• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla “Peygamberimiz ve Aile” konulu konferans düzenlendi.

Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla “Peygamberimiz ve Aile” konulu konferans düzenlendi.

Bilecik İl Müftülüğü tarafından, Diyanet İşleri Bakanlığınca 2019 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında “Peygamberimiz ve Aile” konulu konferans düzenlendi.

Prof. Dr. M. Cevat Akşit’in konuşmacı olarak katıldığı konferans Kapalı Spor Salonunda gerçekleşti.

Kuran tilaveti ile başlayan konferansa, Bilecik Valisi Bilal Şentürk, Bilecik İl Müftüsü Necati Akkuş, Belediye Başkanı Yardımcısı  Ahmet Gürses, Müftülük personeli ve Bilecik halkı katıldı.

Konferansın başında konuşma yapan İl Müftüsü Necati Akkuş; “Biz nezih bir milletin evlatlarıyız, torunlarıyız. Resulullah SAV’ın açmış olduğu o mübarek yolu takip ederek ilerliyoruz ” ifadelerini kullanarak “Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’yıi Cenab-ı Hakkın bize vermiş olduğu vaadi üzere örnek alıp, ecdadın izini de takip edip, onun getirmiş olduğu İslami, insani ve ahlaki değerleri öğrenmek, anlamak, anlamlandırmak ve hikmetine göre yaşayıp , o anlam içerisinden yeniden o izzeti ve ikbali yeniden yakalamaya çalışmak gerekiyor ” dedi.

Akkuş’un ardından kürsüye gelen Vali Şentürk, bu haftanın Peygamberimizin doğum yıl dönümü münasebetiyle özel bir hafta olduğunu belirterek ; “Eskiden biz bu haftayı kutlu doğum haftası olarak kutlardık. Şimdi ismi değişti ama olsun esas olan murattır işin esasıdır” dedi. Peygamber efendimizin “İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız” hadis-i şerifini kendine düstur edindiğini söyleyen Şentürk, ”Bu nasıl bir sevgidir ki sizi cennete de götürecektir ve Allah’ın rızasını da kazanmamıza vesile olacaktır” dedi.

Hz. Peygamberi anlamak, onun nasıl bir eş, nasıl bir kardeş nasıl bir baba ve nasıl bir peygamber olduğunu anlamak dolayısıyla düzenlenen konferans Prof Dr. Cevat Akşit’in konuşması ile devam etti.

Türklerin örfleriyle, adetleriyle ve karakterleriyle, İslamın birçok hükmü noktasında birleştiğini anlatan Akşit, Türklerin islamiyeti diğer Müslüman ülkelere göre daha iyi benimsediğini belitti.  Toplumun çekirdeğinin aile olduğuna değinen Akşit, “İslam, insan nizamının kıyamete kadar devam etmesi için gereklidir.  Kainat nizamının devamı insan nizamına bağlı. Allah, insan neslinin devamı için de tek yol olarak evlenmeyi kabul etmiştir. Evlenme çağına gelen uygun adamlarınızı evlendirin. Aile kurulmasını Cenab-ı Allah emrediyor.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Ak Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün ve Belediye Başkanı Semih Şahin, programları nedeniyle konferansa katılamadıkları için mesaj gönderdiler.

Konferansın ardından Vali Şentürk ve Müftü Akkuş tarafından  konuşmacı Prof. Dr. Cevat Akşit’e teşekkür belgesi takdim edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam