KİRAZ ÇİFTÇİSİNİN 15 YILLIK AYI KABUSU

KİRAZ ÇİFTÇİSİNİN 15 YILLIK AYI KABUSU

Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde 35 yıldır çiftçilik yapan Fikret Yamacı, tarlasına diktiği kirazları yiyen ayılar nedeniyle zor günler geçiriyor.
Doğup büyüdüğü Susuz köyünde çiftçilik yapan 57 yaşındaki Fikret Yamacı, 15 yıldır kirazları yiyip ağaçlarına zarar veren ayılardan dertli. Özellikle geç saatlerde tarlalarına giren ayılar kabusu olan Yamacı, buna bir türlü çare bulamadı.
Yamacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yıl kiraz zamanı tarlasına dadanan ayılardan bıktığını belirterek, 15 yıldır kirazları yiyip, ağaçlarına zarar veren bu hayvanlara bir çözüm üretemediğini kaydetti.
Vurulmasının yasak olmasının yanında cezası da bulunan ayıların her yıl bu dönem kirazları yemesi nedeniyle zarar ettiğini aktaran Yamacı, şöyle konuştu:
“Her yıl aynı. Bir sene değil her sene kiraz mevsimi geldi mi benim bahçelerime giriyorlar, herhalde beni tanıyorlar. Gelip bütün hepsini neredeyse kırıyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Zararım çok, her sene yeniden dikiyoruz, gelip yeniden kırıyor. Yapacak bir şey yok. Vurmaya kalksak cezası var. Geceleri çok bekledim ama denk gelmiyor, denk gelse kameraya da çekeceğiz. Dalları şemsiye gibi yere indiriyor yavruları için. Kiraz ağaçlarını söküp cevize çevirelim diyorum ama onları da yiyecek. Ayçiçeğine başlıyoruz bu defa domuzlar geliyor, kiraz zamanında durum böyle. 15 yıldır her gece kabus görüyoruz. En az 30 ağacımı kırdı.”
Fikret Yamacı’nın eşi Nilüfer Yamacı da ayılardan dolayı kirazda bir türlü yüzlerinin gülmediğini söyledi.AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam