• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“NATİ KAFA, NATİ MERMER”

“NATİ KAFA, NATİ MERMER”

Hakikaten hem çok ilginç sorular çıkıyor, hem de beyin Jimnastiği yaparak bilgilerimizi tazelemiş oluyoruz. Ancak zaman zaman öyle yarışmacılar katılıyor ki programa insana adeta ekran karşısında saç baş yolduruyorlar!..

 

Bu programa da ne hikmetse ekseriyetle Üniversitelere dereceyle giren öğrenciler veya bu tür Üniversitelerden mezun olmuş kişiler katılıyor.Geçtiğimiz akşam yine bu programı izliyoruz evde ailece…Tanınmış bir Üniversitenin iyi bir bölümünde okuduğunu söyleyen yarışmacı daha ilk sorularda üç joker hakkını kullandı.Ve buna rağmen sorunun doğru cevabını bilemeyerek yarışmadan elendi.Soru şu:" Türkiye'de yapılan genel seçimlerde aşağıdaki hangi Bakan istifa etmez?"

A) Ulaştırma Bakanı B) Adalet Bakanı C) Maliye Bakanı D) İçişleri Bakanı

 

Yarışmacı üç joker hakkını kullandı ve buna rağmen yanlış cevap vererek elendi.Bir diğer yarışmacı çıktı o da keza öyle…Çok basit bir soruda elendi gitti.Soru; "Bisikletin eski adı aşağıdakilerden hangisidir?"  Bu ve buna benzer o kadar çok basit sorularda eleniyorlar ki o dereceyle o tanınmış Üniversitelerde okuyan abilerimiz, ablalarımız!…

 

Niye yazdım bunları, şunun için.Eğer setretmeyeniniz varsa bu programı lütfen bir iki defa seyredin ve ondan sonra bana hak vereceksiniz.Temel mesele şu burada; Ülkemizin eğitim sistemini gözler önüne serip yüzümüze şamar atar gibi şaplatıyor bu acı gerçekler…

 

PISA (Uluslararası Öğrenci değerlendirme programı)'nın yaptığı araştırmada Okuduğunu anlamada ilk 10 Ülke arasında Türkiye olarak yokuz ve maalesef 35.sıraları dahi göremediğimiz acı bir gerçek.İlk 10 değil de son sıralarda yer alan Ülkeleri  söyleyeyim size; KATAR,ENDONEZYA,PERU.

 

Türkiye Matematik formüllerini anlamada ise 65 Ülke arasında 62. sırada yer alırken, uygulamalı Matematikte ise 30.sırada yer alıyor. PİZZA Testi olarak bilinen ve 15 yaşındaki çocuklar arasında 65 Ülke içinde yapılan bir çalışmada okuduğunu anlama sıralamasında 42,Fen Bilimlerinde 43, Matematikte ise 44. olduk…..

 

CNN TÜRK kanalında Cem Seymen'in"PARA DEDEKTİFİ" adlı  sunduğu programı da kaçırmamaya çalışır, genelde izlerim.Seymen aslında bir Ekonomist.Ancak hemen her programında ısrarla altını çizdiği tek birşey var Seymen'in "Eğitimde Kalite"….Evet; Kalite,kalite, kalite….

 

Benim dikkatimi çeken bir de şu husus var, tüm bu araştırmaları,eğitimimizin dünya sıralamasındaki yerini, eğitim sistemimizdeki yaşanan aksaklıkları yetkililer görmüyorlar mı acaba?Yetişen yeni neslin deyim yerindeyse; "NATİ KAFA, NATİ MERMER" olduklarını en azından televizyon programlarındaki bilgi yarışmalarından da mı fark etmiyorlar?

 

14 Yıllık Ak parti iktidarı döneminde bir sürü Milli Eğitim Bakanı geldi, geçti.En köklü reformlar,değişiklikler Hemşehrimiz Prof.Dr.Nabi Avcı dönemine denk geldi, kendisine nasip oldu.Nabi hoca Eğitimin duayenlerinden.Kendisi yıllardır bu camianın içinde.Benim nacizane görüp tespit ettiğim bu aksaklıkları Milli Eğitim Bakanlığındaki onlarca bürokratlar,danışmanlar da görüyorlardır herhalde…Dilerim bir hal çaresine de bakarlar diye ümit ediyorum.Fazla söze ne hacet?

HOŞÇAKALIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam