• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
KARPUZ ÜRETİCİSİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR

KARPUZ ÜRETİCİSİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR

Marmara Bölgesi’nin önemli karpuz üretim merkezlerinden Bilecik’in Osmaneli ilçesinde hasadına başlanan karpuzda adeta talep patlaması yaşanıyor.

Kalitesi ve tadı ile tercih edilen ve yaklaşık 250 bin ton üretilen Osmaneli karpuzunda hasat mesaisi, sıcak hava ve Kurban Bayramı tatiline rağmen aralıksız sürüyor.

Günün ilk ışıklarıyla tarlaya giden üreticiler, Kurban Bayramı süresince ara vermeden hasada devam ederek yoğun talebi karşılamak için çaba harcıyor.

Ağırlıklı olarak Bilecik merkez ve Osmaneli ilçesinde ekilen karpuzları almak için İstanbul’un yanı sıra çevre illerden alıcılar geliyor.

Osmaneli Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Kurucular Kurulu Başkanı Ertuğrul Ünver, karpuz hasadında yoğun bir dönem geçirdiklerini söyledi.

Sezondan memnun olduklarını dile getiren Ünver, “Karpuz üreticileri bu sene baya bir mutlu. Aynı zamanda umutları hala daha devam ediyor. Bu sene fiyatlar güzel. Çukurova’da fiyatlar çok düşük başladı ama sıcaklar birdenbire arttı. Çukurova ve Karacabey’deki mahsul yandı. Hal böyle olunca Osmaneli’nin karpuzu ön plana çıktı.” diye konuştu.

 ” Bu sezon üreticinin yüzü gerçekten gülüyor”

Bayramda bile durmadan çalıştıklarını kaydeden Ünver,” Her gün aşağı yukarı 200 ile 300 tır karpuz yüklü araç gönderiliyor. Türkiye’nin her tarafına gidiyor. Osmaneli karpuzunda hava ve toprağın özelliklerinin buluşmasından dolayı aroması, tadı çok güzel. Tüccarlar da bundan çok memnun. Bu sezon üreticinin yüzü gerçekten gülüyor.” dedi.

 “Talep çok olduğu için de her gün tırlar sürekli çalışıyor”

Osmaneli’nde yaklaşık 250 bin ton karpuz üretimi olduğunu aktaran Ünver, “Mahsulün tarlada da kalacağını hiç zannetmiyorum. Çünkü talep çok. Bayram tatilinde bile hiç istirahat etmeden tarlalarda çalışıldı. Talep çok olduğu için de her gün tırlar sürekli çalışıyor.” ifadesini kullandı.

Bolu’daki hale karpuz götürmek için Osmaneli’ne geldiğini söyleyen Ahmet Demir, “15-20 yıldır buraya karpuz almaya geliyoruz. Sezonda geliyoruz, karpuzu yükleyip gidiyoruz.” diye konuştu.

Tarlada çalışan Sevda Çetinkaya ise tarlada karpuz kesimi yaparak mesailerini sürdürdüklerini söyledi.

 “Bu sene sezon harika”

Karpuzun ekiminin nisan ayının başlarında yapıldığını belirten Çetinkaya, “Şuanda temmuz ayının sonuna geldik. Hasat zamanı. Çok erken saatte geliyoruz. Çünkü sıcakta çok fazla çalışılmıyor. Güç sarf edilen bir iş bu. Bayramda da çalışıyoruz. Çiftçilere bayram izni yok. Bu sene sezon harika. Yüzümüze güldü, mutluyuz.”

Komisyoncu İsmail Özbay da Osmaneli’nden aldıkları karpuzu hale sattıklarını ifade ederek şunları kaydetti:

“Osmaneli karpuzunun tat oranı yüksek. Karpuzu güzel oluyor. Halk bunu tercih ediyor. Tüketim var. Karacabey’in geç kalması buradaki karpuzun daha önce hasat edilmesi etkili oldu. Türkiye’de şuan bir burada var bir de Ereğli’de var. Ereğli buraya uzak olduğu için buradan yüklüyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam