• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
MÜFTÜ TOPAL’IN BERAT KANDİLİ MESAJI

MÜFTÜ TOPAL’IN BERAT KANDİLİ MESAJI

Bilecik İl Müftü Vekil Bozüyük Müftüsü Mustafa Topal, Berat Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Müftü Topal yayımladığı mesajında “Şaban ayının on beşinci gecesinde müslümanların Allah’ın affı ve bağışlaması ile günah yükünden kurtulacağı umularak bu geceye Berat gecesi denmiştir” ifadelerine yer vererek; “Günahlardan arınma, affolma, mağfirete erişme manalarına gelen Berat, mü’minin arınmak ve Rabbına yaklaşmak için fırsat olarak değerlendireceği mübarek bir gecedir. Ayrıca, üç aylar içerisinde, kandiller zincirinin Mübarek Ramazan ayından evvelki son halkasıdır” dedi

Topal mesajının devamından ise şu ifadelere yer verdi:

De ki: ‘Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”(Zümer, 53) buyuran Rabbimizin çok bağışlayıcı oluşunu düşünerek, günahlarımıza son vermemizi bize hatırlatan Berat Gecesi, ümitsizliğin mü’mine yakışmayan bir ruh hali oluşunu anlatır bizlere. Günahlara aldanıp aftan ümit kesmemeyi bu gecede bir kez daha hatırlayıp Allah-Teala’ya sığınmanın mutluluğunu tadacağız. Günah varsa, onu affedecek Büyük Rabbımızın da sürekli isiğfar beklediğini unutmamalıyız. Sonra da asla bir daha günahlara dönmeyeceğiz.

Hz. Peygamber (SAV)’in, “Allah Teâlâ rahmetiyle Şaban’ın on beşinci gecesi dünya semasında tecelli eder ve Kelb kabilesi koyunlarının kılları sayısından daha fazla kişiyi bağışlar”. Başka bir hadis-i şerifte ise: “Şâban’ın ortasında gece ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, ‘Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona âfiyet vereyim, yok mu şöyle, yok mu böyle!’ der” buyurmuştur. Görüldüğü gibi bu gece İlahi rahmetin bol olduğu, bağışlanmanın çok olduğu bir gecedir.

Bu geceyi bol bol namaz kılarak, dua ederek, Kur’an-ı Kerim okuyarak ve salat’üs Selam getirerek geçirmeliyiz. Bu gece mahsus belli bir ibadet veya ibadet tarzı yoktur.

İnsan yanlış yapabilen bir varlıktır. Her ne kadar günah işlememeye azmetse de yapısı gereği günaha düşebilmektedir. Ancak kasten yapmadığı bu günahlarından bu mübarek gecede duyacağı pişmanlık, dileyeceği af ve yakarışla arınmayı hedef edinmelidir. Kasten işlenen günahların dahi derin bir pişmanlıkla yapacağımız tövbe ve istiğfar ile affedileceğinden ümit var olmayız.

İçinde bulunduğumuz Korona Virüs’ten korunma tedbirleri sebebiyle Berat Kandili’ni de evlerimizde idrak edeceğiz. Bu mukadderdir. Yani Allah’ın bir takdiridir. Peygamber Efendimiz’in  buyrukları arasında da yer alan bu tedbirler elbette gereklidir. Hatta bu illetten bir an evvel kurtulmak için evimizde kalma tedbirlerine uymamız, üzerimize dini bir vecibedir. Biz, ihlas ve samimiyet üzere ibadetlerimizi yerine getirince, Cenab-ı Hak zaman ve mekan gözetmeksizin huzuruna kabul edecek ve dualarımıza icabet edecektir. Bundan dolayı özellikle bu gecede duaların kabul buyurulacağını düşünerek, kendimiz, ailemiz, milletimiz ve bütün müslümanlar ve insanlık için dua edeceğiz. Bilhassa bu salgından bir an evvel kurtulmak için yalvaracağız Rabbimize.

Bu vesileyle şehrimizin ve bütün memleketimizin Berat Kandilini kutlar, hoşgörümüz, insani ilişkilerimizde anlayışımız, affediciliğimiz, saygı duygularımızın gelişmesi, en önemlisi de Rabbimize karşı işlediğimiz hataların affına vesile olmasını niyaz eder, Korona virüsün bir an önce bitmesini Allah Teâlâ’dan dilerim.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam