“Kentsel Dönüşümden Vazgeçilmedi”

“Kentsel Dönüşümden Vazgeçilmedi”

 

 
Başkan Yağcı gerçekleşen ziyaret esnasında Bilecik ile ilgili yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi. Gazetemiz Sahibi Mehmet Ergün ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getirdi. 
Başkan Yağcı, aqua parka talebin yoğun olduğunu, bu sebeple ilerleyen zamanlarda saat sınırlaması koyulabileceğini belirtti. Başkan Yağcı yaptığı açıklamada şunları aktardı:
“Kentsel dönüşümden vazgeçilmedi”
“Çarşamba gününden itibaren kentsel dönüşüm ile ilgili halk toplantılarına başlayacağız. Halk toplantısı kentsel dönüşüme ilişkin olarak sunum şeklinde yapılacak. Gündemde, kentsel dönüşümden vazgeçildiğine dair söylentiler var. Böyle bir şey söz konusu değil. Bizim kentsel dönüşüm ile ilgili çalışmalar bizim ne kadar haklı olduğumuzu gösterdi. Biz bu çalışmaları yapamasak bile mevcut binaların %50'si deprem yönetmeliğine aykırı yapılar. Zaten devlet eliyle yıkılır. Bizim önceden bu çalışmayı yapmamız ciddi bir tatmin oldu. 
'Geçen sene yapılanlar dahil olmak üzere bütün binalar yıkılacak'
Dairesi olan herkese daire vereceğiz. Bir mahalleyi değiştirmek kolay değil, orayı değiştirmediğin sürece oradaki değeri arttıramazsın. Ama burada yeniden mahalle yapacağız. Geçen sene yapılanlar dahil olmak üzere bütün binalar yıkılacak, mimari bütünlük olacak. 1400 civarında bina var, biz 1 katlı olanların yerine çok katlı binalar yaparak 1800 civarında bina yapacağız. Şu anda şehirde 15 metreyi geçen yol yok, biz 45 metre yol yapacağız. Kırklar Tepesi'nden Zincirli Kaya'ya kadar ortadan tramvay gidecek.
‹Vatandaş onayını almakla işe başladık'
Normalde kentsel dönüşüm kararları belediye meclislerinde alınır, belediye meclislerinde bu karar alındıktan sonra TOKİ'ye oradan Bakanlar Kurulu'na gider. Bakanlar Kurulu'ndan onay aldıktan sonra TOKİ ve Belediye vatandaşla konuşur. Biz, vatandaşımız isterse bu işi yapalım dedik. Belediye olarak bu projenin hazırlanma noktasında üzerimize ciddi bir yükümlülük alarak projeyi sunacağız. Halkın beğenmesiyle birlikte meclise sunacağız ve diğer prosedürleri uygulayacağız. Ama şu ana kadar gelen tepkiler olumlu. Proje Medine'deki binalara çok benziyor. Tüm binaların alt katlarının her biri iş yeri olacak
Ayrıca Cuma günü Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç gelecek. Su Eğlence Dünyası'nın açılışını yapacağız. Ardından Kapalı Spor Salonu'nun temel atma töreni gerçekleştirilecek."

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam