Milletvekili Poyraz’ın 732. Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri Mesajı

Milletvekili Poyraz’ın 732. Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri Mesajı

“Türk tarihi, ilkeli ve barışçı kimlikleriyle adından yüzyıllar boyu söz edilen, pek çok devlet adamının başarılarıyla doludur. Kurulan ilk Türk devletinden bugüne kadar Türk ulusuna önderlik eden bu devlet adamları, yol göstericimiz ve gurur kaynağımız olmuşlardır. Söğüt’e yerleşen Kayı Boyu, Türklerin Anadolu’da kurduğu ve sonra üç kıtaya yayılan bir imparatorluğun temelini oluşturmuştur.

Ertuğrul Gazi’nin Anadolu topraklarındaki Türk egemenliğinin esasını teşkil eden hoşgörü ve barışa dayalı devlet anlayışı, çeşitli din, dil ve ırktan olan tüm toplumların huzur içinde bir arada yaşamasını sağlamıştır. Köklü tarihimizin simge kişiliklerinden olan Ertuğrul Gazi ilkeleri ve yönetim anlayışıyla dünya tarihindeki en büyük imparatorluklardan olan Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna zemin hazırlamıştır.

Türk ulusunun tarihi boyunca sahip çıktığı, Ertuğrul Gazi’den miras kalan bu soylu özellikler, Osmanlı İmparatorluğu ve ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet anlayışında da kendisini göstermiş, geçmişini unutmayan ve tarihinden aldığı gücü bugünlere taşımıştır. Toplumların işbirliğinde gelişen dünyamızda, ulusumuz bugün başarılı girişimleri, barışçı ve hoşgörülü karakteriyle adından söz ettirmekte ve bizlerde bunun haklı gururunu yaşamaktayız. Her yıl Söğüt’ümüzde gerçekleşen Ertuğrul Gazi’yi Anma etkinliklerine vatandaşlarımızın göstermiş olduğu yakın ilgi bunun anlamlı bir göstergesidir.

Geçen yüzyıllar boyu Türklere önderlik eden Ertuğrul Gazi’nin ilkeleri, fikirleri ve sahip olduğu üstün değerler, Türk ulusuyla gelecek nesillere taşınacaktır. Vefatının 731. Yılında Ertuğrul Gazi’yi rahmetle anıyor; Bilecik’imize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam