• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kış denetimleri başladı

Kış denetimleri başladı

1 Aralık'tan itibaren başlayan uygulama kapsamında Bilecik Trafik Şube ekipleri Akasya Altı mevkiinde kış lastiği kontrollerine başladı. Kış lastiği olmayan araçları uyaran ekipler ayrıca kış mevsiminde yaşanabilecek tehlikelere karşı da sürücülere bilgilendirmede bulundu.

Güvenli yolculuk için kış lastiği şart

Kış aylarında yaşanan kazaların önüne geçmek için böyle bir uygulamaya başladıklarına dikkat çeken  İl Emniyet Müdür Yardımcısı Hüseyin Ormancıoğlu şu ifadelerde bulundu:

"Ülkemiz kış şartlarına girmiş bulunmakta. Henüz Bilecik'e kar yağmamış olsa da 1 Aralık tarihi itibari ile, şehirler arası yollarda yükle yolcu taşımacılığı yapan  kamyon kamyonet tanker, çekici otobüs, minibüs ve A türü yetki belgesine sahip araçlarda kış lastiği bulundurulması zorunluluğu var 1 Aralık 1 Nisan tarihleri arasında. Bugün 1 Aralık ve sürücülerimizi bu konuda bilgilendirmek ve kendilerini uyarmak  amacıyla bu uygulamayı yapıyoruz. Emniyet Genel Müdürlüğü olarak karayolları trafiği açık bulundurmak, yol kullanıcılarının can güvenliklerini sağlamak başta gelen görevimiz. Kışın zorlu hava şartlarında araçların kayması sonucu, yolların trafiğe kapandığı, ölümlü, yaralamalı trafik kazalarının yaşandığı üzücü olayların meydana geldiği hepimizin malumu. Bunların önüne geçebilmek, yolları açık bulundurmak yolcuları güvenli bir şekilde kara yollarını kullanmayı temin etmek amacıyla bu uygulamayı başlatıyoruz.

Özel sembollere dikkat

 Kış lastiği 7 derecenin altındaki hava şartlarında kuru asfaltta, karda, buzda, yol tutuşunu güçlendiren, yol tutuşunu sağlayan özel bir lastik türü, üzerinde özel desenleri, sembolleri bulunuyor. Görevlilerimiz kontrolleri esnasında bunlara dikkat ediyorlar bu hususları arıyorlar. Bundan sonraki uygulamalarımız devam edecek. Bu zorunluluğa uymayan sürücüler hakkında gerekli yasal işlemler yapılacak."

İl Emniyet Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada ise şu bilgiler aktarıldı:

"Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte karayolunda araçların kayması sonucu trafik kazalarının meydana geldiği, bu kazalar sonucu ölüm ve yaralanmaların yanı sıra trafiğin sıkıştığı ve zaman zaman da karayolunun trafiğe kapandığı görülmektedir.

Mevzuat gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların her yılın 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takmaları zorunludur.

"Kurala 7 gün içinde uymayanlar trafikten men dilecek"

Bilecik ili, Sakarya, Bursa ve Kütahya illeri arasında önemli bir geçiş güzergahında bulunmaktadır. İlimiz karayollarında yol kullanıcılarının soğuk hava şartlarında, karlı ve buzlu yollarda güvenli bir trafik ortamında seyahat edebilmelerini sağlamak ve lastik kaynaklı trafik kazalarını ve trafik neticesi ölüm ve yaralanmaları en aza indirmek amacıyla belirtilen tarihler arasında kış lastiği denetimleri yapılacaktır. Mevzuata aykırı olarak lastik kullandığı tespit edilenlere 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 30/1-a maddesine göre idari para cezası uygulanarak 1. kez ihlalde 7 güne kadar eksikliğini gidermesi için izin verilecek, ikinci ihlalde araç trafikten men edilecektir.

Kış lastiği uygulaması ile ilgili genel hususlar şu şekildedir:

Kış lastiği, 7 ˚C'nin altındaki sıcaklıklarda kuru asfalt, kar ve buzda yol tutuşunu artırmak amacıyla özel olarak üretilmiş bir lastik türüdür. Yapılan denetimlerde lastikler üzerine (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi işareti aranacaktır. Şehirler arası karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerin kış lastiği olması, kamyonet, minibüs ve  "A" türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerin tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur. Kamyon, çekici tanker ve otobüs, yarı römork ve römork türü araçlarda lastik diş derinlik en az 4mm olmak zorunludur. Her araçta olduğu gibi kış lastiği takılı araçlarda da kar zinciri bulundurulması ve trafik yetkililerinin talebi halinde takmaları zorunludur. Yapılacak denetimlerde araçlarda teknik yönden ve diğer teçhizat ve avadanlıklar yönünden bir eksiklik olup olmadığı da kontrol edilecektir. (Zincir, takoz, çekme halatı, ilk yardım çantası, ışık donanımı). Tüm yol kullanıcılarına kazasız, güvenli yolculuklar diliyoruz."

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam