• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
KIŞ AYLARININ VAZGEÇİLMEZİ ”BOZA” SEZONU AÇTI

KIŞ AYLARININ VAZGEÇİLMEZİ ”BOZA” SEZONU AÇTI

Havaların soğumasıyla birlikte Pazaryeri ilçesinin ismiyle özdeşleşen meşhur pazarcık bozaları raflarda yerini aldı.

Pazaryeri ilçesinde faaliyet gösteren firmalardan biri olan Şifa Boza sahibi Abdullah Mercan, dedelerinin 1917 yılında ilçeye gelerek başlattıkları 1923 yılında resmileştirdikleri bozacılığı 4 kuşaktır devam ettirdiklerini söyledi. Kendi bozalarının sadece Darı mısır su ve şekerden üretildiğini Glüten içermediğini söyleyen Mercan, Çölyak hastaları rahatlıkla içebiliyor dedi.

Mercan, ”Havaların soğumasıyla birlikte hayırlısıyla boza sezonunu başlattık. Kış aylarının vaz geçilmez bir içeceği olan bozanın çok çeşitli faydaları vardı. Boza fermente olduğundan çok sayıda faydalı bakteri üretiyor. Kemik yapısını güçlendirir, emzikli annelerde sütü arttırır, zihin açıklığı sağlar, boza zengin karbonhidrat ve B 12 vitamini bakımından çok yararlıdır. Boza ekşidiğinde bazı tüketiciler bozulduğunu zannederek içmezler aslında ekşi boza bağırsak hareketlerini daha çok hızlandırır ve içenlerin nezle, grip ve soğuk algınlığına yakalanmalarının önüne geçer denemelerini tavsiye ederim.” dedi.

Mercan, ”Kış aylarının vaz geçilmez bozasını ilçede genellikle ilçenin tescilli ürünü olan sadece tahin, su ve şekerle yapılan meşhur Pazarcık Helvasıyla birlikte tüketildiğinde tadına doyum olmaz. Ürettiğimiz bozaları İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Eskişehir gibi daha birçok illere pazarlıyoruz. Bizim bozamızda buğday kullanmıyoruz sadece Mısır ve Darı’dan yapıyoruz. Özellikle çöl yak hastalarına büyük zararı olan glüten içermiyor. Yurdun çok çeşitli bölgelerinde yaşayan çöl yak hastaları bize ulaştığında kargo ile adreslerine gönderiyoruz.” ifadesini kullandı.

76 yaşındaki kanser hastalığından bir akciğerini kaybeden Reşit Akdoğan, boza içerek kendini çok zinde hissettiğini ve bozanın verdiği enerji ile her gün yürüyüş yaptığını söyledi.

Tüketicilerden Betül Er, ”Kış aylarının vaz geçilmezi boza her derde deva, hastalıklara şifa ve enerji kaynağı bozanın yanında tescilli helva ve leblebiyle düzenli olarak tüketiyoruz herkese tavsiye ederim.” diye konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam