• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ÖĞRENCİLERDEN “SÖĞÜT MEHTERANI” OLUŞTURULDU

ÖĞRENCİLERDEN “SÖĞÜT MEHTERANI” OLUŞTURULDU

Bilecik Valiliğince, Osmanlı Devletinin kuruluş ve diriliş ruhunun yaşatılması, genç kuşaklara bu bilincin aktarılması amacıyla Söğüt ilçesinde ortaokul öğrencilerinden oluşan mehter takımı kuruldu. Mehter takımı, başta Söğüt Şenlikleri olmak üzere önemli gün ve etkinliklerde gösteri yapacaklar.

DSC_1560

Söğüt Mehteranı’nın Ertuğrul Gazi Türbesi önündeki ilk performansı sonrası gazetecilere açıklamada bulunan Vali Süleyman Elban, Söğüt ilçesinde sürekli ve dinamik kalacak bir takım kurduklarını söyledi.

DSC_1585

Elban,”Ülkemizde birçok belediyeye, kuruma, okula ait mehter takımı var. Ancak biz özellikle Söğüt’te bir mehteran takımı olsun istedik. Bu Söğüt mehteran takımının tamamının da ortaokul öğrencilerinden oluşsun istedik. Tabi bazı enstrümanlara ortaokul çağındaki gençlerimizin gücü yetmediği için liseden de takviye aldık ama 58 kişiden oluşturan bir mehter takımımız var. Yine bir miktar da yedek kardeşimiz var onlar da bunun için hazırlıklılar. Mehteranımız çalışmalarına Şubat ayından beri devam ediyor. Biz istiyoruz ki bu Ertuğrul ruhu, Osmanlı ruhu, bu tarih ve milli şuur Söğüt’ümüzde tohumunun atıldığı ve toprakla buluştuğu çınarının köklerinin olduğu bu beldemizde yaşasın. Bu ruhu da yaşatacak olanlar çocuklarımız, gençlerimiz.

DSC_1630

Bu mehteran takımından çeşitli nedenlerle ayrılmak zorunda kalan kardeşlerimizin yerine yine ortaokul çağındaki çocuklarımızı alacağız. Dolayısıyla bizim mehteranımız hep ortaokul öğrencilerinden oluşacak. Onlar büyüdükçe de geriden gelen kuşaklara onlar aktaracaklar. Ben de ilk konserlerini izlediğimde Söğüt’e Söğüt mehteranının çok yakıştığını gördüm. İnşallah genç kuşaklarımıza da güzel örnek olurlar. Gelen insanlara da hoş anlar yaşatırlar.” diye konuştu.

DSC_1634 DSC_1626 DSC_1590 DSC_1575 DSC_1570

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam