Ödüllü Kuaför Ortakaya’dan Saç Bakım Önerileri

Ödüllü Kuaför Ortakaya’dan Saç Bakım Önerileri

 

Uluslararası Güzellik ve Saç Tasarımı yarışmasında ikincilik ödülünü kazanan Ömer Ortakaya’nın mesleki alanda çok sayıda ödülü bulunuyor. Ortakaya ayrıca birçok sanatçının saç tasarımını da yaptı.

-Bu mesleğe nasıl başladınız?

Aslında ben bu mesleğe çok küçük yaşta İstanbul’da başladım. Mesleğime uzun yıllar İstanbul’da devam ettim. İstanbul’dayken mesleğimde tam olarak tatmin olduğumu söyleyebilirim. Ancak hem çok fazla yorulduğum için hem de ailevi nedenlerden dolayı mesleğime burada devam etmeye başladım. Tabi Bilecikli olmamın da bunda etkisi var.

-Meslek hayatınızdaki hedefleriniz nelerdir?

Bu meslekte hedeflerini tam olarak gerçekleştirmiş biri olarak şu anki hedefim sadece işimi iyi yapmaktır. Ayrıca müşterilerimin her zaman salonumdan memnun ayrılmasını sağlamaktır.

-Saç yapımı ve şekillendirmenin zorlukları nelerdir?

Aslında kendi adıma zorlandığım bir şey yok. Genel olarak bir şey söylemek gerekirse bazı boyalar saç konusunda çok kararsız olabiliyor. Kişiler kendisine yakışmayacak ve saçına zarar verecek işlemlerde ısrarcı olabiliyor.

-Gelen müşterilerinizin hizmet alanındaki beklentileri neler oluyor?

Örneğin saç renginin açılması gibi riskli işlemlerde, işlemin risklerinden bahsetmemiz yani dürüst olmamız. Ayrıca salon kalabalık olduğunda ne zaman ilgilenebileceğimiz konusunda bilgi sahibi olmak istiyorlar.

-Kuaförler arasında personel değişiklikleri gerçekleşiyor. Bunun nedeni nedir?

Mesleğe yeni başlayan genç arkadaşlar sabırsız oldukları için her şeyi öğrendiklerini ya da öğrenebileceklerini zannediyorlar. Bazen de sadakatsiz davranmaları, disiplinsiz çalışmaları nedeniyle sürekli personel değişiklikleri olabiliyor.

“Bu yıl küt kesim ve kahve tonları moda”

-2012 yılının saç modelleri ve renkleri nelerdir?

Bu yıl model olarak kat ve enseden bombeli öne doğru uzun küt saçlar, renk olarak ise kahve, karamel, balköpüğü tonları, doğal balyajlar daha çok görülecek.

-Moda diye her renk ve model herkese uygulanır mı?

Kesinlikle bu söz konusu bile değil. Çünkü her kadının ten rengi, yüz şekli ve kafa yapısı farklı olduğundan doğal olarak hepsine gidecek saç rengi ve modeli de farklı olmalıdır. Sırf moda olduğu için bir saç rengi aslında hiç yakışmadığı halde uygulandığında çok basit ve komik bir durum ortaya çıkıyor.

-İşiniz ile ilgili korkularınız var mı?

İşimle ilgili hiçbir konuda endişem ya da korkum yok. Çünkü kendime gerçekten çok güveniyorum. Korku yaşadığım yıllar oldukça geride kaldı.

-Gür ve kalın telli saçlarda rahat kullanılan saç kesimi nasıl olmalıdır?

Gür ve kalın telli saçlarda rahat kullanılan saç kesimi daha çok hafif gizli katlar ve bilinçli yapılması gereken efile makası uygulamasıdır.

-Saçın, boya sonrası rengini koruması açısından ne gibi bakım yapılmalıdır?

Öncelikle evde kendi kendine uygulama yapmak isteyen bayanlara şunu önerebilirim. Saçlarını boyadıktan sonra yıkama işlemi bittiğinde saçlarına bol miktarda saç kremi uygulasınlar. En az üç-beş dakika bekletsinler. Çünkü boyama yaparken açılan saç pulları krem saçta bekletildiğinde tekrar kapanır ve boya daha kalıcı olabilir. Ayrıca renk koruyucu şampuanlar da kullanılabilir.

Meslektaşlarıma da bir konuda tavsiye de bulunmak istiyorum boya biraz katı kıvamında hazırlanırsa daha kalıcı renkler elde edilir.

“Çıt çıt ve kaynağın saça hiçbir zararı yoktur”

-Kaynak saça zarar veriyor mu?

Bilinçli ve doğru yapılan her iş başarılı olur. Çıt çıt ve kaynağın saça hiçbir zararı yoktur. Kaynağın beş çeşit yapılış şekli vardır. Bunlar, kratin kaynak, silikon kaynak, düğüm ile yapılan kaynak, makara sistemiyle yapılan kaynak ve boncuk kaynak. İçlerinde en sağlıklı ve pratik olanı boncuk kaynaktır. Zamanında çıkartılıp takıldığı zaman hiçbir zararı yoktur. Kaynak ve çıt çıtı birçok müşterimize yapıyoruz ve bayanlar memnun. Bugüne kadar hiçbir müşterimizin saçı zarar görmedi.

“Saçınıza düzenli bakım yaparak dökülmeleri engelleyebilirsiniz”

-Bayanların bir önemli sorunu da saç dökülmeleri. Dökülen ve yıpranmış ile ilgili öneriniz var mı?

Saç dökülmeleri genellikle mevsimsel olduğu için yaz bitiminde sonbahar yaprakları ile beraber saçlarda da dökülme görülür. Günde 20 ila 40 adet arasında saç telinin dökülmesi uzmanlar tarafından normal olarak kabul ediliyor. Saç dökülmesine stres, vitamin eksikliği gibi etkenlerde sebep olabiliyor. Üst üste gerçekleştirilen uygulamalarda saça zarar verebiliyor. Böyle bir durumda saçın sağlığına kavuşması ise kişinin düzenli olarak bir süre kuaförüne bakım yaptırması saçı düzeltecektir. Ayrıca bayanlar evlerinde kendileri de bakım maskesi uygulayabilirler.

“Saçlarınızı ustura ile kestirmeyin”

-Sağlıklı saç uzatmak isteyen bayanlara ne önerirsiniz?

Saçlarını sağlıklı uzatmak isteyen bayanlara öncelikle saçlarını ustura ile kestirmemelerini tavsiye ederim. Çünkü ustura saçı ikiye böler ve kırılmasına yol açar. Ayda bir ya da iki ayda bir saç uçlarındaki kırıkları aldırmaları saçlarının daha sağlıklı uzamasına yardımı olacaktır. Altını çizerek söylemek istiyorum ki bu bir saç kesimi işlemi değil sadece kırıkların temizlenmesi için yapılacak bir işlemdir.

-Her kuaför müşterisi tarafından yaptığı çalışmalar ile anılıyor, sizinde kendinize göre yeteneğiniz var mı?

Yüz şekline göre kesimler ve yüz şekline göre yaptığım topuzlarda oldukça başarılı olduğumu düşünüyorum.

-Bilecik’in seçkin kuaförlerinden birisiniz, bu başarıyı neye borçlusunuz?

Tamamıyla kaliteli hizmet, uygun fiyat, samimi, açık sözlü, dürüst olmama borçlu olduğumu düşünüyorum. Özelikle salonuma gelen müşterilerime bir misafir gibi yaklaşıyorum. Elbette bu konuda en objektif ve gerçek yorumu yapacak olan salonuma gelmiş olan beni tanıyan müşterimdir.

“Yeni çıkan her ürünü saçınızda denemeyin”

– Son olarak ne söylemek istersiniz?

Son olarak, bayanlara televizyondaki reklamlara inanarak her çıkan yeni ürünü saçlarında denemeden önce ilk olarak kuaförlerinden fikir alıp ona göre hareket etmelerini tavsiye ediyorum.  ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam