“Mükemmeli Aramayın, Siz Mükemmel Olmaya Çalışın”

“Mükemmeli Aramayın, Siz Mükemmel Olmaya Çalışın”

 

İl Milli Eğitim Müdürü Şişman, “Bugün farklı bir atmosferde olalım. Bazen düşünelim, bazen gülelim, bazen de belki burun deliklerimizi sızlatalım.” diyerek sözü Milli Eğitim Bakanlığı Baş Denetçisi Yusuf Ziya Özcan’a bıraktı. Okumanın ve sevginin önemine değinen Özcan, anlattığı hikayelerle ve okuduğu şiirlerle katılımcılar için faydalı bir sunum yaptı.

                    

“Eskiye özlem başladı”

 

Özcan, “Sevdiğinize sevdiğinizi söyleyin.” diyerek başladığı sözlerine şöyle devam etti:

“Dostluk ve değerler çok önemli. Öbür işlerin hepsi gelir geçer. Selamlaşmak, dostluk kurmak, kendinle barışık olmak. Bu dünya çok gelip geçici. Eskiye bir özlem başladı. Kasabaya ve köye bir özlem başladı.

 

‘Bizde müthiş sevgi eksikliği var’

 

Aynalara sık sık bakmak lazım. Alemin fani olduğunu anlamak için sık sık bakmak lazım. Hayat çok fani. Bizde müthiş sevgi eksikliği var. Sevgi yaşatan bir iksir. İnsan sevgiyle yaşar, sevgiyle mutlu olur, sevgiyle çevresini ve ailesini mutlu eder. Sevgi bir bakıştır, bir akıştır, gönül kumaşında bir nakıştır sevgi. Sevgi bazen bir sigara dumanında olur, bazen deniz dalgalarının bir hışırtısında olur. Ama biz bu sevgi sözcüğünü böyle dostlarımıza söylemekten hep uzak durduk. Günde en az 3 kişiye seni seviyorum demek gerekiyor. Ama şimdi sevgi ayaklar altına alındı. Madde ve mananın esirinde, nefsin mücadelesinde hep nefis ve para ön plana çıktı. Manevi sevgiler mahvoldu, bitti. Şimdi, makam mevkiin olursa dostun çok.

 

‘Çok az okuyan bir milletiz’

 

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) sonuçları var. 30 ülke arasında okuma tekniklerinde sondan ikinciyiz. Matematikte, Fen Bilimleri dalında da sondan ikinciyiz. Okuma Tekniklerinde birinci olan Finlandiya, dünyada en çok kitap okuyan ülke. Matematik’te Singapur bile bizi geçiyor. Güney Kore, Japonya bizi geçiyor. Çok kitap okumamız gerekir ki diğer milletleri geçmemiz gerekir. Maalesef 7 kişiye 1 kitap düşüyor. Çok az okuyan bir milletiz. Öyleyse kitap okuyacağız, nesillere kitap okutacağız. Önümüzde iki durum var. Yaşanan hayat, seyredilen hayat. Seyredilen hayatın esiriyiz, televizyonların.”

 

“Mükemmeli aramayın siz mükemmel olmaya çalışın”

 

Asıl meselenin kestirme yol bilmekte olduğunu söyleyen Özcan, kafaya takmamak gerektiğini belirtti. Katılımcılara tavsiyelerde bulunan Özcan, “Bazen hayat adil gelmediği zaman, sizi sıkıntıya düşüren şeyleri not edin. Bir süre sonra bakacaksınız ki birkaç madde kalacak. Sıkıntıları, problemleri zamana yayın.

Başarı için birilerinin birilerini itmesi gerekiyor. Mükemmeli aramayın, kendiniz mükemmel olmaya çalışın. Bunlar çok önemli. Birbirinizin değerini bilin, sevgi sözcüğünü esirgemeyin.” dedi.

Seminer sonrasında Vali Yardımcısı Süleyman Deniz tarafından Özcan’a çiçek hediye edildi. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan’ın eşi Şule Özcan tarafından da Özcan’a üzerinde Osmanlı Arması bulunan tabak hediye edildi.

Özcan’ı dinleyenler arasında Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Hasan Hüseyin Can, Enver Kandil, Şube Müdürleri Mahmut Güven, Mustafa Karaca, Eğitim Denetmenleri Başkanı Saadettin Uğurlu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (Yurtkur) İl Müdürü Selahattin Bulmuş, Türk Telekom İl Müdürü Orhan Muratoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, şube müdürleri ile okul müdürleri yer aldı. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam