“KRİSTAL ÇINAR ONUR ÖDÜLLERİ” SAHİPLERİNİ BULDU

“KRİSTAL ÇINAR ONUR ÖDÜLLERİ” SAHİPLERİNİ BULDU

Bilecik Belediyesi öncülüğünde ve Kültür Bakanlığının da katkıları ile 2004 yılından bu yana devam eden Bilecik Ulusal Tiyatro festivalinin bu yıl 10.’su gerçekleşiyor.

10. Bilecik Ulusal Tiyatro Festivali “Kristal Çınar Onur Ödülleri”

Festival şehrin kültürel ve sanatsal hayatına renk katmakla beraber Bilecik ve çevresinden gelen binlerce tiyatro severi de sanatla buluşturmaya hedefliyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Tiyatro dünyasından en saygın isimlerinin ağırlanacağı ve 11 gün boyunca renkli oyunların sahneleneceği Festival kapsamında verilen “Kristal Çınar Onur Ödüllerine” özel düzenlenen kahvaltı daveti de ilk kez bu yıl İstanbul’da Polis Moral Evinde yapıldı.

Bilecik Ulusal Tiyatro Festivalinin bu yılki onur ödülleri Ferdi Akarnur, Kemal Kuruçay ve Nurcan Elver’e verildi. Bilecik ve çevresinden gelen sanatseverleri tiyatroyla buluşturmayı ve tiyatro sanatını yaşatmayı amaçlayan 10. Ulusal Bilecik Tiyatro Festivali, basın ve sanat dünyasının birçok ünlü isminin katılımıyla gerçekleştirilen bu davetle başladı.

 

Ödüllerin dağıtıldığı kahvaltı etkinliğine Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, MHP Belediye Meclis Üyeleri Hamdi Salt, Hüseyin Köymen,  Pervin Taşcı, Soner Olgun, İstanbul Bileklikler Derneği Başkanı Oktay Tepe, yönetimi ve  tiyatro oyuncuları katıldılar.

 

Vali Nayir yaptığı konuşmasında Tarihi ve kültürel açıdan baktığımızda tiyatro ve Bilecik’in birbirine en iyi yakışan hususlardan biri olduğunu belirterek şunları ifade etti:

"Tiyatro ve Bilecik’in birbirine en iyi yakışan hususlardan biri"

“ Yine konusu insan olan, ana sermayesi insan olan tiyatronun “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” felsefesinin doğduğu topraklarla uyumu da ayrı bir güzellik. Bu sene 10.’su kutlanıyor, düzenleniyor tiyatro festivalinin. Bilecik ilimizde herkes bu programı can kulağıyla bekliyor. Emeği geçenlerin bu programı program yapan, festivali festival yapan oyuncularımıza ben tekrar ve tekrar teşekkür ediyorum.”

 

Her yıl 60.000 bin kişinin katıldığı ve bu yıl 11 gün boyunca 12 oyunun sergileneceği 10. Bilecik Ulusal Tiyatro Festivali için Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı şunları söyledi:

"Ne kadar altyapı yaparsanız yapın, ne kadar fiziksel yapı yaparsanız yapın…."

“Festivalimizin 10. Yaş gününü kutluyoruz. O uzak denilen hedefe sağlık sıhhat içerisinde ulaşıp bu özel ve güzel günde bizleri yalnız bırakmadığınız için hepinize teşekkür ediyorum.

 Kurtuluşun beşiği, Şeyh Edebali’nin diyarı Osmanlı toprağı, Ertuğrul sancağı olan bir şehir ve gerçekten hem Osmanlı’nın kurulduğu topraklar hem de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün İsmet Paşa’ya “Siz orada sadece düşmanı değil tüm ulusun makus talihini de yendiniz” dediği güzide toprakların olduğu şehirdir. Bilecik birliğin, beraberliği, sevginin, hoşgörünün, kardeşliğin hamurunun karıldığı topraklardır ve Bilecik ilklerin şehridir. İnşallah yapacağımız çalışmalarla, şehrimizdeki altyapı çalışmalarıyla, hem kentsel, şehirsel çalışmalarla hem de böyle kültürel, sanat ve sanatçıya yönelik çalışmalarımızla Bilecik yeni Türkiye’nin şahlanışı ve şehri olması noktasında büyük bir gayret gösteriyoruz.

Bilecik ilk önce tiyatroya 2004 yılında Belediye Başkanı olduğumda bir taraftan şehrimizin güncel konularını, sorunlarını gidermeye çalışırken şunu biliyoruz; Ne kadar altyapı yaparsanız yapın, ne kadar fiziksel yapı yaparsanız yapın eğer bunları kullanacak insanlarımızı eğitemezsek, öğretemezsek yaptığımız eserlerin uzun süreli olma şansı yoktur. ”

 

USTA OYUNCU NEJAT UYGUR ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE ANILACAK

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı’nın 10 yıldır büyük önem verdiği bu festival kapsamında bu yıl da usta oyuncu Nejat Uygur saygı ile anılacak. Merhum oyuncunun ölüm yıldönümü olan 18 Kasım’da oğulları Süheyl ve Behzat Uygur’un yanı sıra eşi Nejla Uygur da Bilecik’te sergilenecek bu oyunda rol alacak.

 

TİYATRONUN KALBİ BİLECİK’TE ATIYOR

Bilecik Belediyesi tarafından 10 yıldır devam eden ve adeta tiyatronun kalbinin attığı festival kapsamında şu ana kadar yüzbinlerce izleyici tiyatronun o güzel ve sıcak havasıyla buluştu.

Oyuncu ve oyunlarla adeta tiyatronun kalbinin attığı Bilecik’te 11 günde toplam 12 farklı oyun sergilenecek.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam