• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Köylülerin başı, sineklerle dertte

Köylülerin başı, sineklerle dertte

Sinekler yüzünden köy halkı, başlarını örtülerle koruma altına almadan tarlalarında çalışamıyor, bahçelerinde oturamıyor. 

İlçe merkezine 7 kilometre uzaklıktaki Kurşunlu köyünün muhtarı Behzat Gültekin (66), AA muhabirine, köylerinin Bulgaristan'dan göç eden 18 kişi tarafından 1927 yılında kurulduğunu söyledi. 

Köyün kurulu olduğu bölgede eskiden göletler bulunduğunu ve o dönemde sivrisinek sorunuyla karşılaşıldığını anlatan Gültekin, sivrisineklerle doğal yollarla mücadele edilmesine rağmen soruna çözümün ovanın kurutulmasıyla bulunulduğunu aktardı. Daha sonra "körsinek" adı verilen bir sinek cinsinin görülmeye başladığına dikkati çeken Gültekin, şöyle devam etti:

"Körsinekle 50 yıldan beri mücadelemiz devam ediyor. Şekerpancarı ekimi yapıldığı yıllarda bu sinek yoktu fakat pancar ekimi bittikten sonra sinekler tekrar ortaya çıktı. Gittikçe de çoğalıyor. Önceki dönemlerde de şimdi de mücadele etmek için ilaçlar aranmış. İlaçlar kanallara, ovaya ve köy içine atılmış fakat tam tesirli ilacı bulunamamış. Kanala atılan ilaçlar yüzünden bazı hayvanlar telef olmuş. Muhtarlık olarak ovayı geniş kapsamlı incelettik. 2011 yılında Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesinden Prof. Dr. Levent Aydın, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile ilgili komisyon üyeleri, köyümüz ve çevre köylerde inceleme yaptı, bölgeden sinek numuneleri aldı. Bu numuneler fakültede analiz edildi. Sineklerin yaşam alanları, yoğunluğa bağlı biyolojik evreleri araştırılarak hangi aylarda ilaçlama yapılması gerektiği belirlenecekti. Başka hayvanlara zarar vermeyen bir ilaç tavsiye ettiler. İlaçları kullanmak için devlet tarafından makine alındı. 2011'de bu ilacı kullandık ama bir türlü başarılı olamadık."

Sinek sorununun 8 bin dönüm alanı kapsayan arazide yaşandığını, kendi imkanlarıyla ilaçlamalarının sinek sorununun çözümüne yetmediğini vurgulayan Gültekin, "Bu sinek yüzünden bahçede oturamaz, tarlalarımızda çalışamaz hale geldik. Köylülerimiz çok rahatsız oluyor" diye konuştu. 

Köylülerin, arazide çalışırken başlarını bez örtü, arıcıların kullandığı başlık veya ellerinde ilaç spreyiyle korunmaya çalıştığı bilgisini veren Gültekin, her yıl hasat dönemi bitinceye kadar bu sorunu yaşadıklarını bildirdi.

 

"En Temiz Köy" seçilmiş

 

Kurşunlu'nun yıllardır temiz bir yerleşim birimi olarak bilindiğini hatta 2012 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının düzenlediği bir yarışmada "Bilecik'in En Temiz Köyü" seçildiğini anımsatan Gültekin, şunları kaydetti: 

"Başka şehirlerde yaşayan hemşehrilerimiz, sinek sorunu yüzünden köye yerleşmek için gelmiyor. Bu körsinekler, yaz döneminde çoğaldığı için tatile geleceklerde gelemiyor ya da gelmiyor. Bu sorun, köyümüze geri dönüşün yaşanmasına da engel. Bunun için çok sıkıntıdayız. Her tarafı körsinek sardı. Köylümüz evinin bahçesinde bile gözlerini, kulaklarını örtmeye mecbur kalıyor. Bahçelerimize bakamıyoruz. Her gün saat 10.00'dan 17.00'ye kadar bahçemize çıkamıyoruz, tarlamızda çalışamıyoruz. Köyümüz 'En Temiz Köy' ancak güzelliğini bozan bu sinekler. Birçok arkadaşımız veya dışarıdaki köylülerimiz bize, 'çok fiyakalı oldunuz', bazıları da, 'bu sinek var ya sizin fiyakanızı bozuyor' diyor. Bundan da köylüler olarak çok rahatsızlık duyuyoruz."

Gölpazarı'nın birçok köyünde sinek sorununun yaşandığını dile getiren Gültekin, yetkililerden bu sorunlarına bir çare bulmalarını istedi. AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam