“MUTLAKA KULAK KÜPELERİ OLMASI GEREKİR”

“MUTLAKA KULAK KÜPELERİ OLMASI GEREKİR”

HASTALIKLI KURBANLIKLA KARŞILAŞAN NE YAPMALI?

​Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Yoldaş, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık hayvanlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İl Müdürü Yoldaş konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi;
“Bilindiği üzere, ülkemizde sığır cinsi hayvanlar ile koyun ve keçi türü hayvanlar küpelenerek Türkvet’te kayıt altına alınmakta, mevcut kayıt sistemi vasıtasıyla hayvanların hareketleri ve hastalıkları izlenebilmektedir. Kayıt sisteminde kayıt altına alınan hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerinin sorgulanabilmesi amacıyla Bakanlığımızca hayvanbilgi.tarim.gov.tr web sayfası hazırlanarak kullanıma açılmış ve söz konusu adresten hayvanın küpe numarası girilerek hayvan bilgileri sorgulanabilmektedir.
Kurbanlık hayvan sayımız il genelinde yeterli olup vatandaşlarımızın kurban ibadetlerini sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmeleri için gerekli tedbirler alınmıştır. Sahada veteriner arkadaşlarımızı görevlendirdik.

Hayvanların sağlık durumu önemli, mutlaka kulak küpeleri olması gerekir, pasaportları olması, herhangi bir hastalıktan şüphelenme halinde ise vatandaşımızın bize ulaşmaları gerekir. Hem bu ibadeti dini açıdan da önemseyerek sağlıklı hayvan kesilmesi, büyükbaş hayvanların 2 yaşını doldurmuş, küçükbaş hayvanların 1 yaşını mutlaka doldurmuş, belli uzuvlarının tam olması gerekir. Veteriner hekim arkadaşlarımız sürekli sahada olacaktır. Herhangi bir sıkıntı olduğunda da müdahale ediyoruz.

İlimizde geçici kurban kesim yerleri ile geçici kurban satış yerleri kurulmuştur. Kurban Bayramı öncesinde ve sonrasında İl Müdürlüğümüz veteriner hekimlerince denetimler yapılmaktadır. Kurban Bayramı süresince de nöbetçi veteriner hekimlerimiz görevlendirilmiştir

İl Müdürlüğümüz olarak, önleyici çalışmalardaki temel amaçlarının, vatandaşların dini vecibelerini yerine getirirken sağlıklı hayvanlardan elde edilen etlerin tüketimini sağlamak olduğu amacıyla, “Sürdürülebilir” bir hayvancılık için damızlık dişi hayvan varlığının artırılması büyük önem arz etmektedir. Bu amaçla gebe veya damızlık değeri olan dişi hayvanların kurban satış yerlerine girişlerine ve kurbanlık olarak kesilmesine müsaade edilmeyecektir.

Tüm İslam Aleminin, Milletimizin, Bilecik halkının, özellikle çiftçilerimizin ve kurum çalışanlarının yaklaşan Kurban Bayramını kutluyorum. İnşallah birlik, beraberlik, kardeşlik, barış ve huzur içerisinde sevdiklerimizle bir bayramı yaşamış oluruz.” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam