• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
KÖPRÜLÜ MEHMET PAŞA CAMİSİ TARİHİ DOKUSUNA DÖNECEK

KÖPRÜLÜ MEHMET PAŞA CAMİSİ TARİHİ DOKUSUNA DÖNECEK

CAMİ İÇİN KORUMA KARARI ÇIKARILDI 

Osmanlı Devleti’nin temellerinin atıldığı Bilecik’te bulunan ve dönemin önemli ticaret yolları üzerinde yer alan Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayında bulunan Ecdat yadigarı Köprülü Mehmet Paşa Camisi için müjdeli haber geldi.

Caminin genel çevre tanzimi ile ilgili yıllardır beklenen Eski Eserleri Koruma Kurulu Kararı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca çıkarıldı.

Vezirhan Beldesinde, 3 bin metrekarelik alanda inşa edilen ve tarihte ticaretin merkezi olarak bilinen kervansaray, taş işçiliği ve süslemeleriyle beğeni topluyor.

İstanbul’dan gelip Anadolu’ya doğru uzanan ticaret ve Hac yolunun en önemli noktalarından bir tanesi olan Vezirhan beldesine adını veren Köprülü Mehmet Paşa kervansarayı,  tarihi yolu kullananlar için bir mola alanı durumundaydı.

Alanda bulunan Köprülü Mehmet Paşa Camisi, rekreasyon, meydan ve peyzaj çalışmalarının ardından tarihi dokusuna yeniden kavuşacak.

Bursa Vakıflar Bölge ile Bilecik İl Kültür Müdürlüğü’nün koordinesinde gerçekleşen çalışmalar sonucu camiye Koruma Kurulu Kararı kararının çıkması beldede sevinç ile karşılandı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam