• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“MALİYETİMİZ DÜŞECEK, GELİRİMİZ ARTACAK”

“MALİYETİMİZ DÜŞECEK, GELİRİMİZ ARTACAK”

Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş,  Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Emrah Celasin ile birlikte Cumalı Köyü ziyarette bulundu.
Ziyarette Üreticilerin sorunlarını ve talepleri dinleyen İl Müdürü Yoldaş, Birlikte Üretim Projesinden bahsederek arazilerin sınırlarını kaldırmalarını ve büyük alanlarda hep birlikte tarım yapmalarının gerekliliğinden bahsederek; “İlimizde 1 milyon 200 bin dekar arazi varlığımızla 72 çeşit ürün yetiştirmekteyiz. Bu üretimde Tarla sınırlarında kaybımız  %15’dir. Eğer birlikte üretim projesini uygularsak maliyetlerimiz düşecek, gelirimiz artacaktır. Bu konuda Model olarak bu köyümüzü seçebiliriz ve Oldukça da başarılı olabileceğimizi düşünüyorum.


Tarımda Eylem Planına göre hareket etmenin gerekliliğini vurgulayan İl Müdürü Yoldaş, şunları söyledi; “İl genelinde şu an 8 çeşitte Buğday demonstrasyonu yapıyoruz. Sonuçlarına göre Ürün Desenlerimizi belirleyip ona göre planlamalarda bulunacağız.
İlimizin coğrafi konum gereği oldukça avantajlı olduğunu belirtmek isterim. Büyük illere olan yakınlığımız bize ürettiğimizin pazarlama konusunda kolaylık sağlamaktadır. Sözleşmeli Üretim modelleriyle de pazarlama sorununun aşılacağını inanıyorum.” Dedi.
Daha sonra aynı köyde  “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında faydalanan ve 34 adet hibe küçükbaş hayvan alan Hatice Kılınç’ ı ziyaret eden İl Müdürü Yoldaş,  konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi;    “Projeyle Bilecik genelinde bu yıl 30 kişiye 1020 küçükbaş hayvan ile 82 kişiye 410 büyükbaş hayvanın dağıtımını gerçekleştirdik. Bu Proje hayvancılığa önemli katkı sağlayacaktır.

Bakanlığımız ve müdürlüğümüz olarak çiftçilerimizin daha profesyonel tarım yapmasını her zaman desteklemekte olup, bu proje ile boşalan köylerin tekrar canlanmasını amaçlıyoruz. Projeden faydalanan tüm genç çiftçilerimizin başarılı olacağına gönülden inanıyorum. Projelerin girişimci genç çiftçilerimize, ilimiz tarım ve hayvancılığına ve ilimiz ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.
Hayvanlarını teslim alan üreticiler 3 yıl boyunca bunları damızlık olarak kullanıp, et ve sütünden elde ettikleri gelirler işletmelerine katkı sağlayacaktır. İlimiz bitki örtüsü bakımından küçükbaş hayvan yetiştirilmeye çok uygun. Bu tür projelerle hayvancılığın daha fazla gelişeceği kanaatindeyim. Proje kapsamında 18 ve 40 yaş arasındaki çiftçilerimize devletimiz tarafından verilen hayvanların tamamı hibe olarak veriliyor.
Bizde bu ziyaretlerimizle projeden faydalanan Üreticilerimizi ve hayvanları yerinde görüyor, incelemelerde bulunuyoruz.
Üreticilerimize teslim edilen hayvanların tümünü Sağlık taramasından geçiriyoruz. Çiftçilerimizin Mağduriyeti varsa ortadan kaldırmak için elimizden geleni yapıyor, kimsenin bir mağduriyet yaşamaması adına gerekli bütün çalışmaları yapıyoruz.
Üreticilerimizin her daim yanında ve destekçileri olmaya da devam edeceğiz. Desteklemeden faydalanan tüm vatandaşlarımıza tekrardan hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam