Levent, Bilecik’te sanatını konuşturdu

Levent, Bilecik’te sanatını konuşturdu

Chp Bilecik Teşkilatının organize ettiği Haluk Levent konseri öğle saatlerinde olmasına rağmen, büyük ilgi gördü. Konsere Bilecik halkının yanında ilçelerden de katılım olduğu görüldü. Özellikle gençlerin katıldığı programda sahne alan ünlü sanatçı Haluk Levent dillerden düşmeyen , “Akdeniz akşamları”, “Elfida”, “Haydar Haydar”, “Çanakkale Türküsü” gibi pek çok şarkısını sevenleri için seslendirdi.Bir ara seyircilerin arasına giren Haluk Levent, şarkılarını tribünden söyledi. Haluk Levent, bir kadın hayranı ile de bir süre dans etti. Dinleyicilerin yanından da şarkılarını seslendiren Levent’e dinleyiciler de hep bir ağızdan eşlik etti.

Sanatının yanında sosyal sorumluluk duygusuyla bilinen Levent, ülke gündemi ve insan yaşamı hakkında ne kadar duyarlı olduğunu gösterdi. Hükümete karşı yapılan eylemler sırasında vefat eden Berkin Elvan için duyduğu üzüntüyü dile getiren Levent, “ Belki de onunla hiç aynı fikirleri taşımayan ve kendi inandığı doğrular yüzünden, belki de galeyana gelip olayların içine karışan ama sorumsuzca ve ahmakça bir saldırıdan sonra vefat eden genç Burakcan’ımıza da, önceki gün Dersim’de bir polis kardeşimizin vefatıyla sonuçlanan ölüme de hep birlikte üzüldük. Hep de üzülüyoruz. En güzel cümleyi ben kuramam onların babası, birbirlerini arayarak yaptılar. Başka çocuklar ölmesin dediler. Onlar bizim kuracağımız cümlelerden çok daha soylu cümleler kurdular.” dedi.

Levent, Nesimi’nin ‘Haydar Haydar’ isimli şarkısını da seslendirmeden önce şu ifadelere yer verdi: “Ben de yaklaşık 680 yıl önce yazılan bir şiiri burada okumak istiyorum. Ben şuna inanlardanım; Bu öldürülen çocuklar, ötekileştirme kurbanı. Hangi taraf olursa olsun, hiç fark etmez. B<i demokrasiyi birbirimize tahammül ederek geliştirebiliriz. Birbirine tahammülü olmayan insanların bir arada yaşaması çok zor ise, bir arada yaşamamız için birbirimize tahammül etmemiz gerekiyor.

Tahammülün sınırlarını zorlayan o şiiri 680 yıl önce yazmış. Aramızda kızlarımız, askılı giyenlerimiz, başörtülü kız kardeşlerimiz, herkes var. Adam bunu yıllar önce görmüş. Beraber yaşamalıyız demiş. Beraber olmalıyız demiş. Ve şiirde şunu söylemiş; bir, kimseyi ötekileştirmeyin, isteyen istediği kıyafeti giyer demeye getirmiş. Bugün Haluk Levent olarak karşınızdayım. 15 yıl kadar önce başörtülülerin üniversitelere girebilmesi için yaptığım mücadeleyi hepiniz bilirsiniz. İki, isteyenin istediği gibi ibadet yapmasına karışamazsınız demiş. Üç, ileride 680 yıl sonra, Türkiye’de bir tane İl Milli Eğitim Müdürü’nün yani parantez içinde bir gerizekalının çıkacağını düşünmüş. Hani o gerizekalı dedi ya ‘kızlarla erkeklerin aynı merdivende yürümesine tahammül edemiyorum’. Bunu da düşünmüş ki öyle bir cümle kurmuş. İşte bu hepimizin türküsünü izninizle söylemek istiyorum.”

Ayrıca siyasi bir partinin mitingi için değil de, daha önce verdiği Söğüt konseri sırasında Chp Belediye Başkan Adayı Dr. Sungur Turan’ın kendisine ‘adam gibi adam’ muamelesi yapması dolayısıyla geldiğini ifade eden Levent, Turan’a teşekkürlerini de iletti.

Konser öncesinde katılımcılara seslenen Turan da şu ifadelerde bulundu:

“Bilecikli gençler, üniversiteli arkadaşlarım, Sayın Bilecik halkı hoş geldiniz. Osmanlı’nın doğduğu bu şehirde, her şeyimiz var. Tarihimiz, mermerimiz, seramiğimiz, üniversitemiz var. Ulaşım kolay. Ciddi meyvecilik ve tarıma girdi. Bu şehirde Edebali Vadisi’ndeki kazalarında, 3,4 tane doğal şelalesi var. 10’a yakın orman içi göletlerimiz var. Her şeyimiz var Allah’a şükür. Şehrimiz, bir üniversite kenti olmaya doğru yol alıyor. Bu kent, buna ne kadar hazır? Barınma maliyetleri yüksek, yaşam alanları sınırlı. Sizlere yeni bir üniversite kenti kuracağız. İnterneti ücretsiz olacak, Bilkart her öğrenciye verilecek, festivaller desteklenecek, ücretsiz sosyal aktiviteler, tiyatro, müzik kursu sağlanacak. Başarılı, ihtiyaç sahibi öğrencilere barınma ve burs imkânı sağlanacak. Bilecik gençliğinin ve üniversiteli arkadaşların önerileri dinlenecek. Eskişehir gibi bir üniversite kenti olacağız. Yönetimde dayatma olmayacak, empati olacak. Sizlerin istekleri, önerileriniz, ihtiyaçlarınız bizi yönlendirecek. Bu şehir için beraber karar vereceğiz, bu şehri siz yöneteceksiniz.” BETÜL SÖNMEZER

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam