KÜPLÜ KÖYÜ’NDE HIDRELLEZ COŞKUSU

KÜPLÜ KÖYÜ’NDE HIDRELLEZ COŞKUSU

578

Küplü Yardımlaşma, Dayanışma ve Kalkındırma Derneği ve Küplü Muhtarlığı tarafından ilki düzenlenen hıdrellez şenliği gerçekleştirildi.

11 15 16

Küplü Köyü sakinleri hem gönüllerince eğlendi hem de hıdrellezi kutladı.

9 12 20 221

Küplü Yardımlaşma, Dayanışma ve Kalkındırma Derneği önünde gerçekleştirilen hıdrellez şenliğine Küplülü’lerin yanı sıra Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, İl Genel Meclisi Başkanı Oğuz Sertler, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hakkı Aynur, Küplü Köyü Muhtarı Mustafa Uysal, Küplü Yardımlaşma Dayanışma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Ali Arısoy, Siyasi Parti ve Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri ile davetliler katıldı.

8

“Köy yaşantısını tanıtmak ve canlandırmak adına hıdrellezleri önemsiyoruz.”

Etkinlikte konuşan Vali Ahmet Hamdi Nayir, köy yaşantısını tekrar tanıtmak ve canlandırmak adına hıdrellez kutlamalarının büyük bir önemi olduğunu belirtti. Vali Nayir, yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:“ Bugün hıdrellez şenliklerinin ilimizdeki ilkini Küplü Köyümüzden başlatıyoruz. Küplüye de ilk olmak yakışıyor. Görev sürem içerisinde Küplü’nün bu farklılığını hep hissettim. Sanata, spora, el sanatlarına her hususa vermiş oldukları destekte öncü oldular. Aynı zamanda işbirliği kültürünün çok güzel örneklerini verdiler. Dernekleriyle, muhtarlıklarıyla, kamu kurum ve kuruluşları ile yapmış oldukları işbirlikleriyle diğer köy ve mahallelerimize de güzel örnekler teşkil ettiler.Hıdrellez şölenlerini önemsiyoruz. Kültürümüze hizmet ettiği için kıymetli buluyoruz. Birlik ve beraberliğimize hizmet ettiği için kıymetli buluyoruz. Gelen baharın peşin bir şükür ifadesi, bereketin duasını yaptıkları için kıymetli buluyoruz. Köyünden ayrılmış gitmiş insanlarımızın köyüne dönmesi en azından bugün de dönmesi eski yaşadıkları yerleri kendi çocuklarına göstermesine vesile oldukları için hıdrellez şölenlerimizi biz kıymetli buluyoruz. Dileğimiz o ki, bu alışkanlıklar yeni nesillere de aktarılsın, doğup büyüdüğümüz yerlerle bağlantımız kesilmesin, küreselleşen dünyada bu tür alışkanlıkların devamına fayda gördüğümüz için devamını biz desteklemeye çalışıyoruz. Var olanlara giderek katkı vermeye çalışıyoruz. Ben emeği geçenleri muhtarlığımızı, derneğimizi ve bu hıdrellezi önemli kılan katılımcılara, bu davete icabet edenlere teşekkür ediyorum.

3

Tüzün: “Küplü’de açılan kurslar tanıtım noktasında çok üstün başarıya sahip.”

Hıdrellezde konuşma yapan CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün ise Küplü’de açılan kursların gerek Küplü’ye, gerek Bilecik’e, gerekse tüm Türkiye’ye tanıtımı noktasında çok üstün başarı elde edildiğini belirterek şunları söyledi:“Son yıllarda Küplü Köyümüzde özellikle derneğimizin de kurulmasıyla birlikte Küplülü hemşehrilerimiz hanımlarımızla, gençlerimizle, erkeklerimizle birlik ve beraberlik içerisinde bu tür etkinlikleri yapıyor. Bugün tabi ki hıdrellezi yaşatma etkinliğine katıldık ama özellikle Küplü’de açılan kursların gerek Küplü’ye, gerek Bilecik’e, gerekse tüm Türkiye’ye tanıtımı noktasında çok üstün başarı elde ettiler. Bu başarıya katkı veren başta dernek başkanımıza ve dernek yöneticilerimize özellikle kadınlarımıza küpüne sığmayan meleklere minnet duygularımla şükranlarımı sunuyorum.”

7

Yağcı:“Küplü Köyü farklılıkları ile ön plana çıkan bir yerleşim yeri.”

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı Küplü Köyü’nün farklılıkları ile ön plana çıktığını ve birlik ve beraberlik içerisinden çok güzel faaliyetleri gerçekleştiren bir yerleşim yeri olduğunu belitti. Bilecik Belediye Başkanı Yağcı yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Küplü deyince her zaman birliğin, beraberliğin, kardeşliğin ve yeniliklerin yanında olan bir yerleşim birimi aklıma geliyor. Küplü deyince sevginin, hoşgörünün, birlik ve beraberliğin bir arada olduğu, yaşandığı bir yerleşim birimi aklıma geliyor. Ve vatanına, milletine bağlı insanların yaşadığı bir yerleşim yeri aklımıza geliyor. Gerçekten Küplü’nün gerek tarihi anlamda, gerek günümüzde yaptığı ve yapacakları işlerle her zaman medar-ı iftiharımız olmuştur. Bugün Nilgün Hocamızın da ifade ettiği şekilde hanım kardeşlerimizle, gençlerimizle, çocuklarımızla, erkek kardeşlerimizle bir araya gelerek küpüne sığmayacak derecede güzel çalışmalar yapıyorlar. Biz de bunları gururla izliyoruz. İmkân ölçüsünde de destek olmaya çalışıyoruz. Dedik ya başlangıçta hep birlikte daha iyiyi daha güzeli arıyoruz, bunun için çaba harcıyoruz. Arzu da ediyoruz açıkçası küplüyü bir taraftan da Bilecik’e yapıştıralım. “Bilecik’in bir parçası zaten ama bir anlamda da şehrimizin diğer imkânlarından da faydalanan, şehrimizin doğrudan bir parçası olmasının da sırası geldi.” diye de düşünüyoruz. Buna tabi ki karar verecek sizlersiniz. Ama bugün hıdrellezleri erken başlatarak böyle bir öncülüğü daha gerçekleştiriyorsunuz. Hıdrellez birlik, beraberlik, baharın müjdeleyicisi, hoşgörü tohumlarının atılması müjdeleyicisi bir gün bu noktada inşallah bu başlangıcın hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Küplümüze derneğimiz aracılığı ile yapılan çalışmalar ve dernek, muhtarlık işbirliğini son derece önemsiyoruz. İnşallah bu birliğiniz, beraberliğiniz, bu aranızdaki bağ hep aynı şekilde devam eder, bu güzellikleri küplümüze, şehrimize sunmaya aynı şekilde devam edersiniz. Sizlerden örnek alan diğer yerleşim yerlerimize de bu güzellikleri böyle birlikte yaşatmaya devam ederiz.”

 5

Arısoy: “Derneklerine desteklerinizi bekliyoruz.”

Küplü Yardımlaşma Dayanışma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Ali Arısoy ise her zaman derneklerine destek beklediklerini ve kısa süreç içerisinde çok iş başardıklarını ifade etti. Dernek başkanı Arısoy yaptığı konuşmada şunları belirtti:“Derneğimiz Küplü Köyü’nü geliştirerek insanlar arasındaki birliği, beraberliği sağlamak amacıyla bir senedir faaliyet göstermektedir. Bu sene destek olduğumuz küpüne sığmayan melekler ve köy eşrafının katıldığı tekvando kursumuz bunlardan bazılarıdır. Ayrıca buradan belirtemeyeceğimiz yardım ve destek faaliyetleriz olmuştur. Ancak bu kapsamda yeni kurulmuş bir dernek olmamız sebebiyle yaptığımız bu faaliyetlerde genellikle aynı kişiler ve kurumların derneğimize yardımları olmaktadır. Siz değerli katılımcılardan temennimiz ve ricamız derneğimize az veya çok demeden maddi ve manevi destek olmanızdır. Bu şekilde güzel köyümüzde daha büyük birlik ve beraberliğin olacağına inancımız tamdır. Ayrıca bu sene ikincisini düzenlemek istediğimiz iftar yemeğine katılımızı ve desteklerinizi bekleriz. Şenliğimize katılan ve destek olan misafirlerimiz ve köy halkına yönetimimiz adına teşekkür eder. Saygılarımı sunarım.”

 6

Küpüne sığmayan melekler nedir?

Emekli Öğretmen Nilgün Bakkal ise “Küpüne Sığmayan Melekler” projesini anlattı. Bakkal yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Bu yıl Küplümüz değişik şeyler yaşadı bazen mutluluklar bazen de mutsuzluklar oldu. Yetişemediğimiz gücümüzün yetmediği şeyler oldu. Ama en sonunda küpüne sığmayan melekler olarak bir çıkış yakaladığımıza inanıyorum. Bunu bu köydeki kadınlarımızla ve onlara destekler veren erkeklerimizle başardık.

13

Tabi ki arkadaki çocuklarımızın da buradaki çabalarını unutmak mümkün değil. Eğer öğleden sonraları okulumuzun bahçesine gelseydiniz. Orada tekvando yapan çocuklar, ahşap boyama yapan hanımlar, sabun yapan hanımlar ve oradaki çok güzel emeği görecektiniz. Bunun için de sizleri buraya bekliyoruz. Nedir Küpüne sığmayan melekler? İçişleri bakanlığının dernekler dairesi başkanlığına 2016 hibe programı kapsamında biz Küplülü kadınlar ve küplü derneğimizle beraber “Küpüne Sığmayan Melekler” projesini Bilecik Valiliği, AB ve Dış ilişkiler bürosuyla yanımıza Osmaneli Belediyesi Sürekli Eğitim Merkezini, Bilecik Valiliğini ve Bilecik Halk Eğitim Müdürlüğünü alarak yola çıktık. Küpüne sığmayan meleklerin projesini gönderdik. Bundan sonra Allah’tan kabulünü diliyoruz. Sizlerden ricam bu kabulü küçücükte olsa Allah’tan istemeniz. Eğer Ağustos ayında kabul edilecek olursa Küplümüzde çok daha büyük rüzgârların eseceğine inanıyorum. Küplülüler bir ay sonra hepinizden kadınlarımızın yaptığı bazı malzemeleri görmenizi sizden istifham ediyorum.”

19 1 18 10 17

HANDE NUR UYSAL

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam