• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
KÖYLER ARTIK BİRER ŞİRKET OLACAK

KÖYLER ARTIK BİRER ŞİRKET OLACAK

Bilecik Valiliği ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün iş birliği ile her köyde ufak çaplı bir şirket oluşturulacak.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün basına teşekkür amacıyla, basın mensuplarına verdiği kahvaltı programında açıklamalarda bulunan Vali Bilal Şentürk, köylerde üretim birliğini sağlamak ve üretimi arttırmak adına, “her köyü birer şirket haline getireceğiz” dedi.

Ortak üretim sistemleri oluşturma kapsamında her köyde bir şirket oluşturmayı hedefleyen projede, köylerinde ufak çaplı tarım yapan vatandaşlar bir çatı altında toplanarak üretimde birlik sağlanacak.

“Köylülerin rızası ile sınırlar ortadan kaldırılacak.”

Tarımda maliyetleri düşürmek için ortak üretim sistemleri kurmak istediklerini belirten Vali Şentürk, kurulacak şirketler ile ilgili kaynak aradıklarını vurgulayarak, “Danışment köyünde, Tarım Orman Müdürlüğü’nün de çalışmaları ve destekleriyle bir şirket oluşturuluyor.  Tabi köyde nüfus yaşlı, münferit olarak vatandaşlar üç tane beş tane hayvan besleme işi ile uğraşıyorlar ama biz diyoruz ki bu böyle olmaz. 3 kişi 3 dönüm arazi için bir traktör tut araziyi sür olmaz. 5000 dönüm arazi bir kişininmiş gibi muamele yapacağız. Köyde yaşayan 50 kişi mi 100 kişi mi var? Onları bir kişi olarak değerlendireceğiz. Bir şirket olacak onlar. Böylece belki de 5000 dönüm araziyi bir iki tane traktör sürecek. Ne üretecekler; yem bitkisine mi karar verdiler? 5000 dönüm araziye yem bitkisi ekilecek. Maliyet toplu olacağı için maliyeti düşürmek adına, optimal ölçekli bir ekonomi oluşturulacak. Orada arazi toplulaştırılması yapılacak. Yani kişilerin rızası ile sınırları ortadan kaldıracağız” ifadelerini kullandı.

“Köylünün ne kadar arazisi, hayvanı varsa şirket içerisinde o kadar payı olacak.”

Kurulacak şirketlerle ilgili araştırmaların yapıldığını ve olumlu sonuçların alındığını belirten Şentürk: “Bu işte vatandaş da karlı. Neden? Yaşlılar, traktörüm yok diyenler, maliyetler yüksek diyenler, arazim küçük traktör almama gerek yok diyenler bir araya getirilecek. Böylece tek bir çatı altında bir iki traktör bütün tarlaları sürecek. Köylünün ne kadar arazisi, hayvanı varsa şirket içerisinde o kadar payı olacak ve toplam kazançtan payını alacak” dedi.

Bu şirket kooperatifin ötesinde bir şey.”

Kurulacak şirketlerin kooperatif sistemleri ile karıştırılmaması gerektiğine dikkat çeken Şentürk: “Bu şirket kooperatifin ötesinde bir şey. Kooperatiflerde çoğu zaman istenilen başarı elde edilemiyor. Çünkü kooperatif sistemi biraz güvene dayalı bir sistem. Ama bu kurulacak şirket tamamen profesyonel olacak. Bildiğimiz ticari işletme gibi çalışacak. Şirket hissedarları da sermaye payına göre arazi miktarlarına göre kaç tane hayvanı varsa ona göre köylüler olacak” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam