• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
MECLİS BİRANDA GERİLDİ

MECLİS BİRANDA GERİLDİ

KUM ÇAKIL OCAKLARI MECLİSTE TARTIŞMA YARATTI

İl Genel Meclisi Ocak Ayı toplantılarının 3. birleşimi gerçekleşti. 4 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıya Osmaneli – Sakarya nehri kenarında bulunan kum- çakıl ocaklarının komisyonlar tarafından denetlenmesi ve düzenlenen raporlar damgasını vurdu.

 Fitili Hikmet Hoca Ateşledi

Okunan raporların ardından CHP Meclis üyesi Hikmet Turhan’ın “burada hem vatandaşın şikayeti var, dilekçeleri var ama raporlara baktığımız zaman da hiçbir şey yok. Her şey düzgün, her şey olağan seyrinde devam ediyor gibi. Bunu komisyondaki veya Başkan arkadaşlarımız açıklarlarsa vatandaş neye şikayet etti?” sorusu üzerine meclis biranda hareketlendi.

 Orhan Uğur komisyonların şikayet olan yerde inceleme yapılmadığını iddia etti

Bunun üzerine MHP Osmaneli İl Genel Meclis Üyesi Orhan Uğur şikayette bulunan ocağa inceleme yapılmadığını ve kendinin köyü olduğu için kasten çağrılmadığını iddia edince meclis üyeleri karşılıklı söz alarak konuşma yaptılar.

 CHP Meclis Üyesi Hikmet Turhan: Baktığımız zaman burada hem vatandaşın şikayeti var, dilekçeleri var ama raporlara baktığımız zaman da hiçbir şey yok. Her şey düzgün, her şey olağan seyrinde devam ediyor gibi. Bunu komisyondaki veya Başkan arkadaşlarımız açıklarla vatandaş neye şikayet etti? Mutlaka bir rahatsızlık var ki bir şikayet oluşmuş, bu şikayetin sonucunda da rapor düzenleniyor ama raporda da hayır böyle bir şey yok her şey tamam, yolunda anlamında bir rapor düzenlenmiş. Arkadaşlarımız bu konuda bir açıklama yaparsa  iyi olur.

MHP Osmaneli Meclis Üyesi Orhan Uğur: Şikayette bulunan köylerimizin bulunduğu ocağa inceleme yapılmamış. Benim geldiğimde son verilen ocak ruhsatına gidilmemiştir. Onu müdürümüze sormak istiyorum. Orada kendisi yoktu ama sormak istiyorum şikayetin geldiği yere gidildi mi, bakıldı mı?

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Muharrem Dumansızoğlu: Komisyonla beraber gitmedim ama değişik defalarda bahsettiğiniz yere gittik. En son DSİ ile incelemeler yapıldı, gerekli yaptırımlar uygulandı. Komisyonun gidip gitmediği konusunda bilgim yok. Ben komisyonla beraber değildim. Maden Mühendisimiz gitti ama bahsettiğiniz yere biz devamlı gidiyoruz, sürekli denetim altında.

Ak Parti Osmaneli Meclis Üyesi Hakan Özkan: Orhan beyin kastettiği yeri bilmiyorum ama Tarım ve Çevre olarak, komisyonlar olarak orada mevcut olan şuan itibariyle çalışan bütün ocaklara gidilmiştir, yerinde incelemede bulunulmuş ama kişinin kendi şikayet ettiği tarla neresi ben bilmiyorum ama ocak yıkılıyor denildiyse veya ocakta bir sıkıntı varsa biz zaten o ocaklara gittik.

Meclis Başkanı Serkan Yıldırım: Orhan bey giden arkadaşlarda Osman bey, Ahmet bey, Haluk bey, Mehmet bey var. Siz de katılabilirdiniz ama sizden de 4 arkadaş gitmiş. Fakat böyle bir sıkıntı varsa orada konuşsaydınız keşke, oraya sizin MHP grubunuz da gitti.

Orhan Uğur: Ocak olduğu yerden bir- iki kilometre aşağı yeni ruhsat verildi. Selimiye’nin tam karşısında kalan yer. Şikayetlerin verildiği yerlerde orası diye tahmin ediyorum, oraya gidilmedi. Ben geldiğimde o ocaktan diğer ocağa geçildi. Oraya bakıldı mı ben de bilmiyorum daha sonradan öğrendim.

Ak Parti Söğüt Meclis Üyesi ve Komisyon Başkanı Ertuğrul Torun: Biz Komisyon olarak Osmaneli’nde kum ocaklarında hangi ocaklar çalışıyorsa oraya gittik. Bununla birlikte Osmaneli İl Genel Meclis Üyeleri’nden Hakan bey de, Orhan bey de vardı. Orhan bey birlikte değil miydik, ocakları birlikte gezmedik mi? Böyle bir sıkıntı varsa burayı atladık oraya da gidelim diye söyleyebilirdiniz orada.

Orhan Uğur: Meclis arabasıyla oraya gelindiği zaman ben komisyondayken Hakan beye haber veriyorum onu da oradan alıyoruz ama burada bilhassa benim köyümün yeri olduğu için bana haber verilmediğini düşünüyorum.

Hakan Özkan: Bana haber verildi. Ben komisyon arabasıyla gelmedim kendi özel aracımla geldim. Bana denildi ki biz yoldayız geliyoruz. Ben de kendi aracıma binerek gittim. Komisyon aracı geldiği yok ki Orhan bey de zaten orada gelen, komisyonda olan arkadaşlar telefon açtılar. Bunu dallandırıp budaklandırmanın bir anlamı da yok.

Orhan Uğur: Şikayet gelen yeri personel tam olarak bilmiyor mu? Bizle gelen mühendis bilmiyor mu? Veya kim yönlendiriyor?

Serkan Yıldırım: Osman bey, Ahmet bey, Haluk bey, Mehmet bey var, siz de katılıyorsunuz. Madem orada böyle bir problem vardı. Orada söyleseydiniz oraya da gelinseydi. Bizim arkadaşlarımız oraya gitmekten şey yapmıyorlar ki veya gidip gitmediklerini de bilmiyoruz. Genel bir program yapıldı.

 MHP Meclis Üyesi Mehmet Yılmaz: Biz de oradaydık, beraberdik. Gidilmemiş olabilir, biz o yöreyi bilen bir insan değiliz fazla. Hakan bey vardı o da atlamış olabilir. Bu komisyondan gelen karar böyle geçti. Eğer bir şey varsa yeniden bir önerge verilir. Bunu fazla uzatmanın bir anlamı yok. Bir önerge daha verilir, tekrar gidilir, bakılmayan yer varsa bakılır. Benim görüşüm bu yönde, tekrar incelensin.

Hakan Özkan: Şikayet edilen yer çalışmıyor ama burada çalışmaya başlanırsa ilerleyen zamanda kendi yerini bırakıp farklı yerlerden kum alır veya kendi belirlenmiş olduğu yerlerin dışına çıkarsa tarım alanlarına zararı olur düşüncesi ile bir önerge verdi sanırım. Burada henüz bir çalışma başlatılmamış veya vatandaş dilekçe vermiş.

Serkan Yıldırım: Burada herhangi bir firma ismi veya şirket ismi yazmıyor. Köylerden bize gelen herhangi bir dilekçe yok.

Ak Parti Gölpazarı Meclis Üyesi ve Komisyon Başkanı Ali Şenel: Hikmet hocamın söz alıp söylediklerine istinaden söylüyorum. Bu rapora Tarım Komisyonu için yazdığımız 3 tane madde de rastgele yazdığımız şeyler değil. Kum ve çakılda depolama yapıldığı zaman herhangi bir aşırı yağışta veya selde nehirin yatağı değişebiliyor, tarlalara sel şeklinde dönebiliyor. Böyle bir şey biz görmedik. Birinci olarak onu söyleyebiliyorum, ikinci olarak da bilhassa dünyalar kum ocağı kendi etrafına çalıştığı yola sıcak asfalt yapmış. Hatta kendilerini de tebrik ettik, teşekkür ettik. Bilmem Orhan bey var mıydı gayette güzel olmuş yine buradan da teşekkür ediyorum. Mevsim itibariyle yollar sulu yollar. Mevsim itibariyle de herhangi çalışırken etrafa, tarım arazilerine zarar verecek bir toz görmedik. Bizim belirttiğimiz o.

Hikmet Turhan: Vatandaşın dilekçelerine biz cevap verebildik mi, bu şikayetler önlendi mi veya vatandaş olarak biz şikayet ettik ama bunun gereği yapıldı mı bunun cevabını istedim Ali beye de teşekkür ederim o konuda.

 

TARTIŞMALARA NEDEN OLAN KOMİSYON RAPORLARI:

Çevre ve Sağlık Komisyonu Raporu:

İlimiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren I (a) grubu maden (kum-çakıl) ocaklarında, 3213 sayılı Maden Kanunun ve Uygulama Yönetmelikleri çerçevesinde gerekli denetim ve incelemeler idare yetkili personelince yapılmakta olup idari yaptırımlar ve idari para cezaları uygulandığı görülmüştür. Bunun haricinde Sakarya nehir yatağının bozulması veya çevre köylerden gelen şikayetler ise Devlet Su İşleri 3. Bölge Müdürlüğüne bildirilmekte, yapılan yazışmalar ile nehir yatağının ve çevre parsellerin korunması amaçlandığı görülmüştür.

Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Raporu:

İlimiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren I (a) grubu maden (kum-çakıl) ocaklarında, 3213 sayılı Maden Kanunu ve Uygulama Yönetmelikleri çerçevesinde gerekli denetim ve incelemeler idare yetkili personelince yapılmakta olup idari yaptırımlar ve idari para cezaları uygulandığı

Nehir yatağında taşkınlara sebep olacak depolama yapılmadığı, Kum çıkarma ve eleme aşamasında toz çıkmadığı, Kum ve malzeme taşımada tarım arazilerine zarar verecek toz oluşmadığı görülmüştür.

Konuşmaların ardından tartışmalara neden olan komisyon raporları oylandı. Raporlar komisyonlardan geldiği şekliyle oy birliğiyle kabul edildi. MHP Osmaneli İl Genel Meclis Üyesi Orhan Uğur’un karşı çıktığı komisyon raporlarına “EVET” oyu kullanması da dikkatlerden kaçmadı.

Diğer yandan birleşimin görüşülerek karara bağlanan ve oy birliği ile kabul edilen diğer maddeleri:

İmar ve Bayındırlık ile Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu’nun ilimiz Bozüyük ilçesi, Çarşı mahallesi, Çakmaklı mevkiinde bulunan 909 ada 1 nolu parselde idarenin adına kayıtlı, üzerinde Fen Lisesi hizmet binasının yer aldığı ve 100 öğrenci kapasiteli pansiyon binası yapımı planlanan taşınmazın Milli Eğitim Bakanlığına tahsis edilmesi talebi hakkında komisyondan gelen rapor görüşüldü. Madde üzerine söz alan olmadı ve oy birliği ile kabul edildi.

İmar ve Bayındırlık ile Araştırma ve Geliştirme Komisyonu’nun ilimiz Bozüyük ilçesi, Yeni Mahalle 77 ada 328 numaralı parsel üzerinde bulunan Çitosan İlkokulu Hizmet Binası ve arsasının Ortaöğretim Hizmetlerinde kullanılmak üzere Maliye Hazinesine devredilmesi talebi hakkında komisyondan gelen raporlar görüşüldü. Madde üzerine söz alan olmadı ve oy birliği ile kabul edildi.

Komisyon Başkanı Torun Bilgi Verdi

Çevre ve Sağlık Komisyonu’nun Pazaryeri ilçesi Demirköy köyünde bulunan Maden Ocağının çalışmalarının komisyon marifetiyle incelenmesi talebi hakkında komisyonlardan gelen rapor görüşüldü. Komisyon Başkanı Ertuğrul Torun ve Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Muharrem Dumansızoğlu konu hakkında meclis üyelerine bilgi verdiler. Söz alan önerge sahibi MHP Pazaryeri İl Genel Meclis Üyesi Haluk Filizli adı geçen maden ocağında yüksek dozda patlatma yapılmamasını, yıl içerisinde alçak dozda patlatmalar yapılarak vatandaşların da mağdur olmamasını belirtti. Oylamaya sunulan madde komisyondan geldiği şeklinde oy birliğiyle kabul edildi. Birleşim bir sonraki gün toplanılmak üzere sona erdi. 

CANER ALKAN – ERHAN TOKA 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Haber yalnış – Haberi üşenmeden okudum. Haberi yanlış yazmışsınız. Komisyon raporları tartışılmamış toplantıda… Komisyonun eksik ocak denetlemesi yaptığı iddia edilmiş.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam