KENTSEL DÖNÜŞÜM MÜ? RANTSAL BÖLÜŞÜM MÜ?

KENTSEL DÖNÜŞÜM MÜ? RANTSAL BÖLÜŞÜM MÜ?

 

“Bilecik ilimizin Cumhuriyet ve İstiklal Mahallelerinde uzun zamandan bu yana kentsel dönüşüm projesi uygulaması konuşulup, tartışılmaktadır. Bu konuda iki mahalle halkını bilgilendirmek üzere Belediye Başkanlığı nezdinde bir toplantı yapıldı. Bu toplantıya mahalle halkıyla beraber Cumhuriyet Halk Partisi adına İl Başkanı ve Yöneticiler olarak katıldık. Bu toplantıda örnek proje yetkilisi ile Sayın Belediye Başkanı halka proje hakkında bilgi verdi. Açıkçası bu bilgilendirmeden mahalle halkı da bizde parti olarak tatmin olmadık.

                Bu günlerde aldığımız duyumlara göre her iki mahallede zabıta kontrolünde anket yaptırılıyor ve halka çeşitli sorular soruluyor.Anketi yapanlar gayri resmi bir şekilde kurşun kalemle anket kağıdına işaretliyor.Sorular da genellikle konu hakkında bilgisi olmayan yaşlı kişilere sorulduğu gözlenmektedir.Anketteki sorulardan biri çok ilginç!! ''Belediye Başkanının sözünü mü yoksa muhtarın mı sözünü dinlersiniz?'' Kamuoyunun dikkatine sunuyorum. Böyle bir soru nasıl sorulur? Siz burada mahallenin muhtarının fişlenmesini mi istiyorsunuz?

                Sayın Belediye Başkanıma soruyorum? ''Bu soru sizin bilginiz dahilinde midir?''Eğer bilginiz dahilinde ise soruyu etik bulmadığımızı bilmenizi istiyoruz. Hatta vatandaşın biri bu soruya ''MAHALLE MUHTARINI BEN SEÇTİM BELEDİYE BAŞKANINI İSE TÜM BİLECİK HALKI SEÇTİ'' demiş.

                Sayın Belediye Başkanım Kentsel Dönüşümü sizde istiyorsunuz parti olarak bizde istiyoruz. Ancak Kentsel Dönüşümün mahalle halkına faydası yoksa biz orada yokuz. Aldığımız duyumlara göre siyasilerin bu işe karışmamaları yönünde baskı yapılıyormuş. Sizin gibi; siyasi partilerde halka hizmet etmek için var. Bu ve buna benzer sorunlarla siyasiler ilgilenmeyecekte kim ilgilenecek? Mahalle halkından arsasının % 35 'ini neye dayanarak talep ediyorsunuz, evleriniz nasıl olsa yıkılacak baskısını neden yaptırıyorsunuz? Evde olmayanların kapılarına bilgi notu bırakılarak belediye ye gelmelerini istiyorsunuz. Ankette kabul etmeyebilirsiniz diye bir soru dahi yok. Aslında bu tip anketlerin geçerli ve adil olması için noter huzurunda yapılması daha uygun olmaz mıydı?

                Bu Kentsel Dönüşüm Projesi bizleri tatmin etmiyor belki sizleri de aşan baskı sonucu bu işe kalkışıyorsunuz. Bizim anladığımız kadarıyla BU MAHALLELERDE KENTSEL DÖNÜŞÜM DEĞİL RANTSAL BÖLÜŞÜM VAR. İhtiyaçtan fazla yapılaşmaya giderek insanları neden mağdur etmeye kalkışıyorsunuz. Bu insanlar yıllardır yan yana oturduğu komşularından ayrı kalacaklar, bahçeli evlerinde oturanlar 22 katlı evlerde nasıl oturacaklar? Edindiğimiz bilgilere göre her iki mahalle halkı çok rahatsız ve huzursuz bu insanları huzursuz etmeye hakkımız yok.

                Sayın Belediye Başkanım size şöyle bir öneride bulunalım; Cumhuriyet Halk Partili Belediyeler Toki'yi aracı yapmadan daha az maliyetle bu Kentsel Dönüşümü belediyeler kendi imkanlarıyla halkın istekleri doğrultusunda yapıyorlar. Örnek mi? Ankara Cumhuriyet Halk Partisi Yeni Mahalle Belediye Başkanlığı.''Siz halkı nasıl memnun ettiniz, bir hoşgörü içinde bunu nasıl başardınız'' diye sorun lütfen!!

                Sonuç olarak mahalle halkının yararına olmayan hiç bir projede yokuz ve bu konuda her zaman haksızlığa uğrayıp mağdur olanların yanında olacağız.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam