Bilecik Haberleri | Değişim Gazetesi Haber Sitesi
MİNAREDEN ÇOCUKLARA BAYRAM ŞEKERİ
Sosyal Medyada Paylaş
15 Haziran 2018
Hande Nur Uysal

MİNAREDEN ÇOCUKLARA BAYRAM ŞEKERİ

Osmanlı Devletinin kurulduğu Bilecik’te; Bilecik Belediyesi tarafından özellikle Osmanlı’nın son zamanlarında gerçekleştirilen Çocuklara Minareden Şeker Sarkıtma geleneği büyük ilgi gördü.
Ramazan ayının bütün güzellikleri tüm yurtta olduğu gibi Osmanlı medeniyetinin doğduğu topraklar olan Bilecik’te de yaşatılıyor.
Mahalle iftarları, Osmanlı çeşmelerinden şerbet ikramı, Osmanlı davulcu geleneği ve Osmanlı Çınaraltı Helva İkramı gibi gelenekleri tekrar gün yüzüne çıkaran Bilecik Belediyesi, gerçekleştirdiği uygulama ile çocuklara minare başında sepetten şeker sarkıttı.
Bilecik Belediyesi tarafından tarihi Şerifpaşa Camii’nde yapılan uygulama ile minareye çıkan Hacivat ve Karagöz karakterleri, çocuklara minareden sepetle şeker sarkıttılar.
BELEDİYE BAŞKANI NİHAT CAN:
‘’AMACIMIZ ECDADIMIZI ANMAK VE ONLARDAN KALAN GÜZELLİKLERİ YAŞATMAKTIR’’
Etkinliğe katılarak çocuklarla bir araya gelen Belediye Başkanı Nihat Can amaçlarının ecdadı anmak ve onlardan kalan güzellikleri yaşatmak olduğunu belirterek, şunları söyledi:
‘’Bu geleneğin 700 yıllık bir Osmanlı adeti olduğunu biliyoruz. Diriliş ve kuruluşun şehri Bilecik diyoruz, Osmanlı diyoruz. Dolayısıyla ecdadımızdan bizlere kalan güzel gelenekleri yaşatmak istiyoruz. Bu geleneğimizi devam ettirmek için 2 yıldan beri devam eden bu süreçte arkadaşlarımızla birlikte götürüyoruz. Çocuklarımızla beraber bayramın geldiğini onlara bildirmek beyan etmek, tabi eskiden şey yoktu televizyon, basın yok. Basın neydi işte böyle duyurularla camiden bu şekilde çocuklarımıza bayramın geldiğini belirtmek ve onlara hissettirmek bayramı yaşatmak dolayısıyla bu geleneği inşallah var olduğumuz sürece devam ettireceğiz” dedi.
Bilecik Belediyesi tarafından tekrar gün yüzüne çıkarılan gelenek hakkında kısa bir bilgi veren Hacivat karakterini oynayan Ahmet Şahin, bir geleneği daha çocuklara hatırlattıklarını belirterek, “Bugün şu anda Bilecik’teyiz. Osmanlının kuruluşun kurtuluşun başkenti Bilecik’teyiz. Bir geleneğimizi daha tekrar hatırlattık çocuklara. Bayramın gelişini anlatan minareden sepetlen şeker sarkıttık ve çocuklara şekerler dağıttık. Bugün Arefe biliyorsunuz, yarın bayram. Bayramın gelişini anlatan dedelerimizin başlattığı bu geleneği naçizane ben Hacivat ve Karagöz ile birlikte çocukları sevindirdik, şekerler dağıttık. Bir dolu sepet bugün şeker dağıttık Bilecik’teyiz. Şimdiden bayramınız mübarek olsun. Küçüklerimin gözlerinden büyüklerimin ellerinden öperim, harçlıklarımı da aman gönderin” ifadelerine yer verdi.
Çocuklar da gerçekleştirilen uygulamadan duydukları memnuniyeti belirterek, Belediye Başkanı Nihat Can ve belediye çalışanlarına teşekkür etti.

Bir Yorum Bırak

*

code

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Bursa Web Tasarım