• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kayıtlar Bugün Son

Kayıtlar Bugün Son

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazetede yürürlüğe girdi.

Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman şunları aktardı:

“Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 15’inci maddesinin ikinci fıkrasında gerçekleşen değişiklik kapsamında, okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 66,67 ve 68 aylık olanları, velisinin vereceği dilekçe ile; 69,70 ve 71 aylık olanları ise, ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu ile okul öncesi eğitime yönlendirebilir veya kayıtlarını bir yıl erteleyebilir.”

Önceki sene büyük tartışmalarla hayata geçirilen yeni eğitim sistemi 4+4+4 ile 66 aylık çocukların okula başlaması zorunlu hale getirilmişti. Başlamak istemeyenler için ise “okula başlayamaz” raporu alınması şartı konulmuştu. Uzmanların bu uygulamaya karşı çıkmasına rağmen uygulamadan geri adım atılmamıştı.

 

KAYITLAR İÇİN SON GÜN BUGÜN

 

Sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına kayıtlar bugün saat 17.00 itibariyle sona erecek.

Yerleştirme sonuçları açıklandığında tercihlerden birini asıl olarak kazanan öğrenciler kayıtlarını 12-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında yaptırılabilecekti. Asil kazananlar için kayıt süreci bugün mesai saati bitiminde sona erecek.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada İl Milli Eğitim Müdürü Şişman şu ifadelere yer verdi:

“Yerleştirme sonuçları açıklandığında tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrenci, 12-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar asıl olarak yerleştirildiği okula giderek kaydını yaptırabilecektir.

Asıl listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler 12-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar kayıt yaptırmamaları durumda bu haklarını kaybedeceklerdir.

 

Yedek kayıt dönemi

 

Yerleştirme sonuçlarına göre tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrencilerin kayıt dönemi sona erdikten sonra, 16 Ağustos 2013 saat 19.00’dan itibaren boş kalan kontenjanlara yedek listeden yedeklik sırası dikkate alınarak kayıt hakkı kazanan öğrenciler ilan edilecektir. Her okulun boş kontenjan sayısı kadar öğrenciye, daha önce açıklanan yedek sırası dikkate alınarak kayıt hakkı verilecektir.

Her öğrenci kayıt hakkı kazandığı okula, kayıt hakkı kazandığı gün hariç 3 iş günü içerisinde saat 17.00’ye kadar kayıt yaptırmak zorundadır. Kayıt yaptırmadığı takdirde boş kalan kontenjanlara sistem tarafından yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verileceğinden bu haklarını kaybedeceklerdir.

Yedek kayıt döneminde, boşalan kontenjanlar için yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verilmesi işlemi, 26 Ağustos 2013 saat 17.00’ye kadar sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. 19-26 Ağustos 2013 tarihleri arasındaki yedek kayıt dönemi içerisinde yedek listeden kayıt hakkı kazanan sıradaki öğrencilerin ilanı her gün saat 19.00’da açıklanacaktır.

26 Ağustos 2013 saat 19.00 itibariyle kayıt hakkı kazanan adayların kayıtları ise 29 Ağustos 2013 saat 17.007ye kadar devam edecektir.

Yapılan yerleştirmelerin sonucunda herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleştirilemeyen, yerleştirildiği halde kayıt yaptıramayan veya kayıt yaptırıp da daha sonra sildiren öğrenciler sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptırabileceklerdir.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı okulların açık kalan kontenjanlarına Ortaöğretime Yerleştirme Puanına (OYP) göre merkezi sistem üzerinden ön kayıt yolu 9-16 Eylül 2013 tarihleri arasında 2013 Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzunun 2.9. maddesinde yapılan açıklamalar ve uygulama takvimi çerçevesinde öğrenci alınacaktır.

Yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler, verilen kayıt süresi içerisinde kayıtlarını yaptırmamaları durumunda bu haklarını kaybederler. Herhangi bir okula kayıtlı iken yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler bu haklarını kullandıkları takdirde bir önceki okuldaki kayıtları sistemden otomatik olarak düşer.

Veli ve öğrencilerimiz her türlü soruları için Alo 147 hattına 7 gün 24 saat başvurabilirler. Tüm öğrencilerimize başarılarının devamını diliyorum.” ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam