MİLLETVEKİLİ TÜZÜN TRAKTÖRÜN DİREKSİYONUNA GEÇTİ VE TARLA SÜRDÜ

MİLLETVEKİLİ TÜZÜN TRAKTÖRÜN DİREKSİYONUNA GEÇTİ VE TARLA SÜRDÜ

Bilecik CHP Milletvekili Yaşar Tüzün, Koronavirüsle mücadele ettiğimiz bu günlerde gece gündüz çalışan çiftçilerimizi ziyaret etti. Emektar çiftçilerin sorunlarını dinleyen Tüzün, “Milli ekonominin temeli tarımdır” diyerek traktörün dreksiyonuna geçti ve tarla sürdü.

“Çiftçilerimize ve tarıma koşulsuz şartsız destek verilmelidir.”

Ülkece Koronavirüs ile verdiğimiz mücadelede çiftçilerin değerinin çok iyi bilinmesi gerektiğini ifade eden Tüzün; “Zorlu bir süreçten geçtiğimiz bu günlerde çiftçilerimize ve tarıma koşulsuz şartsız destek verilmelidir. Bilecik’te köyüm İlyasbey’de çiftçilerimizin sıkıntısını dinlemekle kalmayıp, traktörün direksiyonuna geçtim” dedi.

Öte yandan çiftçilere korona virüs karşısında dikkatli olmalarını söyleyen Tüzün, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın çiftçiler ve tarım işletmelerinin yeni tip koronavirüse karşı alması gereken tedbirleri tekrar hatırlattı.

Çiftçiler ve tarım işletmelerinin yeni tip koronavirüse karşı alması gereken tedbirler ise şu şekilde:

Sosyal mesafe, maske ve eldiven 

Buna göre, tarım işletmelerinde ve gübre-ilaç tarımsal ürün satan yerlerde bulaşma riskini en aza indirmek için kişisel temizlik, hijyen kuralları ve dezenfeksiyona dikkat edilmesi önerildi. İşletmede çalışanlar arasında 2 metrelik sosyal mesafe kuralı uygulanmalı, uygun giysi, maske ve eldiven gibi koruyucu ekipmanlar kullanılmalı.

Her gün ateş ölçümü önerisi

Bu süreçte kimseyle tokalaşılmaması gerektiği vurgulanan broşürde yer alan önerilerin bazıları şöyle:

“Tarlada ve işletmede çalışanlar düzenli aralıklarla sağlık kontrolünden geçirilmeli, her gün ateşleri ölçülmeli. Hastalık belirtisi gösterenler derhal karantinaya alınmalı ve hemen en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi sağlanmalı.

Yemekler kumanya şeklinde verilmeli

Mevsimlik işçileri, çalışacakları bölgeye gelmeden önce sağlık taramasından geçirilmeli, konaklayacaklar yerler dezenfekte edilmeli. Çalışanların yemekleri kumanya şeklinde verilmeli, bardak, tabak, çatal, kaşık, havlu gibi eşyaları ortak kullanılmamalı. Servis araçları ile diğer tarımsal makineler, özellikle ortak kullanımdaki tüm araç-gereç ve aletler belirli aralıklarla dezenfekte edilmeli.

Dezenfektan kullanın

İşletmede lavabo, musluk, yemekhane gibi gibi ortak kullanımın yoğun olduğu yerler sık sık dezenfekte edilmeli. İşletme alanına çalışanların kullanması için belirli sıklıkta dezenfektanlar yerleştirilmeli.”

Ziyaretçi kabul etmeyin

Kapalı alanların sık sık havalandırılması, böyle yerlerde çalışanların standartlara uygun koruyucu eldiven, gözlük, maske ve tulumla çalışmasının sağlanması gerektiğinin altı çizilen broşürde, işletmeye ziyaretçi kabul edilmemesi, herhangi bir işletmeye de ziyarete gidilmemesi önerildi.

Seraları ahırları havalandırın

Çiftçilere özel hazırlanan broşürlerde de mutlaka maske kullanmaları ve sigara içmemeleri istendi. Sera, ahır, ağıl gibi faaliyet alanlarının sık sık havalandırılması, hayvanların temizliğine özen gösterilmesi gerektiği vurgulanan broşürde şu öneriler yer aldı:

Tüm ekipmanları dezenfekte edin

“Ürünlerin işlenmesi ve taşınması sırasında kullanılan tüm alet ve ekipmanların temizliğine her zamankinden fazla dikkat edilmeli, her kullanımdan sonra da dezenfekte edilmeli. Ortak alet ve makineler kullanılırken mutlaka koruyucu eldiven ve maske takılmalı. İş kıyafetleri, koruyucu eldiven ve maskeler asla başkalarıyla ortak kullanılmamalı.

İş kıyafetlerini 60 derecede yıkayın

Tek kullanımlık maske, eldiven ve benzer eşyalar poşete konarak çöpe atılmalı, iş kıyafetleri temizleyerek korunaklı bir yerde tutulmalı. Bu kıyafetler 60 derecede normal deterjanla yıkanmalı.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam