METAL İŞÇİLERİ MEES İLE ANLAŞTI

METAL İŞÇİLERİ MEES İLE ANLAŞTI

Birleşik Metal-İş Sendikası Eskişehir Şube Sekreteri Recai Büyükbeyhan Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası(MESS) ile devam eden Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin sonuçlandığını belirtti.

Konuya ilişkin Büyükbeyhan yapmış olduğu yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Sendikamız ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası(MESS) arasında sürdürülen ve 31 işletmeyi kapsayan Grup Toplu İş Sözleşmesi 12.01.2022 tarihinde anlaşma ile sonuçlandı.

MESS’in daveti üzerine sendikamızın başkanlar kurulu toplu iş sözleşmesi müzakerelerine devam etmek üzere MESS genel merkezine gitmiş ve Grup Toplu İş Sözleşmesi 02:30 itibari ile üyelerimizin talepleri doğrultusunda yeni kazanımlar ve önemli haklar sağlanarak bağıtlanmıştır. Yapılan anlaşma ile birlikte; Ücret zamlarında;

  1. altı ay için yüzde 10 ücret zammı ardından seyyanen 3,70 ücret zammı sağlanmıştır.
  2. altı ay için ücretlere %30 ücret zammı toplu iş sözleşmemizde yer aldı. Eğer 6 aylık enflasyon %30 geçerse enflasyon oranında ücret zammı gerçekleştirilecek.
  3. ve 4. Altı aylar için enflasyon artışı gerçekleştirilecek.
    Bu anlaşma ile ücret artışı ilk altı ay için MESS ortalamasına %27,44 yıllık olarak %65,67 olarak gerçekleşmiştir.

Sosyal ödeme ve ödeneklere ilk yıl için %35 artış sağlanmıştır. Kurban bayramı ödeneği %75 oranında arttırılmıştır.

Bu Ocak ayında ve 2023 Ocak ayında net 400 TL alışveriş çeki verilmesi toplu iş sözleşmemizde yer aldı.
Başta üyelerimiz olmak üzere tüm metal işçilerinin vermiş olduğu mücadeleyi kutluyor, imzalanan toplu iş sözleşmemizin tüm metal işçilerine, işyerlerine, ülkemize ve işçi sınıfımıza hayırlı olmasını diliyoruz.”

GÜNÜÖREN’İN TURİZME KAZANDIRILMASI ÇALIŞMALARI

Osmanlı Devleti’nden kalma onlarca tarihi konağı ile dikkat çeken Osmaneli İlçesi’ne bağlı Günüören köyü Es Tv ekranlarında geniş yer buldu. Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin tarihi konakların restorasyonu için ahşap ve kiremit desteğine ihtiyaç olduğunu vurguladı.

700 yıllık yapıların bulunduğu köy Osmanlı köyü olarak anılırken, bölgenin turizme kazandırılması amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında Osmaneli Belediyesi de yapıların dönüşümü için ahşap ve kiremit desteği istiyor.
Osmanlı Devleti zamanından kalma tarihi evleriyle dikkat çeken Günüören köyü için önemli adım atıldı. Eski bir yerleşim yeri olan köyün tarihi Romalılar dönemine kadar uzanıyor ve bu önemli merkezde birçok tarihi eser bulunuyor. 700 yıllık tarihi konakları ile kendine adeta hayran bırakan Günüören’de konakların tescil işlemi tamamlandı. Sıra tarihi evlerin dönüşümüne geldi.

Fakat restorasyon için malzeme sorunu bulunuyor. Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin ahşap ve kiremit konusunda destek beklediklerini ifade ederek, “Günüören köyü Kurtuluş Savaşında en fazla şehidin olduğu bir köyümüz.Tarihi Romalılar dönemine kadar uzanıyor. Osmanlı döneminden önce de var olan bir köy. Tabi burada özellikle ipek evleri yoğun olarak görülüyor. Burasını Kültür Varlıkları içerisine aldırdık, tescillerini yaptırdık. Ama restorasyon yönünde bize ahşap lazım. Bunlar olduktan sonra işçiliğini zaten bizim restorasyon ekibimiz ve Osmaneli Belediyemiz yapacak.Belediyemizin en büyük özelliği yaptığı çoğu işi kendi bünyesindeki ekiplerle yapabiliyor. Bize bu konuda destek olacak sanayiciler, hayırseverler olursa bu varlıkları turizme kazandırabiliriz. Bizim bu konuda malzemeye ihtiyacımız var ve bu konuda ahşap ve kiremit desteği istiyoruz.” dedi.

Günören Muhtar azası Halil Hatun da köylerinin tarihi değerinin çok önemli olduğunu, herkesin mutlaka gelip görmesi gerektiğini belirtti.Hatun,ayrıca en kısa zaman Günüören’in turizme kazandırılmasını beklediklerini kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam