Müftü Akkuş’dan Mevlid Kandili Mesajı

Müftü Akkuş’dan Mevlid Kandili Mesajı

Mevlit Kandili dolayısıyla Bilecik İl Müftüsü Necati Akkuş kandil mesajı yayımladı Akkuş Peygamberin hayatın her alanında örnek alınması gerektiğini ve ona laik bir müslümanlığın olması gerektiğini söyledi.

“Hz. Peygamber ve Aile”

Yayınladığı mesajda Bilecik İl Müftüsü Necati Akkuş 8-16 Kasım tarihlerinin Mevlid-i Nebi Haftası olarak belirlendiğini dile getirdi. Akkuş, “Yüce Kur’an’ı bizlere ulaştıran, insanlığı karanlıktan aydınlığa çıkaran, müjdeci ve uyarıcı olarak gönderilen Efendimiz Muhammed Mustafa’ya salâtü selam olsun. Hicrî 11 Rebîu’l Evvel 1441 tarihi yani, 08 Kasım Cuma gecesini Cumartesi gününe bağlayan gece Mevlit Kandilidir. Diyanet İşleri Başkanlığımız bu yıl 08-16 Kasım 2019 tarihleri arasını Mevlid-i Nebi Haftası olarak belirlemiştir. Haftamız, “Hz. Peygamber ve Aile” temasıyla çeşitli etkinliklerle idrak edilecek” ifadelerini kullandı.

“Onun hayatı bizim için örnektir”

Akkuş mesajında Peygamber efendimizin sözlerinin, insanı özüyle tanıştıran, kendisiyle barıştıran, tabiatla kaynaştıran, rabbine yönelten hatırlatıcı düsturlar olduğunu söyledi. Akkuş, “Kur’an-ı Kerim’de “Size öyle bir peygamber gelmiştir ki, sıkıntıya uğramanız ona ağır gelir. O size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatli ve merhametlidir.” (Tevbe, 128) buyurulur. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in adalete ve merhamete dayalı kuşatıcılığı, birlikte yaşadığı ashabına olduğu kadar, gelecek ümmetini de kapsar. O’nun sözleri, insanı özüyle tanıştıran, kendisiyle barıştıran, tabiatla kaynaştıran, Rabbine yönelten hatırlatıcı düsturlardır. Onun hayatı bizim için insafın, vicdanın, affın, sabrın, hoşgörünün ve şefkatin örnekliğidir” dedi.

“Bu hikmetler bizim bir adım ileri gitmemizi sağlar”

Hz. Peygamber (sas)’in her davranışı bize bir hikmeti öğretir diyen Akkuş, “O’nun örnekliği sadece şekle dayalı sünnetlerin yaşatılması değildir. O’nun örnekliği ahlaki vasıflarının tüm özelliklerini alabilmek ve bunları hikmetine uygun yaşayabilmektir. Sünneti sadece bedenimizi örtmek için giydiğimiz libasta arama ve yaşatma yerine, benliğimizi her türlü kötülüklerden koruyacak olan iyi davranışlarda arama ve yaşatmamız gerekir. Hz. Peygamber (sas)’in her davranışı bize bir hikmeti öğretir. Bu hikmetlere dayalı yaşama ölçütleri ancak bizi bir adım daha O’na ve O’nun sünnetine yaklaştırmış olur. O bizim için her şeyiyle örnektir. Baba olarak örnektir, eş olarak örnektir, öğretici olarak örnektir ve yönetici olarak örnektir” şeklinde ifade etti.

“Müslümanlar hayatlarını O’nun hayat modeline göre örneklendirmeli”

Müslümanlara bugün düşen görevin Hz. Peygamber’i tanımak, anlamak olduğunu dile getiren Akkuş, “Bugün Müslümanlara düşen görev Hz. Peygamber’i tanımak, anlamak ve hayatı O’nunla anlamlandırmaktır. Müslümanlar hayatlarını O’nun hayat modeline güçleri yettiğince benzetmeye çalışmalıdırlar. Bu da O’nun yaşadığı insanî ve İslami hayatı tanımayı gerektirir. O’nun hayatını, sözleri yani hadis-i şerifleri aracılığı ile öğrenebiliriz” ifadelerini kullandı.

“En güzel rehber”

Peygamber efendimizin en güzel rehber olduğunu dile getiren Akkuş hayatın her noktasında Peygamberin örnek alınması gerektiği dile getirdi. Akkuş, “Hayatının her alanında bizlere örnek olan Peygamberimiz (s.a.v), İslam ailesinin modelini oluşturma, genç nesilleri anlama ve onları geleceğe hazırlama konusunda en güzel rehberimizdir. Yüce Rabbimizin en güzel nimetlerinden olan aile de, insanoğluna huzur ve sükûnet veren, çocuklar ve temiz rızıklarla güzelleşen kutsal bir birlikteliktir. Aile, Rabbimizin yeryüzündeki ayetlerinden biri olup onun rahmeti ile sevgi, saygı, şefkat ve muhabbete erişen bir kurumdur. Bireyleri olumsuzluklara, tehlikelere karşı koruyan sağlam ve güvenli bir limandır. Aile, toplumun en küçük fakat en önemli yapıtaşı, hayatın bütün aşamalarına etki eden başlangıç noktasıdır. İnsanlığı vahyin aydınlığında, karanlıklardan aydınlığa çıkaran kutlu Nebî (s.a.v)’in doğum yıldönümü olan bu mübarek geceye ulaşmanın sevincini yaşayan mü’min kardeşlerimin Mevlid Kandillerini tebrik ediyor, daha nice kandillere sağlıkla erişmemizi Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum” dedi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam