• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
MECLİS MURATDEREKİ KATLİAMA ‘DUR’ DEDİ

MECLİS MURATDEREKİ KATLİAMA ‘DUR’ DEDİ

İl Genel Meclisi Ekim Ayı 4. Birleşimi Gerçekleşti. Son günlerde kamuoyunu yakından ilgilendiren Bozüyük’e bağlı Muratdere köyüne bakır maden ocağı açılması konusu alanda yapılan keşif ziyaretinden sonra toplantıda uzun uzun görüşüldü.

Maden ocağını açmak isteyen firmanın Proje Koordinatörü Hasan Kurtlu ile firma yetkilisi Orkun Başer’in Meclis Üyelerini bilgilendirdikleri toplantıda gelen soruları da cevaplandırdılar.  Muratdere Köyü’nde 16 Milyon ton bakır rezervi olduğunu belirten Hasan Kurtlu toplamda 31,5 Milyon Dolarlık bir yatırım yapacaklarını, 180 Milyon Dolar işletme maliyeti olduğunu anlatarak ülke ve bölge ekonomisine katacağı değerleri meclis üyelerine anlattı.

Ak Parti İl Genel Meclis üyesi H.Hüseyin Çelik ise Bilecik olarak deyim yerindeyse maden ocaklarını kastederek; “Sütten dilimiz yandı, ayranı üfleyerek içmek durumundayız” diyerek firma yetkililerine proje konusunda bazı sorular sordu. CHP Bilecik İl Genel Meclis üyesi Hikmet Turhan da adı geçen bölgeye maden sahası açılmasına karşı olduklarını belirtti.

Turhan daha önce de aynı konunun mecliste gündeme geldiğini, firma yetkililerinin daha küçük bir alanda sadece maden çıkartacaklarını belirttiklerini şimdi ise Şark kurnazlığı yapıldığını belirterek tepkisini gösterdi.

Meclis başkanı Oğuz Sertle de yaptığı konuşmada bir gün evvel bölgeye gittiklerini, her şeyden evvel yöre halkının maden ocağı açılmasına karşı olduklarını kaydederek söz konusu 72 Bin ağaç olduğunu biyolojik çeşitlilik bakımından çok zengin bir yapıya sahip olan bu bölgede köylülerin geçim kaynaklarının ormandan olduğunu vurguladı. Toplantıya verilen 10 dakikalık aranın ardından oturum devam etti.

Bölgede incelemelerde bulunan İmar ve Bayındırlık Heyeti, AR-GE ile Çevre ve Sağlık Komisyonlarının raporları okundu. Tüm komisyon raporları adı geçen maden ocağına uygun görüş vermedikleri kaydedilirken; tek tek oylamaya sunulan raporlar oy birliğiyle kabul edildi. Gelinen süreçte 10 günlük askı süreci olduğu öğrenilirken İl Genel Meclisi üyelerinin duyarlı davranışları neticesinde Muratdere köyüne maden ocağı açılmasına karşı olduklarını göstermiş etmiş oldular. Diğer tüm ilgili kurum ve kuruluşlardan gerekli izinlerini alan firmanın bundan böyle nasıl bir yol haritası izleyecekleri ilerleyen zamanda görülecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam