OBEZİTE BİLGİLENDİRME STANDI AÇILDI
admin • 20 Temmuz 2011 11:01:04 
OBEZİTE BİLGİLENDİRME STANDI AÇILDI

     Bozüyük Sağlık Grup Başkanı Behzat Yetişkin, kapalı pazarda stant açılışında, Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'de de Sağlık Bakanlığı tarafından obezite ile mücadele çalışmasının yürütüldüğünü söyledi. 
     Vatandaşları, obezite hakkında bilinçlendirerek sağlıklı birer birey olmaları konusunda gerekli bilgileri verdiklerini ifade eden Yetişkin, şöyle konuştu: 
     ''Bilindiği gibi obezite bir hastalık. Obez kişilerde, vücutta fazla miktarda yağ dokusunun birikmesiyle diğer hastalıklarda meydana geliyor. Ağırlıklı olarak hiper tansiyon, şeker ve kalp damar hastalıkları ortaya çıkıyor. Obezite tedavi edilebilir bir hastalık. 1990 yılına baktığımızda Türkiye'deki obez sayısı yüzde 16'larda iken, 2010 yılında bu oran yüzde 32 civarına geldiğini görüyoruz. Yüzde yüz bir artı var. Bunun nedenleri de hareket azlığı, fazla yemek yeme, psikolojik faktörler, televizyon yada bilgisayar başında fazla durmak. Obez kişilere diyet öneriyoruz. Kilonun, boyun karesine bölünmesiyle ortaya çıkan sayıya göre kişinin obez olup olmadığı anlaşılabilir.'' 
     Bilecik İl Sağlık Müdürlüğü Obezite Birim Sorumlusu Metin Uyanık da, Sağlık Bakanlığı'nın 2010 – 2015 yılları arasını obeziteyle mücadele eylem yılı olarak belirlediğini hatırlatarak, çalışmalar kapsamında 2010- 2011 eğitim öğretim yılında Bilecik'te 17 bin 864 öğrenciye obezite eğitimi verdiklerini bildirdi. 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x