KIYAMET GÜNÜ ARŞIN  GÖLGESİNDEKİ  7 SINIF İNSAN (I)

KIYAMET GÜNÜ ARŞIN GÖLGESİNDEKİ 7 SINIF İNSAN (I)

 

Sahiheyn diye bilinen Buhâri ve Müslim'in  Sahabe-i Kiramdan Ebû Hureyre (R.A.)’dan rivayet ettiklerine göre Hz. Peygamber (S.A.V.)  şöyle buyurmuştur: "Yedi sınıf insan vardır ki  Allahu Teâlâ onları hiçbir gölgenin bulunmadığı (Kıyamet) gününde arş'ın gölgesinde gölgelendirir  Adaletli yönetici  Allah'a ibadetle büyüyen genç  kalbi camilere bağlı kimse  Allah için birbirini seven  bu uğurda bir araya gelip bu sevgi ile ayrılan iki kimse  mevki sahibi olan güzel bir kadın tarafından birlikte olmaya çağırıldığı halde  "Ben Allah'tan korkarım" cevabı ile karşılık veren kimse  sağ elinin verdiği sadakayı sol eli duymayacak şekilde gizli sadaka veren kimse  tenha yerde Allah'ı anarak gözleri yaşla dolup taşan kimse " 
Bu günkü yazımızda; hiçbir nefsin başkasına fayda vermeyeceği, kişinin kardeşinden, annesinden, babasından, eşinden ve ailesinden adeta firar edeceği bir günde Mevlamızın arşın gölgesinde gölgelendireceği yedi sınıf insandan üçünü siz değerli okurlarımla paylaşacağım. Bir sonraki hafta diğer dört grup insanı sizlere aktaracağım.
1-Adaletli Yönetici: Her cuma günü minberden okunan Nahl suresinin 90'ınci âyetinde şöyle buyruluyor: "Şüphesiz Allah size adaleti  iyilik yapmayı ve yakınlara bakmayı emreder; hayasızlıktan  fenalıktan ve azgınlıktan nehyeder  Düşünmeniz için size böyle öğüt verir  Adâlet  her şeyi lâyık olduğu yere koymak  doğru hüküm vermek; haksızlıktan ve taraflı davranmaktan sakınmaktır  İnsanlar arasında hükmederken  hakemlik yaparken veya herhangi bir olaya şahitlik ederken adalete uymak Mevlamızın emridir  Nitekim Cenab-ı Hakk Kur’anı hakiminde şöyle buyuruyor: "Allah size  mutlaka emanetleri ehli olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adâletle hükmetmenizi emreder  
Allah size ne kadar güzel öğütler veriyor  Şüphesiz Allah  her şeyi işitici  her şeyi görücüdür" 
Hz. Peygamber (S.A.V.) Kıyamet günü Allahu Teala'nın en çok değer vereceği kimselerin adâletle iş görenler olduğu şöyle haber veriyor: ''Kıyamet gününde insanların Allahu Teâlâ'ya en sevgili olanı ve Allah'a en yakın makam ve mecliste bulunanı âdil yöneticilerdir ” 
2-Allah'a İbadetle Büyüyen Genç: İnsanın fıtrat gereği geçirdiği devreler vardır. Bunlardan en önemlisi ve nimet olarak kıymeti bilinmesi gereken dönem hiç şüphesiz                      “gençlik dönemi”dir. Bir gencin Allah'a ibadetle büyümesi demek; mükellefiyet çağına geldiğinde  onu yaratan ve sayısız nimetlerle donatan Allah'a karşı yükümlü olduğu ibadetleri aksatmadan yapan; evvela kendi nefsine, mensubu olduğu aileye, içinde yaşadığı cemiyete ve hatta tüm insanlığa faydalı olacak işlerle meşgul olan genç demektir  
İşte bu istikamette gençliğini değerlendirenler kıyamet günü Allahın bu lütuf ve ihsanına mazhar olacaktır. Ne mutlu bu gençlere…
3-Kalbi Mescidlere Bağlı İnsan: Mescidler yeryüzünde Kabenin birer şubesi ve müminleri Cenab-ı Hakk’la hemhal ve hemdem oldukları mekanlardır. Bunun içindir ki; mescidlerde kılınan namazın sevabı evde kılınan namazınkinden yirmi yedi derece daha sevaplıdır. 
Kalbi sanki mescide asılmış kandil gibi, sürekli mescitle ilgili olan, mescitlere devamda kusur etmeyen, Allah'ın evi demek olan mescitleri ve oralarda bulunmayı seven kişi, mescitlerle ilgilenmek suretiyle Rabbine olan sevgisinde devamlılığını göstermiş demektir. Bunun karşılığı olarak da ahirette arşın gölgesinde barındırılacaktır. 
Bir sonraki yazımızda diğer dört grup insanı sizlerle paylaşmak temennisiyle, cum’anız mubarek olsun.
 
Nihat KAYA | İl Müftü Yardımcısı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam