KÖY YOLLARININ YAPIMINA BAŞLANMADAN TARTIŞMALARI BAŞLADI

KÖY YOLLARININ YAPIMINA BAŞLANMADAN TARTIŞMALARI BAŞLADI

İl Genel Meclisi Mart Ayı 4.Birleşimi tartışmalı ve hararetli geçti. Dört gündem maddesinin görüşülüp karara bağlandığı birleşime geçen hararetli tartışmalar damgasını vurdu.

Bir önceki birleşimde tartışma konusu yaratan Söğüt Yeşilyurt köyünün yol yapımı sırasında Zemzemiye köyünün bir talebiyle ilgili gündem dışı söz alan Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Ozan Bakkal muhtarlarla ilgili yol çalışmaları sırasında sıkıntılar yaşadığını belirterek bir muhtarın kendisini arayıp meclis üyelerine şikayet edeceğini söylediğini ve kendisinin de “kime söylersen söyle” dediğini ifade etti.

BAKKAL: “Tabi yani siz de muhtarlarımızla aynı zihniyette değilseniz…”

Bakkal’ın “Çok acayip çok farklı talepler geliyor. Bunları yansıtmanın bir anlamı yok ama muhtarların sayısı iki elin parmağını geçmez, 10 tane muhtarımız vardır böyle. Bu konuda sizlerin de bize destek olmanız gerekiyor. Bunları diyalogla, anlaşmayla çözmemiz gerekiyor. Tabi yani siz de muhtarlarımızla aynı zihniyette değilseniz, bunları doğru buluyorsanız bilemiyorum. O artık sizin bakış açınız. Biz siyasetin malzemesi değiliz siz kendi aranızda istediğiniz tartışmayı yapabilirsiniz” demesi üzerine gündem birden hararetlenirken Bakkal  “şahsımla ilgili bir şey varsa gerekli dilekçe verilir, hakkımda gerekli soruşturma açılır. Şahsımdan özür dilenmesini talep ediyorum” ifadelerini kullandı ve şunları aktardı:

ozan

“Meclis üyelerine şikayet edeceğini” belirtiyor”

“5302 sayılı yasanın 12. Maddesi İl Genel Meclisi gündemdeki konular ile ilgili birim müdürlerine meclis toplantılarına davet edebilir ve bilgi alınabilir denmektedir. Bu bilgi alma süreci yasal olarak sadece gündemdeki konularla ilgili olup alakasız suçlamalar içermemelidir. Dün konunun tartışılması esnasında geldiğim için tam olarak vakıf olamadım. Konu olan muhtarımızın talebini araştırdım ve konuyu da net bir şekilde hatırladım. Dediğiniz köye o sırda yoğun bir çalışma ortamında 5 kamyon malzeme gidiyor, 4 kamyon istenilen altgeçidin çamur olan noktasında dökülüyor. Bir kamyon ise muhtar başka yerde gerek yok diyerek kendi bahçesine döktürüyor. Bundan sonra ben de başka malzeme göndermiyorum buraya. Beni namüsait bir dille arıyor, “meclis üyelerine şikayet edeceğini” belirtiyor. Ben de kendisine” kime söylersen söyle kendi bahçene döktürdüğünü de söyle” diyorum.

“Herhangi bir rencidede bulunmamak için yansıtmıyoruz”

Ertuğrul beyin adı da bu ortamda geçmiş olabilir. Çünkü kışın en şiddetli zamanında yine aynı muhtarımız yol açık olmasına rağmen kepçemizi salmıyor, kenarlar kaldı diyor. Kepçeci greyder arkadan geliyor diyor ama kepçeciyi salmıyor. Kepçeci bizim makinemizle olmaz diyor. Yok diyor iki saate yakın kepçeci orada bekliyor. O sırada Söğüt’ün yolları kapalı. Arkadaşlarımıza soruyorum döndüğümde ne oldu diye. Neden bu şekilde tavır takındı muhtarımız diye. “Köyün içinde kömürler var, ben yeterli hizmet alamıyorum. Bu kömürleri komşunun evine götür” diyor. Yine o sırada şikayet için Ertuğrul beyi arıyor. Ertuğrul bey de köyümüz mağdur durumdaymış diye de bizi arıyor. Biz bu muhtarlarımızın bu tutumlarını yansıtmıyoruz burada. Onlar da seçilmiş kişiler olduğu için herhangi bir rencidede bulunmamak için yansıtmıyoruz.

“Çok acayip çok farklı talepler geliyor”

Arkadaşımız görevimiz yol açmak deyince de bu tutumu kışın sergiliyor. Uzun lafın kısası biz her şeye elimizden geldiğimiz yaptırıyoruz. Muhtarlarımızın aşırı talepleri oluyor, muhtardır, seçilmiştir diyerek rencide etmek istemiyoruz. Kendi damına sıcak asfalt isteyen muhtarlarımız var. Yine aynı yerde hayvanların ayaklarına taşlar batıyormuş diye istedikleri malzeme o. Köyün bahçesine malzeme istiyorlar. Bunlar bizim yol çalışması esnasında oluyor. Çok acayip çok farklı talepler geliyor. Bunları yansıtmanın bir anlamı yok ama muhtarların sayısı iki elin parmağını geçmez, 10 tane muhtarımız vardır böyle. Bu konuda sizlerin de bize destek olmanız gerekiyor.

geril

“Şahsımdan özür dilenmesini talep ediyorum”

Bunları diyalogla, anlaşmayla çözmemiz gerekiyor. Tabi yani siz de muhtarlarımızla aynı zihniyette değilseniz, bunları doğru buluyorsanız bilemiyorum. O artık sizin bakış açınız. Biz siyasetin malzemesi değiliz siz kendi aranızda istediğiniz tartışmayı yapabilirsiniz. Ben burada devletin memuru olarak bulunuyorum. Kuruma da, memuriyete de sınavla girdim, atandım. Ne amca dayı ilişkisi ne de bir şey… Görevi bile elimden geldiği şekilde yapmaya çalışıyorum. Asılsız suçlamalar varsa buyurun araştırırsınız. Şahsımla ilgili de bir şey varsa gerekli dilekçe verilir, hakkımda gerekli soruşturma açılır. Böyle bir atıfta bulunmak yakışıyor mu? O zaman ben de madem sorumlu bir siyaset yapıyoruz, konuyu da öğrendiniz şahsımdan özür dilenmesini talep ediyorum.”

 Bakkal’ın kürsüye çıkarak konuşmasının ardından ortam bir anda gerilirken hararetli dakikalar yaşandı.

Söğüt MHP İl Genel Meclis Üyesi Tevfik Özütürk; “Burada kraldan çok  kralcılık yapılıyor. Arkadaş bir siyasi parti mensubu değil, siyasi parti temsilcisi de değil.” ifadelerini kullanmasının ardından CHP Gölpazarı İl Genel Meclisi Turgay Yılmaz İl Genel Meclisi Başkanı Serkan Yıldırım’a sitem ederek neden söz vererek ortamı gerdiğini söyleyerek şunları aktardı:

YILMAZ: “Bir bürokratla bizleri nasıl karşı karşıya getiriyorsun?”

“Bilmeden nasıl söz veriyorsun. Dünkü konuyla ilgili bir konuşmayla yapmıyor ki. Bir bürokratla bizleri nasıl karşı karşıya getiriyorsun? Herhangi bir konu değil. Burada bir memur arkadaşla her zaman beraber çalışacağız. Niye birbirine düşürttürüyorsun? Kendi düşünceni söyle de. Buradaki meseleye birbirimizi niye düşürttürüyorsun? Bilerek yapıyorsun. Biz o adamlarla beraber çalışacağız. Tehdit eder gibi burada ne demek yani. Yazılı bir şey varsa şikayet eder, meclise gelir mecliste o zaman görüşülür.”

turgay

Serkan Yıldırım da Turgay Yılmaz’a cevap vererek “Ben ne söyleyeceğini nereden bileyim de söz vermeyeyim” dedi.

Yıldırım’dan sonra söz alan İl Genel Sekreteri Halis Nalbant  ise Ozan Bakkal’ın yanlış yaptığını, idareyle ilgili herhangi bir cevap verilecekse Genel Sekreterin cevap verebileceğini ya da Genel Sekreter söz verirse cevap verebileceğini belirterek; “Bu konuda gereği yapılacaktır” dedi. Nalbant konuşmasında şunları aktardı:

NALBANT: “Arkadaşımızın yaptığı yanlış, Bu konuda gereği yapılacaktır”

halis

“Burada idareyle ilgili bir cevap verilecekse genel sekreter cevap verir, genel sekreter isterse söz verirse cevap verir. İdarede direk yanlış oldu, benim de hiç haberim olmadı. Meclis Başkanı da herhalde bilmiyordu neye cevap vereceğini. İdarede meclise karşı cevapları Vali ya da Genel Sekreter verir. Vali ya da Genel Sekreter ilgili müdürleri görevlendirirse onlar cevap verirler. Bu konuda ben gerekli incelemeyi yapacağım, doğrudan cevap olmaz. Konu üzerine verilen bir söz de yok anladığım kadarıyla. Önceden tasarlanmış bir şey de yok. Gündem dışı sözler de meclis başkanı verebilir ama idare adına cevap Genel sekreter tarafından verilmeli ya da görevlendirdiği kişi tarafından verilmelidir. Bu konuda gereği yapılacaktır.”

UYANIK: “Meclis karar alır birim müdürleri de bunu uygular”

zeki

Genel Sekreter Nalbant’tan sonra söz alarak kürsüye çıkan MHP Bozüyük İl Genel Meclisi üyesi ve grup sözcüsü İ. Zeki Uyanık;  şahsi olarak Bakkal’ın isminin geçmediğini belirterek “Meclis üyelerimizin üzerinde ithamda bulunamazsınız” dedi ve şunları aktardı:

“Herkes haddini bilecek”

“Önemli olan burada mecliste birlikteliği sağlayabilmek. Bunu biz nasıl sağlayacağız? Kendi meclis üyesi arkadaşlarımızla. 20 kişiyiz biz burada. Meclis karar alır birim müdürleri de bunu uygular. Burada hemfikir miyiz? Ama her birim müdürü buraya çıkıp benle ilgili bu oldu, şu oldu diye konuşmaya başladığında buradaki meclisimizin güvenirliliğini veya çalışma koşullarını elek altı yapmış oluruz. Herkes haddini bilecek.Ben haddimi biliyorum.

“Meclis üyelerimizin üzerinde ithamda bulunamazsınız”

Seçim zamanı hepimiz siyasi partilerimizden seçildik buraya geldik ama bir itham varsa bunu ilgili üst makamınıza bildirirsiniz ama burada çıkıp da ben konu hakkında bilgi vereceğim deme yetkiniz yok. İtam hakkında siz şöyle, böylesiniz, sizde mi öyle düşünüyorsunuz deme hakkınız yok. Meclis üyelerimizin üzerinde ithamda bulunamazsınız. Bu yanlıştır, o zaman özür dileyin meclisten.”

zeki2

BAKKAL: “Özür diliyorum bütün meclis üyelerimizden”

Uyanık’ın ardından tekrar söz alan Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Ozal Bakkal;  “Özür diliyorum ben muhtarla aynı zihniyetteyseniz diye dedim. Sıcağı sıcağına düzelteyim. Meclisimiz adına anlaşıldıysa özür diliyorum bütün meclis üyelerimizden. Ben muhtarlarımız adına sahip çıkılması noktasında söyledim. Muhtarımızın bu düşüncesiyle aynı fikirdeyseniz diye demek istedim. Yanlış anlaşıldıysa özür dilerim. Yoksa meclisimizle alakalı herhangi bir şeyimiz yok.”  ifadelerini kullandı.

ozan

YILDIRIM: “Böyle bir konuşma yapacağını da bilmiyordum”

Son olarak Meclis Başkanı Serkan Yıldırım, “Senin şahsına ait bir konu konuşmadılar” dedi ve şunları kaydetti:

“Ozan bey senin şahsınla alakalı arkadaşlar arasında herhangi bir konu geçmedi. Yol Şube ile bizlerle alakalı konuştular, senin şahsına ait bir konu konuşmadılar. Buna ben de katılıyorum ama bu açıklamanın da ben konuyla alakalı diye söz verdim. Böyle bir konuşma yapacağını da bilmiyordum.”

serkan

Karşılıklı konuşmaların ardından 4. gündem maddesinin görüşülmesine geçildi. Birleşimde şu konular görüşüldü:

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNA HAVALE EDİLDİ

Gündemin ilk maddesinde Özel idarede çalışan 657 Sayılı kanuna tabi personel ile ileriki zamanlarda alınacak sözleşmeli personele Sosyal denge tazminatı verilmesi talebi hakkında Genel Sekreter Halis Nalbant Meclis üyelerine bilgi verdi. Madde oy birliğiyle Plan ve Bütçe komisyonuna havale edildi.

BOŞ LOJMAN GÖNÜL ELÇİLERİNE TAHSİS EDİLECEK

Gündemin ikinci maddesinde İlimiz merkez ilçe Gazipaşa mahallesini Dedeoğlu Caddesi No:15’de boş durumda bulunan ve memurlarca da talep görmeyen dairelerden bir adedinin satış veya başka amaçlı tasarruf uygulanıncaya kadar geçici süreli olarak Bakanlıkça başlatılan ve uygulanan Gönül Elçileri projesini Bilecik Gönüllüleri Derneği ile birlikte yürütebilmesi için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne tahsis edilmesi konusunda Genel Sekreter Halis Nalbant bilgi verdi. Madde hakkında söz alan olmadı ve madde oy birliğiyle İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi.

MHP’Lİ  KOMİSYON ÜYELERİ “ŞERH” KOYDULAR

Üçüncü maddede komisyonlardan gelen raporlar okundu. Osmaneli ilçesi Büyükyenice köyü Sakızkoyu mevkiinde faaliyet gösteren KAR-ÇET isimli firmanın incelenmesi sonucu Çevre ve Sağlık Komisyonu ile Tarım ve Hayvancılık Komisyonlarının raporları okundu. Raporlara MHP’li üyeler Osman Varolu, Ahmet Eren, Mehmet Yılmaz ve Haluk Filizli “ŞERH” koyarak adı geçen firmanın şartlara uymadıklarını belirttiler. Oylanan madde MHP ve CHP’li üyelerin “HAYIR” oy kullanmalarıyla oy çokluğuyla kabul edildi.

akevet

MHP VE CHP’Lİ ÜYELER “HAYIR” DEDİLER

Birleşimin son maddesinde yine komisyon raporları okundu. Osmaneli ilçesi Selimiye köyü karşısında faaliyet gösteren KAR-ÇET isimli firmanın incelenmesi hakkında Çevre ve Sağlık Komisyonu ile Tarım ve Hayvancılık komisyonları raporları okundu. MHP’li üyelerin Şartlara uyulmadığı gerekçesiyle “ŞERH” koydukları raporlar oy çokluğuyla kabul edildi.

Mart ayı son birleşimleri 7 Mart Pazartesi günü saat:10.30’da devam ederek son bulacak. CANER ALKAN 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam