Kentsel dönüşüm iptal

Kentsel dönüşüm iptal

2 yıldan beri Bilecik gündeminde olan, İstiklal ve Cumhuriyet Mahallelerini kapsayan Kentsel Dönüşüm Projesi halkın sadece %30’unun kabul etmesiyle iptal edildi. Konuyla ilgili olarak projenin gerekliliği ve devamı konusunda inançlı olduklarını belirten Yağcı, projenin siyasal rant kurbanı olduğunu belirterek şu ifadelerde bulundu “Bu süreci, baştan itibaren siyasi bir olay olmadığını, teknik bir konu olduğunu şehrin imar ve ihyasıyla ilişkin olduğunu, halkımızın ve insanımızın geleceğiyle ilgili bir çalışma olduğunu özellikle ifade ettik. Maalesef siyasi bir sürece rast geldiği için bu anlamda da teknik çalışmanın ötesinde siyaset malzemesi, siyasi manipülasyon aracı olarak kullanılma durumunda kalmıştır. Ben bu noktada olayların değerlendirilmesine ilişkin üzüntülerimi ifade etmek istiyorum”

Yağcı ifadelerine şu sözleri ekledi:

 “Bazı siyasi partilerimiz ve o partilerimizin belediye meclisindeki üyeler, ‘ Biz kentsel dönüşümün olmasını oy birliğiyle olmasını istiyoruz ‘derken, siyasi süreç içerisinde bu iradeyle hiç bağdaşmayacak şekilde kentsel dönüşüm noktasında kurumsal yapıda devamlılığı ve istikrarı olması gerekir. Bugün aynı siyasi partilerin ortaya çıkmış adayları sanki o kararları kendi siyasi parti temsilcileri vermemiş gibi ‘Biz kesinlikle kentsel dönüşüme karşıyız’ gibi bir görüntüyü ve bir çalışmayı sergilediler. Biz bunun takdirini halka bırakıyoruz. Bu noktada olayları tüm çıplaklığıyla, Bilecik Belediye Başkanlığı kentsel dönüşüm olarak dün ne dediysek, bugünde aynı şeyleri diyoruz. Bazı arkadaşlar, karar değişikliğimizi u dönüşü olarak yorumlamışlar. Biz gerçekten halkımıza söz vermediğimiz hiçbir şeyi yapmayız. Başlangıçta da buna ilişkin ne dediysek bugün de aynı noktadayız.

Kentsel dönüşümün gerekliliği konusunda hiç şüphe yok. Burada kentsel dönüşüm olmadan Cumhuriyet ve İstiklal Mahallemizi, gerçekten geleceğe emin adımlarla yürütmemiz, hemşehrilerimize siz burada güvendesiniz, rahatsınız, sosyal ve kültürel yaşantınızı rahat bir şekilde ideme ettirirsiniz dememiz mümkün değil. Bu mahallelerin yapılanmasından kaynaklanan, mevcut imar yapılanmasından kaynaklanan ciddi sıkıntıları var. Bunları, yaptıkları toplantılarda, tüm teknik arkadaşlarımız açık yüreklilikle ifade etmiştir. Biz bu projeyi Bilecik Belediye Başkanlığı olarak belediye meclisine getirdik. Herkesin kentsel dönüşüme ilişkin inancı tam. Bu noktada oy birliğiyle almış olduğumuz bir kara çerçevesinde kentsel dönüşüm projesini açıkladık.

“Gelen kişilerin sadece %30’u kentsel dönüşümü istiyoruz dedi”

Yarın meclis gündemimiz var. Meclis gündemimizin içine kentsel dönüşümün görüşülmesini de koyduk. Bizim halkımızla yapmış olduğumuz toplantılar sonucunda olayları şöyle değerlendiriyoruz. Bina bazında kişi bazında baktığımızda, tam bir sonuca ulaşılamıyor. Bir kişi geliyor, 10 tane dairesi var, parselasyonu fazla. Onun için biz bunu kentsel dönüşüm alanına isabet eden yüzdesel olarak değerlendirdik ve bu zaman kadar bu anlamda kentsel dönüşümün alanını % 100’lük bir kesim olarak düşünürsek, gelen arkadaşlarımızın bu noktada %30’u biz kentsel dönüşümü istiyoruz dedi. Ama buradaki hassas nokta da şu, aslında kentsel dönüşüm ofisine bilgi almaya gelenlerin %83’ü kabul etmiş.

“İnsanlarımız kentsel dönüşüm ofisine gelmesi engellendi”

Fakat özellikle bu siyasi sürece rast gelmesi, bazı siyasilerimizin kentsel dönüşüme yönelik’ imzalamayın, bu işin geri dönüşü yok ‘ gibi yine bazı siyasilerimizin bu anlamda noter senedi ve benzeri şekillerde yaparak halkımıza bu anlamda hiç sormadan halkımızı böyle tereddütler içerisinde

“Bizim derdimiz, insanların geleceği, mutluluğu, huzuru”

bırakacak çalışmalarla adeta bazı noktalarda bir mahalle baskısı kurularak insanlarımız kentsel dönüşüm ofisine gelmesi engellendi. Burada oran evet %30’da kaldı ama vatandaşımızın %40 civarında kesimi kentsel dönüşüm ofisine teşrif etmişler, inceleme yapmışlar. %60’ı malesef kentsel dönüşüm ofisine gelmediler. Bazılarının dediği gibi ikna odaları, şu, bu gibi bir derdimiz de yok. Bizim derdimiz, insanların geleceği, mutluluğu, huzuru. Bu çerçevede bu kentsel dönüşüm projesini hazırladık.Bu kentsel dönüşüm projesini baştan itibaren belediye meclis üyelerimizle birlikte hazırladık. Ben bugün hala kentsel dönüşümü gerçekten faydalı bir iş olduğuna inanıyorum.

Bazıları şimdi de şunu yayıyorlarmış Selim Yağcı, bugün kentsel dönüşümden vazgeçse bile yarın seçilirse bu kentsel dönüşümü getiri mi? Bu tamamen meclisin irade konusudur. Bizim gündemimizde kentsel dönüşüm ile ilgili olarak, yarın meclis gündemine getirilir. Eğer meclisimiz, kentsel dönüşümü kaldırırsa, biz Belediye Başkanlığı olarak bunu teklif edeceğiz. Kentsel dönüşümü kaldırırsa, ertesi günden itibaren de buna ilişkin hemen şerhlerin kaldırılmasına ilişkin yazılarımızı yazacağız. Cumhuriyet ve İstiklal Mahallesinde Kentsel dönüşümden önce hayat nasıl devam ediyorsa, aynı şekilde devam edecek.

“Hemşehrilerimizin baskı altında olduklarına inanıyorum”

Bizim hemşehrilerimizin baskı altında olduklarına inanıyorum. Hemşehrilerimize bir kırgınlığımız, kızgınlığımız, herhangi bir tavrımız ve tepkimiz yok. Onlar bizim her zaman başımızın tacı. Artık kentsel dönüşüm olmadığı zaman mevcut şartlar içerisinde Cumhuriyet Mahallesi’ne ve İstiklal Mahallesi’ne ve diğer mahallelerimiz de en iyi hizmeti nasıl yapabileceksek, yine oraya yapmaya çalışırız. Ama orada bazı işlerin halledilmesi, bazı şeylerin kökten çözülmesi oldukça zor.  Cumhuriyet ve İstiklal Mahallemizin en büyük sıkıntısı, çocuklarımıza park ve spor alanı. Uygun gördüğümüz alanlarda yine kamulaştırmalar yapacağız. Yollardaki genişlemeyi, bazıları vatandaşımızın mülküne zarar vermeden, yolları genişleteceğiz diyor. Ama şunu unutmayın, İmar Kanunu 18 uygulaması yaptığında zaten vatandaşın mülkünden %40’ını almak mı demek. Bu teknik bir olaydır. Böyle bir usul olamaz.

“ ‘Bilecik’i halkımız ile birlikte yöneteceğiz’ diyor ama halka hiç sormadan iş yapıyor”

Ben burada mevcut Belediye Başkanı adayı arkadaşlarımızın, kentsel dönüşüm noktasında samimi olmadıklarını düşünüyorum. Konuyu hiç incelemeden, irdelemeden, kentsel dönüşüm noktasında bu mahallelerimize ilişkin bir fizibilite yapmadan, sadece siyasi rant elde etmek adına, olaylara yorum yaptıklarını düşünüyorum. Hatta birisi noter senedi dağıttı, bu farklı bir siyasi üslup. Bir tarafta ne diyor ’Biz Bilecik’i halkımız ile birlikte yöneteceğiz’ diyor. Ama halka hiç sormadan iş yapıyor. Bun ailişkin bu noktada kendi beyanları arasında da arkadaşlarımız çelişkiye düşüyorlar.

Diğerleri, bu kentsel dönüşümü, rantsal dönüşüm diyor. Peki kentsel dönüşüm rantsal dönüşümse 3 bin 800 konut yapılacak bir alana 2 bin 657 konut yapmak mı rantsal dönüşüm? Biz de diyor kentsel dönüşüm yapabiliriz ama Toki’yle değil müteahhitler ile yapacağız’ diyor. Peki, müteahhitler ile özel iş olarak yapılacak bu işlerde rantsal dönüşüm olmayacağının garantisi ne? O yüzden bu işleri çok detaylı düşündüklerini düşünmüyorum. Ama halkımızın tereddütleri var, burada çok güzel bir siyasi malzeme var. O zaman biz buna olumsuzdan yana yaklaşarak, bu malzemeden ne kadar kendimize pay alabiliriz noktasında bir açılımla olaya girdiler. Bu anlamda da çok ciddi de siyasi polemik üreterek halkımızın tereddütlerini körüklediler.

kentsel dönüşüme ilişkin olarak imzalayan arkadaşlarımız var. Biz bunları kentsel dönüşüm noktasında,  biz bu imzaların hepsini imzalayan kişilere geri teslim edeceğiz. İmzaları atıldı, biz bu imzalar elimizde kalacak diye bir şey yok. Meclisimiz de kentsel dönüşümden vazgeçiyoruz diye yarın bir karar verirse, bu yazılı evrakların her birini de imza sahiplerine iade edeceğiz. BETÜL SÖNMEZER

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam
Mobil Sürüme Geç