MUZAFFER YALÇIN’DAN 2012 YILI DEĞERLENDİRMESİ

MUZAFFER YALÇIN’DAN 2012 YILI DEĞERLENDİRMESİ

                BAŞKAN YALÇIN’DAN ‘2012 DEĞERLENDİRMESİ’

                Pazaryeri Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın, 2012 yılında yapılan icraatları ve gerçekleşmesi muhtemel projeleri gazetemize değerlendirdi. Yalçın, “Bu ilçe tarım, tarih, turizm ve sanayi ilçesidir. Görev sürem boyunca bu 4 öğeyi harekete geçirmek için elimden ne gelirse yapacağım. Bu güne kadar hedeflediğimiz yerlere ulaştık. İnşallah bundan sonra, daha büyük projelerden alnımızın akıyla çıkarız” dedi.

                Göreve geldiği günden bu tarafa Pazaryeri’ni değiştirmek için çalıştıklarını ifade eden Yalçın, “2009 yılında halkımızın teveccühü ile belediye başkanı seçildim. 3 yıldan beri halkımıza hizmet etmek, Pazaryeri’ni değiştirmek ve geliştirmek için çalışmalar yapmaktayız.

                Göreve geldiğimizde halkımızın en büyük beklentisi yol çalışmalarıydı. Allah’a şükür Pazaryeri’nin yollarını ve üst yapılarını %70 oranında tanzim ettik. Yol çalışmalarında bu seneki hedefimiz 30 bin m2 kilitli parke taşı yapmaktır.

                “Hedefimiz yol sorununu çözmek”

                80 seneden beri yapılmayan Beşikli Mahallesi yol yapım çalışmalarına bu sene söz verdiğimiz gibi başladık. Şu anda Beşikli Mahallesi’nin yolunu %40 oranında yapmış bulunmaktayız. Daha sonra diğer mahallelerde eksik olan yerleri yapacağız. Bu seneki hedefimiz Pazaryeri’nin yol sorununu %90 oranında çözmek olacak. Bu çalışmalar havalar müsaade ettiği ve imkanlarımız elverdiği sürece, tahminim aralık ayına kadar devam edecek.

                “Önce insan diyoruz”

                Tabi alt yapı çalışmalarında su ve kanalizasyon çalışmalarına devam ediyoruz.

                20 seneden beri bakımı ve onarımı yapılmayan ana su depomuzu bu sene tadilata aldık. İlk önce ‘insan’ diyoruz ve insan için hizmet etmeye çalışıyoruz. Ana su depomuzda temizlik çalışması yaptık. Borularımızı boyadık. Gerekli düzenlemeleri yaptık. Halkımız rahat rahat temiz ve berrak su içebiliyor.

                “Havuzumuza kesin çözüm bulduk”

                Çatısı olmadığı ve Pazaryeri’nde kış şartları çok çetin geçtiği için havuzumuzda akmalar, duvarların boyalarında patlamalar vardı. Buna kesin çözüm bulmak için havuzumuzun üzerine güzel bir çatı yaptık. Etrafını boyadık. Hatta girişine 300 m2’lik kilitli parke taşı çalışması yaptık. Havuza giren hemşerilerimizin güneşten etkilenmemesi için gölgelikler yaptık. Güzel bir görünüm olduğu kanaatindeyim. Çalışmalarımız bitti ve havuzumuz şu an halkımızın hizmetinde.

                “Hayvan pazarımızı güvenli hale getirdik”

                Hayvan pazarımız, bu yörede ünlü bir hayvan pazarı. Oranın rahat ve kullanışlı olması için bir düzenleme yaptık. 2 güvenli kapının yanı sıra küçükbaş hayvanlar için demir profilden yer yaptık. Duvarlarını kapattık. Güvenli hale getirdik. Hayvan pazarının alt zemin çalışmasını da ileriki günlerde yapacağız. Orayı da düzenli hale getirdik. Buna da bir çözüm bulduk.

                Garajın hemen arkasında kilitli parke taşı çalışması yaparak orayı da güzel bir görünüme kavuşturduk. Mezarlığımız bizim için çok önemli. Nisan ayının sonlarında mezarlığımızı otlardan temizlemek için İŞKUR aracılığıyla iki kişiyi görevlendirdik. Mezarlığımızın %80’i temizlenmiş durumda.

Yaz ayı geldiği için bordürleri boyama çalışması yaptık. Hastane yolumuza 400 adet gül fidanı, merkezdeki parkımıza mevsimsel çiçekler diktik. Çimleme çalışması yaptık ve bakımlarını yapıyoruz. Yol boyundaki ağaçlarımızın köklerini temizleyerek ilçemize gelen misafirlerimize güzel bir Pazaryeri sunmak için çalışmalar yaptık. Şu anda bordür boyama çalışmalarımız devam etmektedir.” dedi.

                “Sosyal çalışmalar önemli”

                Alt yapı ile bina bakım ve onarım çalışmalarından sonra en önemli konunun sosyal çalışmalar olduğunu ifade eden Yalçın, açıklamasının devamında şu cümleleri kurdu:

                Bu seneye kadar çocuklarımıza çocuk şenliği düzenledik. Çocuklarımız iki gün boyunca eğlendiler. Şişme oyun grupları getirdik. Çocuklarımızın gözlerindeki ışıltıyı ve sevinci görmek bizi çok memnun etti. Bunu geleneksel hale getirdik. Görevimiz süresince çocuk şenliğimiz devam edecek. 28 Nisan – 5 Mayıs tarihleri arasında 5 ülkeden ‘Kimsesiz çocuklar için çal’ adlı proje kapsamında misafirlerimiz geldi. Bu misafirlerimiz Küçük Elmalı’daki izci evinde konakladılar. Biz de bu sanatçı kardeşlerimize ilçe meydanında konser vermelerini teklif ettik. Sağ olsunlar bizi kırmadılar. Halkımız da çok büyük rağbet gösterdi. Güzel bir konser oldu.

                “Çocuklar eğlenerek öğreniyor”

                Pazaryeri Belediyesi Eğitim Merkezi’ni geçtiğimiz yıllarda açmıştık. Şu anda yaz okulu kursları düzenledik. Projenin içinde Belediye Çocuk Meclisi, Pazaryeri Belediyesi ve Bozder Derneği var.  Hem 5,6 ve 7. sınıftaki çocuklarımıza ders imkanı sağlıyoruz hem de çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Bunun içerisinde oyun etkinlikleri yapıyoruz, piknikler düzenliyoruz. Eğitim Merkezi’ne PlayStation 3 aldık. Orada çocuklarımız PlayStation 3 ile tanışıyor. Çocuklarımıza hem bilgi kazandırmak hem de bunu eğlenceli hale getirmek için Pazaryeri Eğitim Merkezi Yaz Okulu’nu açtık. Şu anda yaz okulundaki öğrenciler derslerine ve etkinliklerine devam ediyor.

                “Mali durumumuz düzeldi”

                Tabi 2012 yılının projeleri var. Bazı projeleri 2009 yılında, seçimlerden önce tasarlamıştık. Fakat 2009, 2010 ve 2011 su gibi akıp geçti. Tabi burada ekonomik yetersizlik de çok önemliydi. Ama Allah’a şükür şimdi ekonomimizi ve borcumuzu çevrilebilir bir borç olarak düzenledik. Mali durumumuzu düzelttiğimiz kanaatindeyim. Bununla birlikte Pazaryeri’nin tarih ilçesi olması yolunda girişimlerde bulunuyoruz.

                “Elektrik sorunu kalmadı”

                Geçen sene ilçemizin girişinde bir trafo binası vardı. İlk önce OEDAŞ İşletme Şefliği ile yazışma yaptık. Bu trafo binasının başka bir yere alınmasını teklif ettik. Onlarda bu teklifimizi olumlu karşıladılar. Böylece tek olan hattımız çift hata çıktı ve Pazaryeri’nin elektrik sorunu kalmamış oldu.

                “Osmanlı ilçesiyiz”

                Ayrıca Pazarcık’ın isminin nereden geldiğini biz biliyorduk ama hemşerilerimize ve misafirlerimize göstermek için bir çalışma yaptık. Pazarlı Bey, Osman Gazi’nin oğlu, Şeyh Edebalı’nın torunudur. Osmanlı İmparatorluğu’nun, ulu çınarın köklerinin yeşerdiği bu topraklarda, biz de bir Osmanlı ilçesi olmanın adımlarını atıyoruz. Bu nedenle Pazarcık isminin nereden geldiğini ve Osmanlı’nın maneviyatını misafirlerimize göstermek amacıyla şehitliğimizin hemen yanında bir çalışma yaparak Pazarlı Bey’in heykelini diktik.

                Hemen arka fona Türkiye Cumhuriyeti dahil 17 tane Türk devletinin bayrağını diktik. Ayrıca o abidenin hemen ortasına da Şeyh Edebalı’nın ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ sözünü işledik. 15-20 gün sonra çevre düzenlemesi bitecek.

                “Araç filomuz genişliyor”

                Pazaryeri Belediyesi’nin elindeki araçlar 92 ile 94 modeldir. Bu açıdan bakım ve onarım çalışmaları çok maliyetli oluyor. Belediyemize Devlet Malzeme Ofisi aracılığıyla 3 tane araç kazandıracağız. Bunlar, aldığımız bilgiye göre yaklaşık 15-20 gün sonra araç filomuza katılacak.

                “En büyük eksiklik kültür merkezi”

                Bizim en büyük eksikliklerimizden bir tanesi düğün salonudur. Düğün salonunu yapmak için projesini çizdik. Kentsel sit alanında olduğu için Kültür Vakfı Koruma Kurulu tarafından onaylandı. Şu anda İller Bankası’nın onayında. Yaklaşık 1 buçuk ay sonra kültür merkezinin ihalesine çıkıp inşaatına başlamayı hedefliyoruz. Tabi modern bir bina olacak. 985 m2’lik taban alanına sahip. Alt katta düğün salonu olacak. Yine Pazaryeri’nde toplantı ve sinema salonu da yok. Bu nedenle üst tarafa toplantı ve sinema salonu yapacağız. Bir de şöyle bir şey tasarlıyoruz. Misafirlerimizi düğün salonu kapısına kadar şerbetçi otunun içinden geçirme projemiz var. Bizim hedefimiz 5 Eylül 2013’te kültür merkezinin açılışını yapmak.

                “Şehirleşmeyi göstereceğiz”

                İmarda da bazı sorunlarımız var. Halkımıza bloklaşma ve şehirleşmeyi göstermek için 80 tane konut projemiz var. Temmuz ayındaki belediye meclisimizde kararını verip, bir ya da iki ay içerisinde konut inşaatına başlamak hedefindeyiz.

                “Eski Sağlık Ocağı, butik otel olacak”

                Atıl durumda bir sağlık ocağımız var. Kültür Merkezi’nin projesi bittikten sonra burayı butik otel yapmayı düşünüyoruz. Buradaki amacımız da şudur. Pazaryeri madem tarih ilçesiyle bunun ekonomiye getirisini sağlamak lazım. Tabi Pazaryeri’nin en büyük sorunu konaklama. Çok güzellerimiz var. Ama bu güzellikleri göstermek ve bu güzellerin Pazaryeri’ne katkı sağlaması amacıyla bir konaklama tesisi yapmak lazım. Biz de eski sağlık ocağını butik otele çevirip tur şirketleriyle anlaşacağız.

                Eski sağlık ocağımız 7 dönümlük bir araziye sahip. 550 m2’lik taban alanı olan, 2 katlı bir bina. Şu anda bahçesinde 49 tane çam ağacı var. Bahçesine de insanların eşleriyle gidebilecekleri bir çay salonu yapmayı düşünüyoruz. Hatta akşamları yerel sanatçılarımızla müzik ziyafeti yapıp oradaki misafirlerimizi eğlendirmeyi düşünüyoruz.

                Pazaryeri 200 hektar imara sahip. Bunun 66 hektarı kentsel sit alanında. 49 tane evimiz  Kültür Vakfı Koruma Kurulu tarafından tescilli. Geçtiğimiz günlerde Kültür Bakanlığı’ndan 5 tane tescilli ev için proje yardım desteği çıktı.

                “Bir müze düşünüyoruz”

                Biz de meclis kararımıza aldık. İlk önce buradaki tescilli evlerin kamulaştırmasını yapacağız. Sonra projesini çizip restorasyon çalışmasına geçeceğiz. Buradaki amacımız da butik otelle bağlantılı çalışmak. Pazaryeri’nin eski resimleri ve ürünleri ile süslendiği bir müze düşünüyoruz. Onun çalışmalarına şu anda devam ediyoruz. İnşallah bir yıl içinde bu projemizin de olacağını tahmin ediyorum.

                “Çevre sorununu ortadan kaldırmak istiyoruz”

                Tabi önce insan dedik. Bizim iki tane kanalizasyon deşarj noktamız var. Çevre Bakanlığı’ndan aldığımız hibe ile 250 metresini kapatarak o çevre sorununu ortadan kaldırmıştık. Kara Elmalar Deresi’nde ikinci sorunumuz devam ediyor. Onun için geçen yıl DSİ’ye başvurduk. Projemiz DSİ tarafından onaylandı. Islah çalışması yaparak, kokunun veya mikropların sağlığı tehdit etmemesini sağlayacağız. İnşallah bu sene içerisinde deşarj noktamızı da kapatıp, oradaki çevre sorununu da ortadan kaldırmak istiyoruz.

                “Halkımızın memnuniyeti motivasyonumuzu artırdı”

                Düşüncelerimizi hedeflerimizi ve amaçlarımızı gerçekleştirmek için hep insanlarla diyolog içindeyiz. Geçtiğimiz günlerde şeffat belediyecilik anlayışının bir getirisi olarak anket çalışması yaptık. Halkımız bize güzel mesajlar verdi. Biz de göremediğimiz eksiklerimizi gördük. Anket çalışmamızda halkımızın %69.40’ının belediyemizden memnun olduğu gördük. Bu da bizim motivasyonumuzu daha çok artırdı.

                Memnun olmayan hemşerilerimizin neden memnun olmadığını yazmalarını istedik. Onlar da açık yüreklilikle yazdılar. Baktık ki bizim göremediğimiz bazı küçük detaylar var. Onları da yavaş yavaş yapıyoruz. Onlar bize mesaj verdi. Biz de o mesajları aldık. Bir amacın gerçekleşmesi için birlik beraberlik ve dayanışma şart. Yerel yönetimler bir hedefi halkla birlikte yaparsa; hem halk memnun oluyor hem de motivasyon yükseliyor. Geriye kalan %30’u da memnun etmek için görev süremiz bitene kadar canla başla, gece gündüz çalışacağız.

                “Her şeyi halkımızla paylaştık”

                Hiçbir zaman kapalı kapılar arkasında hizmet düşünmedik. Hep halkımızla paylaştık. Belki de memnuniyet oranı bu yüzden bizim istediğimiz gibi çıktı. Yaptığımız çalışmaları gerek yerel basınla gerekse de internet sitemizde paylaşıyoruz. Ben size çarpıcı bir örnek vereyim. Göreve geldiğimizde internet sitemizi ziyaret eden sayısı 1 bile değildi. Şu anda pazaryeri.bel.tr ‘yi ziyaret eden sayısı 500’den aşağıya düşmüyor.

                Birliğimizi, beraberliğimizi, dayanışmamızı koruduğumuz sürece; Pazaryeri o özlediğimiz ve hedeflediğimiz yerlere gelecek. Biz şeffaf belediyeciliğe devam edeceğiz.” diye konuştu. HASAN GÜNER

RÖPORTAJIN DETAYLARI VİDEOLARDA GİZLİ:

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam