• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
MÜTEAHHİTLER BAŞKAN ŞAHİN İLE KONAK RESTORANDA İSTİŞARE YAPTI

MÜTEAHHİTLER BAŞKAN ŞAHİN İLE KONAK RESTORANDA İSTİŞARE YAPTI

BAŞKAN ŞAHİN: ”NE SORUNUNUZ OLURSA BANA GELİN”

Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin ile bir araya gelen müteahhitler kentteki inşaat sektörünü masaya yatırdı.

Konak Kafe&Restaurant’ta gerçekleşen buluşmada, Bilecik Müteahhitler Derneği Başkanı Mehmet Yağız, konuşmasında  mimar, mühendis, müteahhit ve  belediye arasındaki irtibatın çok önemli olduğunu vurgu yaparak şu ifadelere yer verdi:

”Başkanımıza üç ayda bir toplanmak için talepte bulunmuştuk, kendisi daha sık toplanmayı istedi.  İnşaatta zaman çok önemli. Binayı bitiyoruz iskan  alamadınız mı büyük problem yaratıyor.  Şantiye elektriği ile durmak zorunda kalıyorsun aynı  zamanda biz problem yaşıyoruz şantiye elektriği üzerinden  elektrik harcanıyor. Herhangi bir sıkıntı da direkt sorumlu olan biziz. İrtibat çok önemli. Belediyeye proje geliyor aslında proje beklemiyor ama biz projenin belediyeyi beklediğini biliyoruz.  Mimar, mühendis, müteahhit,  belediye arasındaki kopukluktan dolayı orada projenin beklediğini zannediyoruz ama öyle değilmiş.  Bu da neyi  gerektiriyor, biraz daha sık  toplanıp  bilgi alışverişinde bulunmamız gerekiyor.

DARBEYİ BİZ ALIYORUZ

Bilecik’e son 10 yıldan sonra dışarıdan gele müteahhit o kadar azaldı ki artık yerli diyebileceğimiz müteahhitler çalışıyor.  Bunun için bu şekilde irtibatlı gidersek daha sağlıklı yürüyeceğiz. Aramızda Beygaz’ın yöneticileri var onlarda aynısını diyorlar. “Zamanında projesi aldığınızda elektriğe başvurduğunuz gibi bize de başvurun ki altyapıyı ben son anda yetiştirmeyeyim, zamanında ben de çalışmamı yapayım” diyorlar.
Müteahhit kaporta, belediye motordur. Yani darbeyi biz alıyoruz.  dışarıdan bir şey olduğunda hiç kimse “Belediyeden oldu mimardan oldu” demez, “müteahhit yaptı” der. Malum Türkiye’nin durumunu görüyorsunuz afaki bir fiyat yüksekliği var. Geçen hafta İNKON İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu  15 günlük iş bırakma eylemine gitti.

İNŞAAT MALZEMELERİNE GELEN ZAM

Biz şu anda onlarla da istişare halindeyiz. Onlar kalem üstünde durdu demir ve çimento üstünde. Demir 8 Liradan 6.50 liraya indi  bunun gibi 30 tane kalem var bizim ana kalem dediğimiz. Bir de yan kalemler var 200’ü geçer.  Müteahhit burada kendini anlatamıyor. “Müteahhit zam yaptı” diyorlar. Fiyatlar yüzde 100 yüzde 200 yüzde 300 artık utanıyoruz, Bilecik’inde bir götürüsü var, bir kaldırma gücü, alım gücü  var. Siz bir fiyat  söylediğinizde “Müteahhit yine zam yapmış” diyorlar. Geçen sene kendi inşaatımdan örnek vereyim 3 Liraya demir aldım, şuan da demir 8 Liraya çıktı 6.50’lere kadar indi. Bu kadar bir fark var arada.  Bu konuda biz kendimizi anlatamıyoruz.   En azından ilimiz bazında  ufak tefek sorunları toplanarak bu şekilde  birbirimizle iletişime geçerek halledebiliriz. Pandemi bizi birbirimizden bayağı bir ayırdı.  Bundan sonra bu toplantıları başkanımda uygun görürse 2 ayda bir olur 3 ayda bir toplanalım. 100 tane sorunumuz varsa 100’ünü de çözemeyiz belki ama bunun yüzde 10 yüzde 20’sini çözsek  bizim ilimiz için yeterlidir. Bilecik güzel bir ildir, bu ilimizde güzel bir şekilde birbirimize destek olabilirsek en güzel şekilde meyvesini yemiş oluruz.”

Bilecik’te orta sınıfın kalmadığını savunan Başkan Şahin, şu görüşlerde bulundu:

”Aslında iş sonuçta genel ekonomiye dayanıyor. Yani sizin şu anda bir alışkanlık var. 130 metrekare daire diye. Bunu 700 bin liraya satmanız lazım. Hayatınız çevirebilmeniz için. Aksi takdirde o sistem dönmez, patlar. Burada öncelikli inşaat malzemelerinin zamlarını siz belirleyemediğinize göre arsa paylarının düşürülmesi lazım. Bunda eğer bir birlik olursanız arsa paylarını biraz düşürebilirsiniz. İlk yapabileceğiniz şey bu. Bunun  dışındaki şeyler ne sizin elinizde ne bizim elimizde. Onlar hükümetin politikası ya da dünyanın ekonomisi. Öncelikle arsa yüzdeleri makul düzeylerde çalışmak ilk amacınız olması lazım. Birlik bunu için kurulur.

SORUN BÜYÜK GERÇEKTEN

Gerçekten bir konut eksikliği var. Kiralar yükseliyor durum vahim. Sorun bu daireleri alabilecek bir orta sınıf var mı? Öyle bir şey kalmadı. Orta sınıfı besleyen unsur bir şehrin esnaflarıdır. Esnaf diye bir sınıf kalmadı. İş güç götürecek esnaf kalmadı. Sorun büyük gerçekten. Abuk sabuk yerlerde belediyenin hissesi var. Belediye ile halkı kavga ettirir bu. Arsa üretmeye çalışıyorum. Burada arsa payını düşürmeye çalışıyorum. Belediye ve eski zamanında kurtulmuş bir müteahhit olarak bunları söyleyebilirim. Müteahhitler kapımıza geldiğinde elimizden geleni yapıyoruz. Ne sorununuz olursa bana gelin. Çünkü ben masanın her tarafında bulundum. Benle iletişimi kesmeyin, benle alakalı her sorunu çözeriz. Öz kaynaklarına dönerseniz geri dönüşü çok zor olur.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam