Milletvekili Şeker Başbakan Erdoğan’a Sordu:“Çözüm Sürecinin Başarıyla Sürdürüldüğünü ve Sonuca Ulaştığını Düşünüyor Musunuz?”

Milletvekili Şeker Başbakan Erdoğan’a Sordu:“Çözüm Sürecinin Başarıyla Sürdürüldüğünü ve Sonuca Ulaştığını Düşünüyor Musunuz?”

Milletvekili Şeker, çözüm sürecinin ne denli kaygı verici bir duruma geldiğini belirttiği önergesinde başbakanın bu süreçte yapılanları izah etmesini talep ederek tarihe çok önemli bir not düştü. Yurtiçindeki bölücü örgüt unsurlarının çekilmesi bir tarafa katılım sayısının artışına da değinen Şeker, hukukun işletilmesi yönündeki zaaflara, hukukun terör örgütüne esnek hale getirildiğine ve ikircikli bir duruma düştüğünü de belirtti.

Milletvekili Şeker önergesinde şunları aktardı:

“Yurtiçinde ve yurtdışında çok önceden beri sürdürüldüğü artık kamuoyu tarafından bilinmekte olan bölücü örgüt unsurlarıyla “görüşmelerin” neticesinde, bir “sürece” girildiği ve ardından bugüne gelindiği malumdur. Ülkemizin bütünlüğünü zedelemekte olan, devletimizin bekasına kasteden, ay yıldızlı al bayrağımızın gölgesinde yaşayan milletimizin birlik ve kardeşliğine halel getiren “çözüm süreci” adı altındaki bu dönem, Cumhuriyet tarihinin en sancılı ve kaygı verici dönemi haline gelmiştir. Yaşanan “süreç”, ülkemizin geleceğini ve tarih önündeki yerini doğrudan ilgilendirmekte ve “hayati” mana taşımaktadır. Çeşitli vesilelerle basın ve yayın kuruluşlarında yer alan haberlerde bölücü örgütün “çekilmesi” bir tarafa, örgüte katılımların arttığı yönünde bilgilerin doğrulandığını gerek uzmanlar ve gerekse bölgede görev yapan bürokratlar da belirtmektedir. Bölücü terör örgütünün elebaşına mektupların okutulduğu, terör örgütü unsurlarının Lice ve Cizre ilçelerinde olduğu gibi “şov yaptığı”, her fırsatta devletimize tehditler savrulduğu, 911 km.lik Suriye sınırımızın bölücü örgütün Suriye’deki oluşumunun kontrolüne geçmekte olduğu, Irak’taki Türkmen yerleşim bölgelerine ve Türkmenlerin var oluş mücadelesi içinde çok önemli konuma sahip insanlara saldırılar yapıldığı bir dönemdeyiz. Bunun dışında çeşitli görüntü ve belgelerde de ispat edildiği üzere, vatan topraklarımızda, bölgede yapılan bazı yerel tören ve şenliklere, ayrıca cenaze gibi organizasyonlara eli silahlı, belinde el bombalı, roketatarlı, teçhizatlı ve mühimmatlı bölücü örgüt unsurlarının boy gösterdiği görülmekte; azim ve kararlılıkla, sağduyu ve inançla devletine sahip çıkmak isteyen Türk milletinin bu süreçte tahribata uğrayan değerler konusunda artık sabrının zorlandığı da görülmektedir.

Bu anlamda;

1-Suriye’de yaşanmakta olan duruma yönelik, hükümetinizin Suriyeli mültecilere yönelik uyguladığı “açık kapı” politikasının dışında; Türkiye kendini muhafaza etmesi gereken, gözler önünde yaşanan vahim gelişmelere önlem alması gereken ve hatta TBMM tarafından hükümete verilen “tezkerenin” uygulanması gereken durumlar, hangi gelişmeler doğrultusunda ve hangi saiklerle uygulamaya konulacaktır? “Bekle gör” politikası mı benimsenmektedir?

2-Irak’ta yaşanan gelişmelerin, ülkemizi yakından ilgilendirdiği, bununla birlikte Irak’la olan stratejik bağların sadece gelişen “ticaret hacminden” ibaret olmadığı bilinmektedir. Bölgede yaşanan gelişmelerin, Kerkük ve Musul çevresindeki Türkmen varlığını tehdit etmekte, hatta tasfiye etmekte olduğu da görülmektedir. Bu durumla ilgili olarak, Irak’ın toprak bütünlüğü ekseninde Türkmen varlığının selametine ve güvenliğine yönelik olarak hükümetinizin yaklaşımını net olarak “deklare” etmemesi milli güvenlik sorunu haline gelmiştir. Daha açık bir ifadeyle, bölgede yaşanması muhtemel olan Türkmen katliamlarına önlem alınacak mıdır?

3-Ülkemiz sınırları içerisindeki kaygı verici gelişmelere yönelik, hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin adeta bir bölgede başka, diğer bir bölgede başka işleyen “ikircikli” bir hale gelmesi, devletimizin itibarını sarsmaktadır. Bölücü örgüt unsurlarının elini kolunu sallayarak ülkemizin kırsalında ve şehrinde dolaşıyor olmasına ilişkin; bundan sonra hükümetinizin benimsemiş olduğu yaklaşımlar neler olacaktır?

4-“Çözüm süreci” adı verilerek, toplumun her kesimine duyurulan ve çeşitli uygulamalar yapılan bu dönemin, başarıyla sürdürüldüğünü ve sonuca ulaştığını düşünüyor musunuz? Terör örgütü unsurlarının “çekilmesine” yönelik sağlıklı ve kesin bilgiler tarafınıza iletiliyorsa eğer, neden katılımlar artmaktadır? Hatta terör örgütü unsurları adam kaçırma, provokasyon, gösteri ve saldırı gibi eylemlerle varlığını sürdürürken bu unsurlara yönelik hukukun uygulanması “esnek” hale mi getirilmektedir?

5-Şırnak’ta yapımı tamamlanan Havalimanına vefat eden BDP milletvekili Şerafettin Elçi’nin adı verilmiş ve bu tarafınızdan duyurulmuştur. Bingöl Havalimanı’na da, 1977 yerel seçimlerinde (%33 oyla) Bingöl Belediye Başkanlığına seçilen, bir Ramazan gününde iftar daveti için gittiği Genç ilçesinden dönerken, 12 Ağustos 1979 günü Annesi Hamdiye Tekin hanımefendi ve kardeşi İhsan Tekin’le beraber yaylım ateşine tutularak şehit edilen, 1950 doğumlu, 29 yaşındaki MHP’li Bingöl Belediye Başkanı Hikmet Tekin’in adının verilmesi neden gündeme getirilmemiştir?”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam