“Mısır’da Yaşananlar Büyük Bir Katliamdır”

“Mısır’da Yaşananlar Büyük Bir Katliamdır”

“Ülkenin iç savaşa sürüklenmesi büyük bir felakettir”

 

Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi çalışmalarını incelemek üzere Bilecik’in Osmaneli ilçesine gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Mısır’da yaşanan olaylarla ilgili açıklama yaptı. Bakan Yıldırım yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Mısır’da yaşananlar büyük bir faciadır, büyük bir katliamdır. Hiçbir idare ister askeri idare olsun ister diktatörlük olsun kendi halkına silah doğrultamaz. Yüzlerce binlerce insanı gözünü kırpmadan katledemez. Bu bir insanlık suçudur. Bunu direnişçileri hizaya getireceğiz diye izah etmek başka bir çılgınlıktır o da kabul edilemez. Mısır halkı hangi taraftan olursa olsun birbirine düşürülmeye çalışılması, ülkenin iç savaşa sürüklenmesi büyük bir felakettir. Çünkü Mısır bölgenin 100 milyona yakın nüfusuyla en etkin ülkesidir. Afrika’nın en etkin ülkesidir ve uluslararası camia başta Birleşmiş Milletler olmak üzere, Avrupa Birliği, Amerika bir kez daha çifte standardı bırakıp insan hayatının değerinin ne olduğunu bu vahim olay karşısında tekrar değerlendirmesi gerekir. Herkesin aynı kararlılıkla mevcut idareyi en etkin şekilde uyarması lazım.

 

‘Yaşananlar Mısır’ın iç işi gibi düşünülemez’

 

Bu hiçbir zaman Mısır’ın iç işi gibi düşünülemez. Eğer dünyanın neresinde bir insan ölüyorsa, buna duyarsız kim kalıyorsa öldürenler kadar da sorumluluğu vardır. Bu sorumluluk dünyanın, insanlığın imtihan edildiği bir süreci de beraberinde getiriyor.

Şunu söylemek istiyorum. Türkiye olarak başından beri biz Mısır’da demokrasinin tekrar kurulması, vatandaşın taleplerinin bir an önce yerine getirilmesi tutuklu bulunan başta seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi olmak üzere bütün liderlerin serbest bırakılmasını bekliyoruz. Ve Mısır’la ilgili sorunun çözümü için de başından beri yaptığımız katkıyı bundan sonra da yapacağımızı bir kez daha burada ifade ediyorum.

Bizim gayet tabi ki şu anda orada yatırımcılarımız var. Taşımacılık yapan firmalarımız var. Burada yaşanan olaylardan dolayı olumsuz etkilendikleri şüphesiz, bunu biliyoruz. Tedbirlerimizi de buna göre alıyoruz.” ZEYNEP KILBAHRİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam