Medetli kavunu, Almanya’nın radarına girdi

Medetli kavunu, Almanya’nın radarına girdi

Sakarya nehrinin suyu ile beslenen ve verimli topraklarında yetişen onlarca ürünü ile ülke genelinde bilinen Osmaneli’de, tarımsal üretimde bir önceki döneme göre yüzde 20 artış yaşandığı bildirildi.

Osmaneli Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, bu yıl korona virüsü dönemini fırsata çeviren ve bir önceki döneme göre yüzde 20 daha fazla tarımsal ürün üreten çiftçinin yüzünün güldüğü belirtildi.

Medetli kavunu Almanya pazarına girdi

İlçede tarım konusunda faaliyet gösteren firmaların belediye halinde yerini aldığını vurgulayan yetkililer, son olarak Medetli kavununun  Almanya ya ihraç edilmeye başlandığını aktardılar.

Ziraat Mühendisi Serkan Karyağdı, konu ile ilgili yaptığı açıklamada,

Almanya’nın Nürnberg kentine gidecek ürünün direkt olarak Osmaneli Belediyesi Hal Kompleksinden paketleneceğini söyledi.

Karyağdı, şunları aktardı:
‘’Haftada 12 bin kilogram Medetli kavunu ihraç edilecek. BİG5 Limited Şirketiyle Almanya’ya FreshFarm gmbh şirketinin yıllık 2 bin 400 tonluk talebi karşılamaya çalışacak. Osmaneli Ayvası için de görüşmelerimiz var. İhracat sayesinde ilçe tarımına ve çiftçimize büyük bir pazarı çok iyi fiyatla kazandıracağız.’’

Belediye Başkanı Münür Şahin de tarıma katkıları nedeniyle Serkan Karyağdı’ya teşekkür ederek, ‘’Tarımda yaptığımız yatırımların çiftçimize olumlu etkisini görmekten mutluyuz” ifadesini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam