KIRKBİR YILLIK HASRET BİTTİ

KIRKBİR YILLIK HASRET BİTTİ

 Pazaryeri’nde gerçekleşen açılış programına Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Bilecik Ak Parti Milletvekili Halil Eldemir, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Pazaryeri kaymakamı İbrahim Özden, Pazaryeri Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın,  İl genel meclisi başkanı Serkan Yıldırım, Ak Parti İl başkanı Kadir Bayrak, Karayolları Bölge müdürü Mehmet Yazıcıoğlu, Başbakan yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın babası Reşit Akdoğan, Garanti Bankası Müdürü Hüsnü Bayrakçı, Bursa Pazaryerililer Derneği başkanı, Bozüyük Pazaryerililer Dernek Başkanı, Gümüşdere ,Bahçesultan ve diğer  muhtarlar ile vatandaşlar katıldılar.

Yolun açılması sırasında konuşan katılımcıların hepsinin ortak duygusu ve ifadesi Pazaryeri için büyük bir adım atıldığı ve devamının mutlaka gelmesi gerektiği oldu. Yaklaşık 50 seneden beri Pazaryeri’nin rüyası olan bir yolun ilk adımının atılmasından dolayı en heyecanlı olan isim yine yol yapımını adım adım izleyen Pazaryeri Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın oldu.

PAZARYERİ BELEDİYE BAŞKANI MUZAFFER YALÇIN

“Ahı Dağı Hem kuruluşta hem kurtuluşta çok büyük bir öneme sahiptir”

 Açılış programında konuşma yapan Pazaryeri Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın konuşmasında şunları aktardı:

” Sayın Valim, sayın milletvekilim, sayın kaymakamımım, çok değerli belediye başkanı arkadaşlarım, çok değerli komutanım, Bursa Pazaryerililer Dernek başkanım ve yönetim kurulu üyeleri, Bozüyük Pazaryeriliker Dernek Başkanım ve yönetim kurulu üyelerim, çok değerli sivil toplum örgütleri, çok değerli parti başkanlarımız, muhtarlarımız, çok değerli karayolları bölge müdürü ve bölge müdür yardımcıları ve çalışanları, yolumuzun 1. Etabının açılışına hoş geldiniz. Şu anda bulunduğumuz toprakların tarihi kimliğini Pazarcıklı hemşerilerim bilir. Hem kuruluşta hem kurtuluşta çok büyük bir öneme sahiptir Ahı Dağı. Kuruluşta, Ertuğrulgazi dedemize yaylak olarak verilen Domaniç Yaylasına Ahı Dağı üzerinden ulaşım sağlanıyordu. Kurtuluşta da Genel Kurmay Harp tarihi arşivinde Türkiye’nin kaderi Nazif Paşa’da çözülecektir ibaresiyle meclis kürsüsünden Fevzi Çakmak Paşa hem de Mustafa Kemal Atatürk önemini mecliste söylemişti. Böyle büyük bir öneme sahip yolumuz, 1974 senesine kadar Ankara-Bursa yolu olarak kullanılmaktaydı. Daha sonra 1974 senesinde yolumuz Mecit Boğazına kaydığından dolayı hem Ahı Dağımız öksüz kalmış, hem de Pazarcık gerekli gelişmeyi gösterememişti. Bu kadar önemli olan yolumuz Pazarcığın batıya açılan bir kapısı Ahı Dağı.

“Bu yolla birlikte Pazaryeri’nin hem doğuda hem batıda ilerleyeceğini biliyorduk”

 Bursa’ya, İnegöl’e bu yolumuzu yaptığımız takdirde Pazaryeri’nin batı kısmında çok büyük ilerleme ve değişim olacağını hepimiz biliyorduk. Onun için ben hem dedemden, hem babamdan, hem büyüklerimizden bu Ahı Dağı Yolu’nun açılması için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini savunduk. Tabi ki zor bir yoldu Ahı Dağı. Girişimlerde bulunduk. Allah’a şükür 2014 yılında sayın Karayolları Bölge Müdürlüğümüze gittiğimizde bu yol hakkında bir program yapılmıştı. Bölge Müdürümüze şöyle dedim; Bizim için en önemli sorun Ahı Dağı. Siz bize ne kadar büyük yatırım yaparsanız yapın, ama seçenek olarak o katrilyonluk yatırım mı Ahı Dağı Yolu mu derseniz, biz Pazarcıklılar olarak Ahı Dağı Yolunu ilk sıraya koyarız.

“Yaklaşık 50 yıllık bir hayalimizdi”

Bu yol bizim için o kadar önemli. Çünkü belki 50 seneden beri bizim hayalimizdi. Böylece Allah’a çok şükür burada 1. Etabının açılışını yapmak için topladık. İnşallah seneye Ahı Dağı’nı aşarak Pazarcıklıların hayallerini gelişmesi için büyüklerimizden yardım istiyoruz. Ahı Dağı Yolunun yapılmasının en büyük sebebi Pazaryeri’nden her yönden birliğin, kardeşliğin ve dayanışmanın olmasından kaynaklanıyor. Burada analarımızın duaları var. Burada hemşehrilerimizin teşviki var. Karayolları Bölge Müdürlüğünü bu yolun yapılmasının elzem olduğunu söylemesi var. Tabi milletvekilimiz Halil Eldemir’in çok önemli katkıları var. Sayın bakanlarımız Prof. Dr. Nabi Avcı ve diğer bakan hemşehrimiz Doç. Dr. Yalçın Akdoğan’ın çok büyük katkıları var. Bu bir ekip işi. Bu aynı zamanda da Pazarcıklıların istendiği zaman neleri başarabileceğinin bir göstergesi. İnşallah bundan sonra daha büyük yatırımları ilçemizdeki bu birlik ve beraberliğimizle, kardeşliğimizle başaracağız. Ayrıca burada Bursa Pazaryerililer Derneği’nin de çok büyük katkısı var. Bursa’da devamlı kulislerde bulundular. Buradan onlara da teşekkür ediyorum. Karayollarının işçisinden, şefine, müdüründen, yardımcısına Allah razı olsun diyorum. Müteahhitlerimize de çok teşekkür ediyorum. En çok teşekkürü de sevgili hemşerilerimize ediyorum. Çünkü siz istemeseydiniz bu yol yapılamazdı belki de. İnşallah 2. Etabı da bu birliğimizle, beraberliğimizle birlikte, sevgili büyüklerimizin katkılarıyla birlikte nasip eder. Son olarak şunu söylemek istiyorum; Birlikte başardıklarımıza yenilerini eklemek için desteğiniz gücümüz olacak. Sizlerden aldığımız bu güçle hep birlikte başaracağız. Böylece Pazaryeri kanacak.”

 

KARAYOLLARI 14 BÖLGE MÜDÜRÜ MEHMET YAZICIOĞLU

“Bu yol yatırım programında  yoktu, bölge imkanlarımızı kullandık”

Sonrasında konuşma yapan Karayolları Bölge Müdürü Mehmet Yazıcıoğlu: “ Karayolları 14 Bölge Müdürlüğünü toplam 744 kilometre yol ağı bulunmaktadır. Karayolları 14 Bölge Müdürlüğü Bilecik, Kütahya, Yalova, Bursa, Çanakkale ve Balıkesir ilindeki tüm yollarda görev yapmaktadır. Bunlardan birisi de Bilecik ilinde toplam 460 kilometre yol ağımız bulunmaktadır ve 460 kilometre içerisindeki 30 kilometrede Pazaryeri ve İnegöl arasındaki kesimimizdir. Bu kesim önceki yıllarda Bursa-Ankara yolu olarak da kullanılmış tabi yol değişince burada il olarak kalmış. Bu yolun fiziki geometrik standardı bozuk olan bazı kesimleri vardı. Bunların en önemli kısmı da Ahı Dağı geçişiydi. Biz de yatırım programında olmamsına rağmen bölge imkanlarımızla bu yola çalışmalarımıza başladık. Tabi ki bu çalışmalar sırasında bize yardımcı olan yöre halkına da teşekkürlerimizi bir borç biliriz. Toplam 1milyon 8100 bin TL’lik bir harcama yapılmıştır. Bu yolun yapılması sırasında yardımcı olan kişilere tekrar teşekkür ediyor, hepinize saygılar sunuyorum.

Bilecik Milletvekili Halil Eldemir

“İnşallah en kısa sürede de geri kalan kısmı tamamlanır”

2002 yılından beri Türkiye ulaştırma alanında bilhassa duble yolların yapılması, bölünmüş yolların yapılması, hızlı tren hatlarıyla Cumhuriyet dönemi boyunca yapılmış yatırımlarının bir çok katı ülkemizde yatırım yapılarak milletimizin istifadesine sunuldu. Belki bu bölgede, Pazaryeri ilçesinde de yönün biraz daha Bursa’ya dönmesi hasebiyle çok ilgiyle beklenen ve ısrarla istenen yolun yapımına da sıra gelmiş oldu. Türkiye’de bütün illerin birbirleriyle duble yollarıyla bağlanmasıyla ilçelerdeki çalışmalarda bir aşama kaydetti. İlimizde de bir taraftan Gölpazarı yolumuz, bir taraftan Yenipazar yolumuz, bir taraftan Söğüt yolumuz, diğer taraftan da bizim ilçemizi Bursa’ya veya İnegöl’e bağlayan yolumuzun yapımının sonuna gelmiş oldu. Bu vesileyle bunun ilk adımı atılmış oldu. Birinci etabı yapılmış oldu ve milletimizin istifadesine sunuldu. İnşallah en kısa sürede de geri kalan kısmı tamamlanır. Bu yolun yapımında emeği geçen başta Karayolları Bölge Müdürümüze, Bölge Müdür Yardımcılarımıza, karayollarımızın tüm personeline, bu yolun yapımında çalışan işçilerimize, müteahhitlerimize ve bu yolun takibini hiçbir zaman bırakmayan ilçemizin belediye başkanına, kaymakamına çok teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

“Bursa’da oturan Pazaryerililer beni kendilerinden haberdar ettiler”

Son olarak konuşma yapan Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir ise konuşmasında “Halil Rıfat Paşa Sivas valiliği sırasında gidemediğin yer senin değildir diyerek yol için söylenebilecek en güzel sözü, yolun önemini en veciz bir şekilde ifade etmiş. Bugün artık geldiğimiz noktada gidemediğimiz yer yok ama uygun şartlarda refah sağlayacak, huzurlu bir şekilde gidemediğimiz yolları da yol saymamaya başladık. Zenginliğimiz, refahımız artık bunu gerektirdi ki bu da olması gereken bir şeydi Sayın Milletvekilimizin de dediği gibi, bölünmüş yollarımızla, hızlı trenle, halka mal olmuş havayollarımızla ulaşım sistemimiz önceki yıllara göre hesap edilemeyecek şekilde artmış oldu. Göreve başladığımdan beri beni ziyaret eden Pazaryerililerin sayısının yarıdan fazlasını Bursa’da ikamet eden Pazaryerililer oluşturdu desem yalan olmayacak. Her gelenler kendilerini Bursa’da ziyaret etmemi talep ederek, Bursa’daki varlıklarından haberdar etmeye çalıştılar beni. Toplumsal ve ekonomik ilişkiler çok önemli. Bizim batımızdaki ilçelerimiz Bursa ile doğumuzdaki ilçelerimiz Eskişehir ile ekonomik ve sosyal ilişkiler içerisinde bulunmaya devam edecekler ama köylerini de unutmamaya çalışıp sürekli burasıyla da bağlarını kuvvetli tutmaya çalışıyorlar ki bu da bizi sevindirici bir durum. Bu bağların kopmaması için ulaşımın daha iyi bir hale getirilmesi gerekmekteydi. Ahı Dağı da burasının kadim bir yolu. Sizlere emek vermiş , tarihinizin hatıralarınızın olduğu bir yol. Eğer standartlarında düşüklük varsa haklı olarak bunların geliştirilmesi için sizlerin de talepleri olmuş ve bu talebe uygun bir cevap da kamu kuruluşları tarafından, Karayolları Bölge Müdürlüğümüz tarafından yerine getirilerek bugün burada samimi bir ortamda açılışı hep beraber coşkuyla yapma gayreti içinde olmuşuz.”İfadelerine yer verdi.

Ahı Dağı yolunda emeği geçen kişilere plaket verilmesi ve kurdele kesim töreniyle program sona erdi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam