Mısır ve Suriye’deki katliamlara tepkiler

Mısır ve Suriye’deki katliamlara tepkiler

Şeyh Edebali Türbesi Orhangazi Camisinde bir araya gelen platform üyeleri sabah namazını kıldıktan sonra katliamlarda hayatını kaybeden müslümanlar için dua etti.
 
Duanın cami önünde Mazlum Halklarla Dayanışma Platformu adına konuşan Eğitim Bir-Sen Bilecik Şube Başkanı Ahmet Selöz,  "Bedenen farklı illerde, farklı ülkelerde olsak da ruhen ve kalben biriz, beraberiz, birlikteyiz" dedi.
 
Firavunlar çağının binlerce yıl önce kapandığını düşünenlerin yanıldığını ve Mısır'da Suriye'de çağdaş firavunların kendi insanına her türlü zulmü uyguladığını ifade eden Selöz, şöyle konuştu:
 
"Çocuk, kadın, yaşlı, masum demeden insanlar katlediyor. Mısır'da serbest bir seçimle iş başına gelmiş Cumhurbaşkanı Mursi darbeyle indirilip tutuklanması üzerine milyonlarca Mısır vatandaşı meşru protesto gösterilerine başlamıştır. Bu barışçıl gösterilere darbe yönetimi tarafından, hukuk ve insanlık dışı yöntemlerle müdahale edilerek binlerce masum insanın katledilmesi, 21. yüzyılın en büyük ayıplarından biri olarak tarihe geçmiştir. Mısır'daki katliam sadece Mısır'daki yöneticilerin değil, ona destek veren bütün zalimlerin alnında bir kara lekedir. Masum insanların hukuki isteklerine silahlarla, baskılarla, zindanlarla cevap veren bir yönetim demokrasiyi ayaklar altına almasının da ötesinde büyük bin insanlık suçu işliyor. Mısır'da çağdaş firavunlar kendi insanına her türlü zulmü uyguluyor. Çocuk yaşlı demeden insanları katlediyor. Suriye'de katil Esed yönetimi gözünü bile kırpmadan binlerce insana kimyasal silahla saldırıyor. İçimiz acıyor. Öfkemiz kabarıyor.''
 
Zulmün ve katliamların dünyanın birçok yerinde yaşandığına değinen Selöz, ''Zulüm, baskı ve ızdırap sadece Mısır'da, Suriye'de değil, Arakan'da Irak'ta Filistin'de ve İslam coğrafyasının her yerinde katliamlar, baskılar ve sonuç olarak sürgünler devam etmekte. Mazlumların haklarını da gasp edenler, canlarına kıyanlar asla başaramayacaklar. Bu alçakça darbe ve katliamlar vicdanlarda mahkum edilecektir. Unutmasınlar ki, bugün katlettiğiniz insanlar tarihi yeniden yazacak. İnsanlık sizden çok acı bir hesap soracaktır. Zulmünüze ne Allah affedecek ne de tarih affedecek. Yazıklar olsun zalime, zulmü alkışlayana ve bu kızıl kıyametten medet umanlara" şeklinde konuştu. 
 
Yapılan duaların ve tekbirlerin ardından Muradiye Vakfı Bilecik Şubesi tarafından çorba ikramında bulunuldu.
 
Şeyh Edebali Türbesi'ndeki teline TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Hüseyin Çelik, Bilecik TSO Başkanı Fevzi Uzun, AK Parti İl Başkanı Ramazan Kurtulmuş, Saadet Partisi İl Başkanı İbrahim Meral'ın yanı sıra Platformda yer alan Anadolu Gençlik Derneği Bilecik Şubesi, Anadolu Basın Birliği ve Adaleti Savunanlar Derneği Bilecik Temsilcilikleri, Bilecik Eğitim, Bilecik Sosyal Etkinlikler Yardımlaşma ve Dayanışma, Bilecik İnsan Hak ve Değerlerini Koruma, Bilecik Sevgi Anneleri, Edebali Kur'ana Gönül Verenler, Erzurumlular Yardımlaşma ve Kültür Derneği, Edebalı Kültür ve Araştırma, Gölpazarı Tanıtım ve Kültür, Görme Engelliler Dayanışma, Şeyh Edebali Eğitim, Gençlik ve Spor Kulübü ve Ulu Çınar Kültür Dernekleri, İlim Yayma Cemiyeti, Muradiye Vakfı ve Milli Türk Talebe Birliği Bilecik Şubeleri ile Memur-Sen Konfederasyonu ve bağlı sendikalar ile çok sayıda vatandaş katıldı. AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam