“MAHKEME DEĞİL UZLAŞMA YOLUNU SEÇECEĞİZ”

“MAHKEME DEĞİL UZLAŞMA YOLUNU SEÇECEĞİZ”

“Mahkeme değil uzlaşma yolunu seçeceğiz”

Basın mensuplarıyla makamında bir araya gelen Şahiner, Bilecik adliyesinde önem vereceği bir kurumun da uzlaştırma bürosu olduğunu kaydetti. Şahiner bu uygulamayla yargı makamının gereksiz yere meşgul edilmesini engelleneceğini ayrıca tarafların da mahkeme huzuruna çıkmadan uzlaşmalarını sağlanacağını belirtti. Uzlaşma bürolarının Bilecik’te nadir olarak işlerlik gösterdiğini sözlerine ekleyen Şahiner, bu konuda halkı bilinçlendirmek adına da gerekli çalışmaları sürdüreceklerini ifade etti.

“Uzlaşma bürolarını aktif hale getireceğiz”

Şahiner şöyle konuştu:

“Önümüzdeki süreç içerisinde  çocuk bürosu, fikri ve sınaî haklar, markalar bürosu, uzlaştırma bürolarına önem vermeyi düşünüyoruz. En çok önem verdiğim konulardan birisi de uzlaştırma bürosu. Zaten Ceza Muhakemeleri Kanunu 253 ve devam maddelerinde uzlaştırma müessesi var. 1 Haziran 2005 tarihinde mevzuatımıza yasal olarak girdi. Ama bu kamuoyunda çok bilinmiyor. Biz bunu inşallah sizlerin vasıtasıyla kamuoyuyla paylaşacağız.

Bundan sonra Bilecik’te meydana gelmiş olan bütün uzlaşma kapsamındaki suçlara o savcımız bakacak.  Görevli savcımız polis ve jandarma bu konuyla ilgili işlem yapmayacak. Savcımıza durumu iletecek. Cumhuriyet savcımız uzlaşma kapsamında olan suçlarda mağdur kişiyi adliyeye kendisi davet edecek ve kişiye uzlaşmanın nasıl olabileceği ve uzlaşma hakkında bilgilendirmelerde bulunacak. Mağdur tarafından uzlaşma kabul edildiği takdirde şikayet edilen kişi adliyeye çağrılacak. Sonunda ise taraflar bir araya getirilerek dava mahkemelik olmadan savcılık aşamasında çözüme kavuşturulmaya çalışılacak.

“Kişiler adliyeye sms sistemiyle davet edilecek”

Ayrıca UYAP SMS sistemini de geliştirmeyi düşünüyoruz. Adliyeye çağrılmamsı gereken kişileri kolluk güçleriyle değil cep telefonlarına atacağımız mesajla davet edilmesi sağlanacak. Bunun etkili bir şekilde kullanılmasın istiyoruz ve kullanılmasını da sağlayacağız inşallah. Onunla ilgili broşürler, afişler, tanıtım kitapçıkları hazırlayacağız. Onların da dağılımını sağlayarak kamuoyunu bilinçlendirmeye çalışacağız. Bunları yaptıktan sonra da adliyemizdeki dosya sayılarının azaltılmasını amaçlıyoruz. İnşallah hedefimiz bu olacak. Bilecik’te yargı çalışmaları içerisinde bu şekilde bir çalışmayı sürdüreceğiz.

“Amacımız yargıdaki iş yükünü hafifletmek”

Mevzuat açısından insan hakları sözleşmeleri, Avrupa İnsan Hakları Mahkemelerinin eşit hakları doğrultusunda daha gelişmiş ve daha uygar bir hale gelmiş noktadayız. Bunları da biz ne kadar bilgilendirirsek o derece de yararını göreceğiz. Kanunda var, ama uygulayamıyorsak sonuç alamıyoruz. Yargıdaki iş yükünün artışı ve fazlalaşmasının en önemli sebeplerinden birisi de bu. Biz uygulamayı kamuoyunu da bilgilendirerek alternatif çözüm yöntemleri dediğimiz, uyuşmazlıkların, uzlaşma, ara buluculuk gibi yöntemlerle çözümünü sağlayacağız.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam