MÜDÜR YOLDAŞ VE BAŞKAN TEKİN ÇİFTÇİLERİ ZİYARET ETTİ

MÜDÜR YOLDAŞ VE BAŞKAN TEKİN ÇİFTÇİLERİ ZİYARET ETTİ

Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Yoldaş ve Pazaryeri Belediye Başkanı Zekiye Tekin bu zor günlerde tarlalarında üretime devam eden çiftçileri ziyaret etti.

Müdür Yoldaş ve Başkan Tekin’e, Bilecik Ziraat Odası Başkanı Ahmet Sevinen, Pazaryeri Ziraat Odası Başkanı Hasan İpar, Gölpazarı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Denizli ve Bozüyük Ziraat Odası Başkanı Süleyman Çaydere eşlik etti.

Kuaförlüğü bırakıp hayvancılığa başladı

 Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Yoldaş ve Pazaryeri Belediye Başkanı Zekiye Tekin çiftçilere yönelik gerçekleştirilen ziyarette ilk olarak, 15 yıl boyunca yaptığı kuaförlük mesleğini bırakarak hayvancılık yapmaya başlayan Kezban Güvercin’i ziyaret etti.  Kezban Güvercin’i çiftliğinde ziyaret eden Müdür Yoldaş, Bilecik’in ormanlık alan açışısından zengin bir il olduğunu söyleyerek, keçi yetiştiriciliğinin bir faydasının da ormanlık alanlarda doğal seyreltici olduğuna değindi. Müdür Yoldaş, “”Kezban hanımın bu enerjisini görünce tabii ki bütün çiftçilerimize bir ilham kaynağı olacağını görüyorum. İlimizde 35- 40 tane böyle girişimci çiftçimiz var. Kuaförlük işini yaparken çiftçiliğe dönmesi bu arkadaşlarımıza örnek olacak bir niteliktedir.  Kendisine elimizden gelen bütün desteği vermeye çalışıyoruz. Özellikle söz verdim, Kırsal Kalkınma ve Ekonomik yatırımlardan bakanlığımızın desteği kapsamında faydalandıracağız” ifadelerine yer verdi. Müdür Yoldaş, Güvercin’i azminden dolayı kutlarken, kendisine yonca tohumu hediye etti.

“İlçemizdeki diğer kadınlarımız için de örnek teşkil etmekte”

Kezban Güvercin’in yapmış olduğu bu girişim ile ilçede bulunan diğer kadınlara örnek teşkil ettiğini ifade eden Başkan Tekin, “Kezban hanımın yaptığı bu çalışma, ilçemizdeki diğer kadınlarımız için de örnek teşkil etmekte. Kezban kadınlara yeni bir ivme kazandırdı. İlçemizde küçükbaş hayvancılığın gelişmesi için hareketler başladı. Belediye olarak hedefimiz, Pazaryeri’ndeki kadınları hem kırsal anlamda hem de ekonomik anlamda geliştirip kendi ekonomik özgürlüklerini kazanmalarını sağlamaktır” şeklinde ifade etti.

Hedefi halep keçilerinden çiftlik kurmak

 17 keçi alarak kurduğu çiftliğinde şuan 40 keçi bulunan Güvercin, hedefinin Halep keçilerinden oluşan bir çiftlik kurmak olduğuna değinerek, “Genelde ben onları sağarken müzik dinletiyorum. Hoşlarına gidiyor, çünkü sakinleştiklerini fark ediyorum. Hedefim, Halep keçilerinden çiftlik kurmak.  Geçen yıl 12 keçi ile başlamıştım, şu anda 45’e çıktı. Çok şükür yavaş yavaş çiftliğimizi büyütmek aşamasındayız.  İnşallah bu süreçte keçileri seçerek çiftliğimi daha kaliteli hale getirmek istiyorum Şu an süt ve peynir üretimine devam ediyorum yavaş yavaş işlerimiz iyi gidiyor. Elhamdülillah Keçilerim sağlıklı ve aşıları düzenli, bakımları ile bire bir kendim ilgileniyorum” dedi.

Müdür Yoldaş ve Ziraat Odası Başkanları daha sonrasında Şerbetçiotu tarlalarında çalışan üreticilere ziyaret ederek, çiftçilerin sorun ve taleplerini dinledi.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam