NİKÂH SALONLARI 15 HAZİRAN’DAN İTİBAREN AÇILIYOR

NİKÂH SALONLARI 15 HAZİRAN’DAN İTİBAREN AÇILIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından basın açıklaması yaparak, Koronavirüs ile mücadele kapsamında normalleşme sürecinde Bilim Kurulu tarafından alınan yeni kararları açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu açıklamada koronavirüs tehlikesinin halen geçmediğini ve alınan tedbirlere sıkı sıkıya devam edilmesi gerektiğini ifade ederek; “Bilindiği gibi hâlen devam eden kimi kısıtlamaları gelişmelere göre değerlendiriyor ve sonuçları milletimizle paylaşıyoruz, bunu daha önce de zaten milletime söylemiştim” dedi.

“İLAÇ GELİŞTİRME ÇALIŞMALARIMIZLA İLGİLİ ÖNEMLİ GELİŞMELER VAR”

Erdoğan alınan kararların ülkeye ve Türk milletine hayırlı olmasını dileyerek tedbirlerin dışında, Türkiye’nin hem uluslararası sağlık yardımları hem de ilaç geliştirme çalışmalarıyla ilgili önemli gelişmeler olduğunu ifade etti ve bu hafta Bilim Kurulu toplantısında alınan kararları sıraladı.

Buna göre Türkiye’nin korona virüs ile mücadelesinde alınan yeni kararlar şu şekilde:

·         Lokanta, kafe, kıraathane gibi işletmelerin kapanış saati 22:00’den 24:00’e uzatılmıştır.

·         Sinema, tiyatro, gösteri merkezi gibi işletmeler 1 Temmuz’dan itibaren belirlenen kurallara göre faaliyete geçebilecektir.

·         65 yaş üstü vatandaşlarımız haftanın her günü 10:00 ila 20:00 saatleri arasında dışarı çıkabilecektir.

·         18 yaş altı ile ilgili kısıtlama ise küçüklerin ebeveynleri refakatinde olmaları şartıyla tümüyle kalkmıştır.

·         Millî parklar ve doğa parkları sağlık çalışanları, 18 yaş altı ve 65 yaş üstü için ücretsiz olacaktır.

·         Nikâh salonları 15 Haziran’dan itibaren, düğün salonları ise 1 Temmuz’dan itibaren belirlenen kurallara uygun şekilde hizmet vermeye başlayabilecektir.

Öte yandan Türkiye olarak bugüne kadar sağlık yardımı veya ihracat izni talebine olumlu karşılık verilen ülke sayısının 125’i bulduğunun altını çizen Erdoğan; “Hekimlerimizin Kovid-19 hastalığı tedavisinde etkin şekilde kullandığı Favipiravir isimli ilacı TÜBİTAK çatısı altında çalışan bilim insanlarımız kendi sentimizle üretmeyi başardı. Sağlık Bakanlığımızın ruhsat sürecinin tamamlanmasının ardından ilaç kullanıma sunulacaktır” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam