• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
KORONA VİRÜSE KARŞI MARKET VE GIDA İŞLETMLERİNE DENETİMLER DEVAM EDİYOR

KORONA VİRÜSE KARŞI MARKET VE GIDA İŞLETMLERİNE DENETİMLER DEVAM EDİYOR

Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Korona Virüse (Covid-19) karşı aldığı tedbirler kapsamında gıdanın hazırlanması, sunumu ve servis edilmesi sırasında virüsün yayılmasının engellenmesi amacıyla Bilecik ve İlçelerindeki gıda denetimlerini artırdı.

Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, tüketicinin korunmasını sağlamak amacı ile, gıdanın birincil üretiminden son tüketiciye arzına kadar, gıda hijyenine ilişkin genel kuralların kontrolünü aralıksız sürdürdüklerini ve sürdürmeye de devam edeceklerini açıkladı.

Korona Virüsün yayılımın azaltılması için Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince denetim ve eğitim seferberliği sürdürüldüğü öğrenildi. Bu kapsamda eğitim ve denetimlere bizzat katılan Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Yoldaş, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin talimatıyla, Türkiye genelinde alınan ‘Korona virüs’ tedbirleri çerçevesinde market, şarküteri ve unlu mamullerdeki hijyen tedbirleri konusunda, işletmelerin daha sık denetlenmeye başlandığını dile getirdi.

Bilecik il genelinde de denetimlerin sıklaştırıldığını söyleyen Müdür Yoldaş, “İlimiz genelinde marketlerde alınan Korona virüs tedbirlerini denetledik. Bu kapsamda gıdanın hazırlanması, sunumu ve servis edilmesi sırasında virüsün yayılmasının engellenmesi amacıyla yıl boyu süren denetimleri, bu dönemde daha da yoğunlaştırılarak, işletmeler hem bilgilendirildi hem de denetlendi. Bizlerde bir hafta içerisinde İl ve İlçe Müdürlüklerimizce gıda iş yerlerinde, Gıda Hijyen Yönetmeliği, Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği ve Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği hükümleri çerçevesinde riski en aza indirme adına üretimden satışa yönelik denetimler üst düzeye çıkarılarak, denetimler yapılmıştır. Korona virüs tedbirleri çerçevesinde işletmelerin aldığı hijyen tedbirleri, açıkta bulunan ve istiflenen ürünler kontrol edilerek, reyon sorumlularının kılık kıyafet kurallarına uygunluğu kontrol edilirken, personellere de bilgilendirmelerde bulunuldu. İşletmelere, personellerin hastalıklarına dikkat etmeleri gerektiğini, hasta olan personelin hemen izne ayrılması gerektiğini, eldiven-maske ve bone kullanımlarının önemli olduğunu belirttik. Dezenfeksiyon yapmalarını, elleri sürekli yıkamalarını, işletme girişlerinde hijyen paspası bulundurmaları gerektiğini anlattık.  Öncelikle toplu tüketim yerleri olmak üzere tüm gıda işletmelerindeki gıda çalışanlarının genel şartlar, el hijyeni, iş yeri davranış kuralları ve personel hijyen eğitimi gibi personel hijyen kurallarına sıkı sıkıya uymaları, virüsün yayılmasını önlemede büyük önem arz etmektedir. Bu konuda İl ve İlçe Müdürlüklerimizdeki kontrol görevlilerimiz gereken hassasiyeti göstermekte ve yapılan resmi kontrollerde bu hususlara çok daha fazla dikkat edilmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığımızın Alo174 Gıda Hattı ile Whatsapp İhbar Hattı (0 501 174 0 174) vatandaşlarımızın ihbar, şikâyet, soru ve sorunlarına ilişkin 7/24 hizmet vermektedir. Vatandaşlarımız bir sorunla karşılaştıklarında bu numaralardan bizlere ulaşabilirler” ifadelerine yer verdi.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam