MHP ÖNERDİ, AK PARTİ REDDETTİ, CHP ÇEKİMSER KALDI

MHP ÖNERDİ, AK PARTİ REDDETTİ, CHP ÇEKİMSER KALDI

MHP grup sözcüsü Pervin Taşçı, ek gündem maddeleri olarak; Evsel atık kirliliği ile ilgili projeler geliştirilmesi, Bilecik merkezindeki ve Ak mescit Caddesi üzerindeki hamamın restore edilmesi, işçi bekleme alanlarının oluşturulması , Kardeş şehir ilişkisi kurulacak belediyeler ile Bilecik Belediyesi ilişkisinin nasıl şekillendiğinin meclise açıklanması, karla mücadele konusunda belediyenin yeterli olup olamadığı ve trafik kazalarının önlenmesi için belediyenin alması gereken önlemler konularını meclise sundu. MHP grubunun vermiş olduğu önergelerden hiçbiri kabul edilmedi. 

"Evsel atıklar ve yağlar için bir proje oluşturulsun"

MHP Grup sözcüsü Pervin taşçı, ilk olarak atık yağların yarattığı çevre kirliliği konusunu masaya yatırdı. Evsel atık kirliliğinin yarattığı zararlara karşı bir proje yapılmasını istedi. Başkan Yağcı bu projenin 4 yıl önce gerçekleştiğini belirtti. Oylamaya sunulan önerge;  MHP grubunun kabul,  Ak Parti grubunun ret, CHP grubunun ise çekimser oyuyla önerge reddedildi.

"Tarihi hamamlar restore edilsin"

MHP grubu tarafından verilen diğer bir ek gündem maddesi ise merkezde ve Ak Mescit Caddesi üzerinde bulunan hamamların restore edilmesiyle ilgili oldu. Hamamların tarihi yapılarının korunması gerektiğine dikkat çeken önerge ile ilgil olarak Başkan Yağcı Ak Mescit Caddesi üzerinde bulunan hamamın şahsa ait olması, şehir hamamının ise özel idare bünyesinde olması dolayısıyla herhangi bir uygulamada bulunamayacaklarını ifade etti. Başkan Yağcı tarafından oylamaya sunulan önerge MHP grubunun kabul, Ak Parti grubunun ret, CHP grubunun çekimser oylarıyla reddedildi.

"İşçilerin bekleme alanları yetersiz"

MHP grubunun değindiği diğer bir nokta ise işçi bekleme alanlarının yetersizliği konusu oldu. Verilen önergeyle ilgili olarak açıklama yapan başkan Yağcı, bu alanların yetersiz olduğunu kabul ettiğini fakat değiştirilmesi durumunda farklı sıkıntılara yol açabileceğini belirtti. Başkan Yağcı, "Tek merkezli bir şehir olduğumuz için 50 metre ötedeki yaya geçidini kapatmamız bile sorun oluyor. Benim dükkanımın önündeki ticarete engel oldun diye bir çok sitemle karşılaşıyoruz. Yerleşmiş bir düzen var. Bekleme alanı olarak alsak Hamsu veya uygun bir noktaya çeksek kurulu düzen bozulunca başka amaçlar güdüldüğünü düşünülüyor."dedi. Oylamaya sunulan önerge MHP grubunun abul, Ak Parti grubunun ret, CHP grubunun çekimser oylarıyla reddedildi.

"Bilecik'in ilçeleride kardeş işehir imkanlarından faydalansın"

Mecliste olağan önerge olarak da sunulan kardeş şehir uygulamasına dikkat çeken MHP grubu Bilecik'in ilçelerinin de kardeş sıfatı alınıp gerekli imkanlardan faydalanabilmesi gerektiğini belirtti. Başkan Yağcı bu önerge için Bilecik belediyesi olarak imkanlar ölçüsünde  lçelere gerekli desteklerin sağlandığını belirtti. Ayrıca Yağcı, kardeş şehir uygulamasından da sadece maddi olarak değil tecrübe paylaşımı açısından da yararlanıldığını ifade etti."

Belediye karla mücadele yeterli oldu mu?

MHP grubu,  yoğun kar yağışıyla karşılaşan Bilecik'in belediye anlamında yeterli olup olmadığını  ek gündem maddesi olarak sundu. Bilecik Belediyesinin bu zorlu şartlar altından başarı ile kalktığını savunurken şu ifadelerde bulundu:

"Ben 11 yıldır belediye başkanıyım. 11 yılda bu kadar ağır bir şeyi ilk defa yaşıyoruz. 2004 yılında benzer bir kış oldu ama o da daha uzun bir sürede oldu ve birden bu noktada bunun gibi olmadı. Ben Bilecik şartları içerisinde ve  10 yılda böyle büyük bir kış olmamasına rağmen karla mücadele noktasında belediyemizin çalışmalarından son derece memnunum. Mutlaka eksiklikler ve sıkıntılar vardır. Çünkü olağan üstü şartlardır bunlar. Herkesi aynı zamanda tatmin etmek mümkün değil."

Trafik sorununa belediye desteği sağlanabilir mi?

Belediye Meclis toplantısında MHP grubu ilde yaşanan kazaların önlenmesi amacıyla belediyenin alması gereken önlemleri gündeme getirdi. Verilen önergede özellikle trafik ışıklandırmalarının yeterli olmasına dikkat çekildi. Başkan Yağcı konuyla ilgili olarak şehir içerisinde akıllı trafik uygulamasına geçileceğini ifade etti.

Başkan Yağcı şöyle konuştu:

"Önümüzdeki günlerde şehir içerisinde akıllı trafik ışığı uygulamasına geçeceğiz. Buna ilişkin olarak karayolları ve trafik müdürlüğüyle uyum içerisinde yapıyoruz. Bu uygulamanın hem trafiği hızlandırma hem de can kaybının önlenmesi açısından yaralı olacağına inanıyorum. Uygulama kapsamında trafik ışıkları yaya gördüğünde otomatikman devreye girecek, yaya olmadığı zaman da trafiği açacak hassas merkezi sistem elektronik radarlar uygulamamız var. Bu konuda belediye içerisinde mücavir alanlarımıza kadar düzenleme çalışmalarımız var. O çalışmalarımızı bitirebilirsek bu ışıklandırmalar komple yenilenecek. Keşke hiç kaza olmasa. Bunu konuşması bile abes ama maalesef insanın olduğu yerlerde bu kazalar olabiliyor"

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam