ÖDENEK SIRASI BİLECİK’TE, 35 BİN TL AYRILDI

ÖDENEK SIRASI BİLECİK’TE, 35 BİN TL AYRILDI

İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda, Serkan Yıldırım başkanlığında gerçekleşen toplantıda 4 adet gündem maddesi görüşüldü.

BİSİKLET TURU İÇİN 35 BİN TL ÖDENEK

Gündemin 6. Maddesi olmasına rağmen Ertuğrulgazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri kapsamında düzenlenen Bisiklet Turu için ödenek sağlanması aciliyeti sebebiyle öne çekildi.

Ortak Hizmet Projesi Kapsamında Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bütçesinin ilgili faslından 35 bin TL ödeneğin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü hesabına aktarılması talebinin görüşülmesi meclis tarafından oylandı.

Konu hakkında bilgilendirme yapan Halis Nalbant, bu faaliyetin harcamalarını 2 senedir başka iller tarafından karşılandığını belirterek görevini yapma sırasının Bilecik’e geldiğini ifade etti.

Nalbant şunları aktardı:

“Ertuğrulgazi’yi Anma ve Söğüt şenlikler Programı kapsamında Bilecik Bursa Çanakkale Balıkesir’in de içinde bulunduğu Bisiklet Turu organizasyonu yapılıyor. Bu organizasyonun giderlerini

2 senedir Bursa ve Çanakkale illeri karşıladı. Bu sene de bunun masraflarını karşılama sırası Bilecik’e geldi. Bu masraflar; sağlık ekiplerinin peşlerinde dolanması, tamir ekiplerinin kiralanması, genelde araç kiralama ve kumanyalardan oluşuyor. Bunların bedeli de 35 bin TL  gibi bir rakam. İl Encümenimizde yedek ödeneğimizden 35 bin TL olarak bu kaynağı ayırdık.

Kültür Hizmetleri servisinde bulunan temsil, tören, ağırlama ve organizasyon giderlerini ayırdık. Ortak hizmet kapsamında değerlendirip, parayı Gençlik Spor Müdürlüğü’nün hesaplarına aktarmak için yetki istiyoruz. Tarih yaklaştığı için öne çekmesini istedik. Harcamalar başlayacak bu parayı aktarmamız lazım.”

Gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi.

 

ÇERKEŞLİ GÖLETİ DSİ’YE DEVREDİLDİ

Toplantının ilk gündem maddesi ilimiz Osmaneli ilçesi Çerkeşli Gölet’inde bulunan parsellerin Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’ne bedelsiz devri talebinin görüşülmesi oldu.    Özel İdare Genel Sekreteri Halis Nalbant’ın konu hakkında bilgilendirme yapmasının ardından gündem maddesi il genel meclisi üyelerinin onayına sunuldu.

Çerkeşli Gölet’inin DSİ’ye devredilme kararı il genel meclisi üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi.

YENİPAZAR’IN YERLEŞİM ALAN HARİTASI DEĞİŞTİRİLİYOR

Toplantının ikinci gündem maddesi ise Yenipazar ilçesi Belkese Köyü’nün Köy yerleşik alanı ve civarı tespiti haritasının revize edilmesi ve talebinin görüşülmesi oldu. Yenipazar’a olan göçlerin artmasıyla beraber yerleşim alanı çizgisinin değiştirilmesi gerektiğini belirten Nalbant şu bilgilendirmelerde bulundu:

“İmar mevzuatına göre bütün köylerimizin yerleşik haritalarını zaten çizdik. Yeni yerleşimler olduğunda bunların değişiklik taleplerini değerlendiriyoruz. Burada da yeni yerleşimler olmuş anladığım kadarıyla. Bu yerleşimlere göre köy yerleşik alan çizgimizin değişmesi gerekiyor. Bunlarla ilgili komisyonların görüşmesi gerekiyor imar komisyonunda. İmar komisyonumuz bu yeni yerleşimleri uygun bulursa bu alan değişikliği talebini değerlendirmemiz gerekiyor.”

MHP Yenipazar İl Genel Meclis üyesi Osman Varolu da kendi köyü olan Belkese köyünün köy yerleşik alanı ve civarı tespit haritasının revize edilmesinin uygun olacağını belirtti. İl genel meclisi üyelerinin oylarına sunulan bu madde de oy birliğiyle kabul edildi.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI İLE PROTOKOL

Toplantının üçüncü gündem maddesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Müdürlüğü ile işbirliği protokolü yapılması talebinin görüşülmesi oldu.

Konu hakkında bilgilendirme yapan Nalbant, “2 seneden beri coğrafi bilgi sistemlerini uyguluyoruz. Coğrafi bilgi sistemleri özel idarenin görev alanına giren içme sularının kaynak noktaları, kanalizasyonların isale haklarının koordinatları, deşarj noktaları, yollarımızın virajlarına varıncaya kadar, köprülere varıncaya kadar tamamını bilgi sistemlerine yüklüyoruz. Güzel bir proje uyguluyoruz. Bunu da KÖYDES destekliyor. 300 bin TL’ye yakın da para harcadık bu konuda son 3-4 senedir. Aynı şekilde Türkiye çapında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da benzeri projeler uyguluyor. Şimdi entegrasyonu için işbirliği protokolü öneriyorlar bize. Biz onlarla bilgi paylaşacağız, onlar bizlerle bilgi paylaşacak. Türkiye çapında bu bilgi paylaşımı tüm illerde gerçekleşmiş olacak. Bunun protokolünün imzalanmasını istiyor Çevre ve Şehircilik Bakanlığı. Eğer meclisimiz de uygun görürse bizim programlarla onların programları entegrasyonuna, doğru bilgi paylaşımına gidilecek.”ifadelerinde bulundu.

Çevre ve Şehirclik Bakanlığı ile bilgi alışverişini sağlayacak olan iş birliği protokolü oy birliğiyle kabul edildi.

Bozüyük grubundan gündem maddesi teklifi

Toplantının sonunda ise Ak Parti Bozüyük İl Genel Meclis Üyeleri Oğuz Sertler ve Nizamettin Çam, MHP Bozüyük İl Genel Meclisi Üyeleri İsmail Zeki Uyanık ve Ahmet Eren

DSİ tarafından kamulaştırılması yapılan Yenidodurga, Göynücek yolunun hasat mevsimi bittiğinden dolayı yol yapım çalışmalarının başlatılması için gerekli çalışmaların başlatılmasının gündeme alınmasını teklif etti. Teklifin gündeme alınması oy birliğiyle kabul edildi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam