KINIK’TA ÇÖMLEKÇİLİK ŞENLİĞİ YAPILDI

KINIK’TA ÇÖMLEKÇİLİK ŞENLİĞİ YAPILDI

 

 
     Pazaryeri Kaymakamlığı ile Kınık Muhtarlığı işbirliğinde gerçekleştirilen şenliklere, Vali Vekili Süleyman Deniz, MHP Bilecik Milletvekili Bahattin Şeker, Pazaryeri Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ertan Yıldız, İl Emniyet Müdürü Emir Gökpınar, Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Hüseyin Çelik ve siyasi parti temsilcileri ile vatandaş katıldı. 
     Vali Vekili Deniz, şenliklerde yaptığı konuşmada, çömlekçiliğin insanoğlunun yerleşik hayata geçerken toprakla uğraşarak yeni ürünler keşfetmeye başladığını ifade ederek, ''İnsanoğlu önceleri kendi ihtiyaçları için yaptıkları ürünü daha sonra sanat eserine dönüştürmüştür. Çömlekçiliğin Anadolu'da uzun bir geçmişi vardır. Kınık köyünde de çömlekçilikte güzel eserler ortaya konuluyor. Ayrıca köy ekonomisine katkıda bulunuyorlar'' dedi. 
     Çağlar da ''İltifat marifeti tabidir'' atasözünü hatırlatarak, ''Biz de Kınık köylülerinin yaptığı bu güzel eserleri tanıtmak için böyle bir şenlik düzenledik. Bu şenlikler Pazaryeri'nin yanı sıra Bilecik'in tanıtılmasını sağlıyor. Önümüzdeki yıllar şenliklerin kapsamını genişletmeye çalışacağız'' diye konuştu. 
     Köy Muhtarı Salim Yaşar da yapılan şenlik sayesinde köyün tanıtıldığını dile getirdi. 
     Şenlikte çömlekçilik fotoğraf ve el sanatları sergisi açıldı. Şenlik, Eskişehir Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü folklor ekibinin gösterileri ve mahalli sanatçıların konserleriyle sona erdi. AA
     

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam