“OKULLAR EĞİTİM ÇALIŞANLARINA DA HAYAT OLSUN”

“OKULLAR EĞİTİM ÇALIŞANLARINA DA HAYAT OLSUN”

 

“İl basınımızda zaman zaman eğitimcilerle, özellikle de yöneticilerle ilgili haberler yer almaktadır. Gerek sendikalar, gerek siyasiler açıklama yaparken kişileri incitmeden ve karalama yapmadan açıklama yapmak zorundadır. Biz yetkili ve sorumlu bir sendika olarak ister bizim üyemiz olsun, ister olmasın bütün eğitimcilerden saygıyla söz edilmesini istiyoruz ve bekliyoruz. Bu güne kadar bu tür açıklamalara cevap verme ihtiyacını hissetmedik. Ancak haksızlık o derece arttı ki, idarecilerimizin tamamını kapsayacak boyutlara ulaştı. Bizler sendikacılık yaparken ilkeli davranmayı hedef edindik, 1992 yılında kurulduğumuz gün ne söylediysek, atlatılan bu kadar süreçte nasıl hareket ettiysek bugün de aynı şekilde hareket etmekteyiz. Sendikacılığı, muhalefet partileri adına hükümet yıpratma amaçlı değil, tamamen hak arama odaklı yapmaya çalıştık. Bu gün eğitimdeki kazanımların birçoğu sendikamızın yetkili olduğu dönemlerde elde edilmiştir. Ama birileri bizi hükümet yanlısı olmakla suçladı. Çünkü onlar diyalog yerine kavga istiyorlardı ve biz kavga etmedik, kazanımlarımız için mücadele ettik. Sendikacılığın ne için yapılması gerektiğini bilmeyenlerle bazen susarak mücadele ettik, sözlerini akıl ve vicdan süzgecinden geçirmeden piyasaya çıkanlara da söyleyecek çok şeyimiz olduğu için bu açıklamayı yapma gereği duyduk. Birileri devlet memurlarının cevap verememe durumundan dolayı “Çamur at izi kalsın” sözünü haklı çıkarmak için gayret ediyorlar. ‘Söylenenler hep cevapsız kalıyor’ söylemini boşa çıkartmak için kimseye cevap verme gereği duymuyoruz, ancak durum tespiti yapıyor, kimseyi hedef almadan şahısları karalamadan, özellikle muhalefet adına sendikacılık yapanları ve eğitimcilere iftiraya varan sui-zanlarını, ideolojik sendikacılık anlayışları gereği bazı siyasi partilere servis edenleri dahi ifşa etmeden bize yakışan duruşumuzla kamuoyunun ve eğitim camiasının dikkatine sunuyoruz. 

Eğitim camiası idarecisiyle, öğretmeniyle, memuru ve hizmetlisiyle bir bütündür. Son zamanda basında çıkan haberler özellikle okul yöneticilerinin para toplaması ile ilgilidir. Bununla ilgili kanun ve yönetmelikler ne diyorsa onlar zaten yapılıyor. Kanunsuz davrananlar ise ister sendikamız üyesi olsun ister olmasın gereği yapılıyor. Ama İlimizde eğitim belli bir yere geldi ise ve yıllardır bir başarı varsa bu fedakar idareciler sayesinde var. Hepsi belli aşamalardan geçerek idareci oldular. Ehliyetleri de liyakatleri de var. Bu insanların sorumluluğu ve yüklerinin ağırlığı yetmezmiş gibi bir de basın yoluyla karalanmaları, liyakatlerinin tartışılması anlaşılır gibi değildir.  Halkımız çocuklarının daha iyi ortamlarda eğitim görmesini istiyor ve zaten yöneticilere yardımcı oluyor.Bazı sendikalar üyelikten attıkları, mahkeme kararıyla tekrar üye yapmak zorunda kaldıkları, idareci bir eğitim çalışanımızı kendi menfaatleri için propaganda malzemesi yapmaktan çekinmemiştir. Hiçbir okul müdürü para topluyor diye görevinden alınmaz. Görevden alınmışsa; usulsüz para toplamak ve zimmetine geçirmek, verilen emirleri yapmamak, yazılı emirlere karşı gelmek, 4+4+4 sisteminin okulunda tam gün olarak uygulanmaması için bölge dışı okuluna öğrenci alarak yeni eğitim sistemini sabote etmek, Devlet otoritesini hiçe saymak gibi nedenlerden dolayı alınmıştır. Hiç kimse nedensiz ya da siyasi nedenlerle görevinden alınamaz. Burası bir hukuk devleti, er ya da geç görevine döner. Ama şunu kabul edelim ki; okulların ihtiyaçları var ve veli desteği de şart. El ele vererek, birbirimizi destekleyerek daha iyi yerlere gelebilir ve evlatlarımızın daha iyi ortamlarda eğitim görmesini sağlayabiliriz.

Bizim halkımızdan beklediğimiz şudur: Lütfen olur olmaz şeyler için idarecilerimizi, öğretmenlerimizi, tüm eğitim çalışanlarımızı incitmeyiniz. İnsaflı olunuz hırsızın soyduğu okulun hesabını idarecilerimize sormayınız, çünkü hırsız yöneticilerin sendikalarına bakmıyor. Notu değiştirilen öğrenci ile ilgili yapılan işlemleri bilmeden, imalı cümlelerle kalplerini incitmeyiniz. Biz eğitimciler olarak gerektiğinde de öğrencilerimiz için hiçbir fedakarlıktan çekinmeyiz. İdarecilerle ilgili sağa sola isimsiz yazılar yazarak onları zan altında bırakmayınız. Bir suç varsa gerekli makamlara gerektiği şekilde müracaat ediniz.

                Sonuç olarak; Okul idarecilerimizin, eğitim çalışanlarımızın bu şekilde kamuoyunda yer alması büyük haksızlıktır. Fedakarca çalışan eğitim camiasını basına çıkarıp haksız eleştirilerin yapılmasına zemin hazırlamak kime ne kazandırır? Kırılan her şeyi tamir edebilirsiniz ama kalpleri asla tamir edemezsiniz. Biz bütün eğitimcileri seviyoruz ve onların ilimizde görev yapmalarından gurur duyuyoruz. Hangi görüşten, hangi sendikadan olursa olsun hepsi bizim için çok değerlidir. Yıllarını eğitime ve ilimize vermiş olan bu eğitimcilerin bu şekilde karalanmasını şiddetle kınıyoruz. Eğitimin dışındaki insanların dedikoduları baz alarak idarecilerimizi karalaması büyük haksızlıktır. Biz okullarımızda fedakarca çalışan eğitim camiasını gönülden destekliyor ve onları çok seviyoruz. Onları bu ilde görmek, onların eğitimle ilgili sorunlarını çözmek için uğraşmak bizim en büyük hedeftir. Biz sendikacılığı bunun için yapıyoruz.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam