• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kurulacak Biyogaz Üretim Tesisleri İle Ülke Ekonomisine Katkı Sağlanacak

Kurulacak Biyogaz Üretim Tesisleri İle Ülke Ekonomisine Katkı Sağlanacak

Bilecik İl Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş tarafından, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hemşehrimiz Fatih Dönmez’in destekleriyle Bilecik Merkez, Yenipazar, Gölpazarı, Osmaneli ve Pazaryeri İlçelerinde yer alan toplam 8 adet hayvancılık işletmesine biyogaz üretim tesisi kurulmasının planlanmakta olduğu duyuruldu.

Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde düzenlenen toplantıda, İl Müdürü Necmettin Yoldaş, işletme temsilcilerine konunun önemi ve gerekliliği hakkında, Türkiye de ve dünyada yenilenebilir enerji kaynakları ile yurt dışındaki işletmelerden de örneklerle bu kaynakların verimli kullanımı ekonomiye katkıları ile ilgili bilgiler verip projenin hedefinden bahsetti.

Buna göre, hayvancılık üretim tesis ve işletmelerinin enerji ihtiyaçlarının yenilenebilir enerji kaynaklarıyla karşılanarak işletmelerin enerji giderlerinin tamamının karşılanması işletmelerin ekonomilerine katkı sağlanarak büyümeleri ve aynı zamanda ülke ekonomisine de katkı sağlanması hedeflenmekte.

Gerçekleştirilecek proje ile İlimiz toplam büyükbaş hayvancılık işletmelerinin  %10 ununa yakınını temsil eden bu işletmelerde yenilenebilir enerji kaynaklarıyla enerji ihtiyacı karşılanacaktır.

Müdür Yoldaş toplantının devamında kurulacak tesislerde hayvansal ve bitkisel atıkların değerlendirilerek biyogaz ve doğal gübre üretimi yapılacağını belirterek; “Bu sayede hem ülke ekonomisine büyük katkılar sağlanacak hem de bitkisel ve hayvansal atıkların çevremize zarar vermesi önlenecektir. Bu doğa dostu tesisler bölgemizde yapılan hayvancılık faaliyetlerine dolaylı olarak katkı sağlayacak hem doğa dostu enerji üretimi hem de doğal gübre üretiminde yeni bir vizyon oluşturacaktır” dedi.

Toplantının sonunda Müdür Yoldaş Kurulması planlanan bu tesislerin Bilecik için hayırlı olmasını diledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam