Mor Mavi Danışmanlık Başarılı bir geleceğe hazırlıyor

Mor Mavi Danışmanlık Başarılı bir geleceğe hazırlıyor

Mor Mavi Eğitim Danışmanlık Bürosu Müdürü Aliye Ayaz Bilecik’te hizmet veren danışmanlık bürosunun Bilecik’te ilk ve tek olduğunu belirtti.

Her yaştaki öğrenciye ders, sosyal beceri ve psikolojik alanlarda destek sağladıklarını belirten Ayaz, verdikleri eğitim gibi isminin de farklı bir nitelik taşıdığını belirtti. Klasik bir isim seçmek yerine psikolojide “başarıyı” temsil eden mor rengini ve “umut ve geleceği” temsil eden mavi renginden alıntı yaptıklarını ifade eden Ayaz, “ Başarılı bir gelecek sunması için bu ismin olmasını istedim” dedi.

“Öğrencinin ilgi alanına yönelik yönlendirmeler yapıyoruz”

Eğitim danışmanlığı algısının özellikle Bilecik’te çok fazla yaygın olmadığını belirten Ayaz, danışmanlığının öğrenci-öğretmen ve aile arasında köprü görevi gören bir yapısı olduğunu dile getirdi. Ayaz, yaptığı açıklamada şu ifadelerde bulundu:

“ Öğrencinin eksikliklerini belirleyerek, aile ile uyumunu sağlayıp öğrenciye en uygun meslek neyse yönlendirmeye çalışıyoruz. Herkes Fen Lisesi’ne gitmek zorunda değil, ya da herkes tıp okumak zorunda değil. Çocuğun ilgi alanını belirleyerek yaşamına uygun, tarzına uygun, hayallerine uygun ders programları ile onları standart bir şekilde yetiştirmeyi amaçlıyoruz.

“Çocukların sadece derslerini değil psikolojilerini de önemsiyoruz”

Biz çocukların sadece derslerini değil aynı zamanda psikolojilerini de önemsiyoruz. Kendileriyle ve aileleriyle zaman zaman terapiler de düzenliyoruz. 5 yaş grubundan itibaren birçok yaş grubunun bulunduğu öğrenciye hitap ediyoruz. Öğrencilerin anlamakta güçlük çektiği konularda onlarla birebir ilgilenerek eksiklerini gidermeye çalışıyoruz. Birçok alan ve branşta eğitimcilerimiz de mevcut. Eylül ayından itibaren programı belirlenen müfredatları, değişen ve gelişen konuları takip ederek en verimli programı uygulamaya çalışıyoruz. Öğrenciler ve aileleriyle istişare yaparak öğrencilerin eksik kaldıkları veya temelden alamadığı konuların programlarını yaparak o çerçevede ilerliyoruz.

“İhtiyaç durumuna göre yöntemler belirliyoruz”

Çalışmalarımızda genel olarak eğlenerek öğrenme yöntemini tercih ediyoruz. Teknik konuların yanında pratiğe yönelik uygulamaları da sağlamaya çalışıyoruz. Çocukların ihtiyaçlarına yönelik paket programlarımız da mevcut. Örneğin, LYS ve YGS’ye hazırlan sayısal ve sözel bölümü öğrenciler için sınavlarına yönelik ders programları düzenliyoruz. 5-14 yaş grubu çocuklarımız için yaz kursu etkinliklerimiz mevcut. 3 ay devam edecek program çerçevesinde çocuklara matematik kursu, okuma atölyesi, zihinsel etkinlikler, satranç, dama, müzik kulübü, hızlı okuma teknikleri, görsel sanatlar kursu gibi faaliyetlerimiz olacak.

Bilecik’te 1. Sınıfa giden öğrencilere yönelik de çok fazla faaliyet alanı bulunmuyor. Biz büromuzda bu çocuklar için hızlı okuma teknikleri, okuyorum öğreniyorum, şeklinde yaz kurslarımız olacak. Çocuğun okuduğunu anlaması, okumasını ilerletmesini ve harfleri tanımasını sağlamaya çalışıyoruz. 1. Sınıf gruplarda bazı sesleri karıştırma olayı çok fazla görülür yeni öğrendikleri için, bu eksikliklerini de çalışmalarımızla gideriyoruz.

Ayrıca hızlı okuma programını da Bilecik’te sadece biz veriyoruz. Bildiğim kadarıyla Halk Eğitim’de de verilmiyor. Bu da bizim için önemli bir artı. Onun haricinde dikkat geliştirici etkinlikler düzenliyoruz. İlaç kullanmadan, psikolojik bir destek sağlanmadan eğitimlerimizle dikkat gelişimini sağlayabiliyoruz. Bize dikkat eksikliği var diyerek gelen birçok çocuğun dikkat eksikliği olmadığını gördük. Çocuğa özel ilgi gösterilerek gözünün içine baka baka anlatarak onların ilerleyişlerine şahit olduk.

“Maddi ve manevi değerlerin tümüyle ilgileniyoruz”

Etüt merkezlerine çok benzer bir yapımız var ama bizim en önemli farkımız çocukları hayata hazırlamaya çalışıyoruz. Maddi ve manevi değerlerin tümüyle ilgileniyoruz. Sadece okuldaki başarısıyla değil, hayatta olan başarısı da bizim için önemli. Biz özellikle bu konuda sporsal faaliyetleri de çok fazla destekliyoruz, bunların olması gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda çalıştırdığımız öğrenciler de oluyor. Hem hayata, hem ailevi ilişkiler önemli. Çünkü ergenlik süresinde ailevi ilişkiler kopma noktasına gelebiliyor. Bu konuda da sık sık seanslar düzenliyoruz. Haftada bir aile toplantılarımız var.

Okul takip programımız var. Çocuğun sınav öncesinde hazırlıklarını yapıyoruz. Ne gün sınava girecekse onun öncesinde mutlaka bir tekrar yapıyoruz. Soru çözüm saatlerimiz var. Öğrencimiz okuldan çıkışta buraya gelerek bir öğretmen eşliğinde 2-3 saatlik bir etüt programı görüyor. Çocuk kontrol altında olduğu için, ne kadar ilerleme kaydettiğini görebiliyoruz. Bu da daha çok çalışan anne ve babaların tercih ettiği bir olay.

“Birebir eğitimde başarısız olma oranı yok”

Genel olarak çok fazla öğrenciyle çalışma yanlısı değiliz. Birebir eğitimlerle, yüksek ilgi ve alakayla daha verimli sonuçlar alabileceğimizi düşünüyorum. Öğrenciye birebir ilgi vererek, gözünün içine bakarak eğitim verdiğimiz zaman başarısız olma oranı ortadan kalkıyor. Birebir eğitim programına gelip de başarısız oldum diyen kimseyle karşılaşmadım. Geçen sene devam eden öğrenciler hala devam ediyor.

Çocukların daha istekli ve motivasyonlu bir şekilde çalışmalarını sağlamak amacıyla küçük sürprizler de düzenliyoruz. Okullara gidip okulların rehber öğretmenleriyle de görüşüyoruz. Okulda aldığı notları da takip ediyoruz. Aile çocuklarını bize emanet ediyor.

Eğitimin sürelerini çocuklara özel olarak belirliyoruz. Genelde derslerimiz hafta içi günlerde oluyor yaz boyunca. Kayıtları genelde senelik kayıt ettiriyoruz ama ben hep şunu söylüyorum ‘ Memnun olmadığınızda gelip alabilirsiniz’. Veli istediği zaman çocuğunu alabilir. “

Mor Mavi Eğitim Danışmanlık Bürosu Yahyagüven Mahallesi Winsa Bayii üzerinde hizmet veriyor.

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam