METAL-İŞ GREVDE

METAL-İŞ GREVDE

Bilecik'te Demisaş Fabrikası'nda çalışan Metal-İş Sendikasına bağlı işçiler de dün sabah yaptıkları basın açıklamasında grev kararı aldıklarını açıkladı.

 

"Bu grev ertelenirse kendimizi fabrikalara kilitleriz"

 

Grev öncesinde Birleşik Metal İş Sendikası Eskişehir Şube Temsilcisi Bayram Kavak bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Kavak, grev kararının ertelenmesini asla kabul etmeyeceklerinin altını çizerek “Herkese buradan duyuyoruz. Birleşim Metal iş sendikası cam işçisi değil, gıda işçisi değil, hava işçisi değil. Eğer bu grev ertelenirse bizle kendimizi fabrikalara kilitleriz. Bu iş bitmez. Biz kesinlikle ertelemeleri kabul etmiyoruz.” dedi. Toplam 22 fabrikada 15 bin metal işçisinin dün itibariyle greve başladığını belirten Kavak, 19 Şubat'ta bir grev daha yapılacağını ifade etti.

İşçilere yoğun destek

İşçiler, greve "Gemileri yaktık geri dönüş yok!","İnadına sendika , inadına DİSK", "Sözleşme hakkımız, grev silahımız", "İsyan, grev, direniş", Fabrikalar MESS'e mezar olacak", Açlıktan ölmeyiz biz bu yoldan dönmeyiz", "Direne direne direnişten zafere" İş ekmek yoksa barış da yok","Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz" sloganları atarak  başladı. CHP ve MHP il teşkilat üyeleri,  Emekçi Hareket Partisi Eskişehir İl Başkanı Onur Keşt, Kristal İş Bursa Şube Başkanı Ali Şıracı, da greve gelerek işçilere destekte bulundu.

"İşçiler  fabrikalarda insanca yaşamak istiyor"

Birleşik Metal İş Sendikası Eskişehir Şube Temsilcisi Bayram Kavak, açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“10 Kent, 22 Fabrika 15 Bin metal işçisi MESS Dayatmalarına Karşı İnsanca Çalışmak, İnsanca Yaşamak ve Çocuklarının Geleceği İçin Grevde

Birleşik Metal İş 29 Ocak 2015’te 20 işyerinde greve çıkıyor.

Grevler Osmaniye’de, Hatay’da, Mersin’de, Konya’da, Kocaeli’de, Bursa’da, İzmir’de, Bilecik’te, İstanbul’da, Gebze’de 22 fabrikada gerçekleşecek.

29 Ocak 2015 tarihinde saat 09.00’da Gebze’de Cengiz Makina işyerinde Genel Başkan Adnan Serdaroğlu ve Disk Genel Başkanı birlikte grev mücadelelerini başlatacaktır.

Birleşik Metal İş’in ikinci grevi ise 19 Şubat 2015 tarihinde gerçekleştirilecek. Bu işyerlerinde 15 bini sendika üyesi 20 binin üzerinde çalışan bulunuyor. Bu fabrikalar arasında uluslararası ve yerli tekeller var. Bu fabrikalar ekonominin belkemiğini oluşturuyorlar. İhracat rekorları kıran, karlarını katlayanlar bu fabrikalar. Diğer taraftan bu fabrikalarda insanlar çalışıyor.

Bu fabrikalarda çalışan işçiler insanca yaşamak ve çalışmak istiyorlar. Çünkü bu işçiler ağır çalışma koşulları ve uzun çalışma süreleri nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşıyorlar. Canlarını vererek, kanlarını dökerek çalışıyorlar. Bu fabrikalarda çalışan işçilerin karşılığı ödenmeyen emekleri, sermayenin karlarının, devletin vergilerinin kaynağını oluşturuyor. Onlar büyüyüp zenginleşirken, işçiler sürekli yoksullaşıyor.

"MESS ucuz işçilik öneriyor"

Metal işkolunda çalışan bir işçinin aylık en düşük çıplak ücreti net 866 liradır. MESS bu işçilere net 100 lira artış öneriyor. Bu işçiler işkolunun yüzde 60’ını oluşturuyor. MESS, ucuz işçilik sisteminin kalıcılaştırmak, işçilerin en önemli hak arama aracı olan toplu sözleşmelerini etkisiz kılmak için düşük ücret artışlarına ek olarak 3 yıllık sözleşme öneriyor.

Refah payı adı altında 3 yıllık sözleşmeyi kabul ettirmek için ayakbastı parası verdiklerini söylüyor. MESS, aynı işi yapan işçiler arasındaki ücret farklarının kapanmasını istemiyor. Çünkü işçilerin birliğini istemiyor.  MESS metal işçilerinin kendi ücret zamlarını örgütsüz, sendikasız kesimlerin ücret zamlarıyla kıyaslayıp halinize şükredin demeye getiriyor.

"Üyesi olduğunuz kuruluş, sizi greve sürüklüyor!"

Metal işçileri MESS’in zam tekliflerini işyerlerinin karları ile cirolar ile kıyaslayacak bilince sahip!  Metal işçisi ücret maliyetlerinin toplam maliyetler içinde çok küçük bir orana denk geldiğini biliyor!

O nedenle dayatmaları kabul etmiyor! O nedenle toplu sözleşme taslağının arkasında durmaya devam ediyor! O nedenle greve çıkıyor! Diğer sendika üyelerin sözleşmeden memnun oldukları iddia eden MESS’e bir kez daha sesleniyoruz.

Hiçbir detayı hakkında bilgi sahibi olmadıkları, imzalanması konusunda görüşlerini sormadıkları metal işçilerine bir fırsat verin. Sözleşmenin bu koşullarda bitmesini istiyorlar mı istemiyorlar mı sandıkta görüşlerini ortaya koysunlar!

Onların çoğunluğu sözleşmeden memnun ise biz de o sözleşmeyi imzalayacağız! MESS üyesi işverenlere de sesleniyoruz: Üyesi olduğunuz kuruluş, sizi greve sürüklüyor!

Metal işçilerinin gerçek temsilcisi olan Birleşik Metal İş’in sorunları tespit eden ve makul çözüm yolları öneren teklifinin hiç dikkate almadan, onbinlerce işçiyi ve ailesinin yok sayarak işbirlikçisine imzalattığını bize de imzalatacağını zannediyor.

"Tek seçenek MESS'İ devre dışı bırakmak"

O süreç tamamlandı. Artık geri dönüş yok.  Önce 29 Ocak’ta sonra 19 Şubat’ta grevdeyiz.

Biz taslağımız çerçevesinde, yani iyileştirme, iki yıllık sözleşme ve gerçek refah payları konusunda bize gösterilen yaklaşımları görüşürüz. MESS üyelerini bu konuda serbest bırakmayacağına göre geriye kalan tek seçenek MESS’i devre dışına çıkarmaktır.

Grev kararı üyelerimizle birlikte alınmış bir karardır ve kimse başka bir amaçla hareket etmiyor! Birleşik Metal İş, üyelerinin onay vereceği bir toplu sözleşme imzalamanın mücadelesini örüyor, metal işçilerinin de ekmeklerini büyütmekten başkaca bir amaçları yok!

Yılmayacağız, teslim olmayacağız. İşbirlikçi ve dayatmacı toplu sözleşme düzenini yıkacağız. Biz haklıyız ve haklı olduğumuz için kazanacağız.Haklıyız, çünkü emeğimizin karşılığını istiyoruz.Haklıyız çünkü sömürülüyoruz.Haklıyız çünkü çocuklarımızın geleceği için yaşıyoruz.”

"Bizim tek partimiz sendikalardır"

Kavak'ın açıklamasının ardından kendisinin de daha önce sendikacı olduğunu belirten CHP Bilecik Merkez İlçe Başkanı Gültekin Çalışkan, Demisaş işçilerinin yanlarında ve destekçileri olduklarını belirterek,  “AKP hükümetinin yanlış politikalarından dolayı işçimiz, memurumuz olmak durumunda kalıyor. Açlık sınırının altında ücret almak zorunda kalıyorlar. DEMİSAŞ işçisini ve bütün işçileri canı yürekten destekliyoruz. Grevin hayırlı olmasını diliyoruz. Sizi bu haklı gününüzde, grev selamınızla, işvereni vurmak için sizleri tebrik ediyorum. Ben sendika kökenli bir parti ilçe başkanıyım. Partimiz söylemiyorum, emeğin, işçinin partisi olmaz. Bizim tek partimiz sendikalardır.”dedi.

 Greve destek verdiğini belirten diğer katılımcıların da konuşmalarının ardından işçiler tarafından grev halayı çekildi.Grev önlüklerini giyen işçiler daha sonra greve başladı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam